Top kryptoměnové burzy a směnárny

eToro Spolehlivý CFD broker
20 Ano Ano 0.75% 0.75% 5 USD 2007
4.14 z 2170 Hodnocení
Recenze Navštívit
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Binance Top spot/derivát burza
357 Ano Ano 0.10% 0.10% BTC 0.0005 2017
4.14 z 2170 Hodnocení
Recenze Navštívit
Bybit Top spot/derivát burza
31 Ne Ne 0.075% -0.025% BTC 0.0005 2018
4.42 z 4325 Hodnocení
Recenze Navštívit
Phemex Spot/derivát burza
22 Ano Ano 0.075% -0.025% BTC 0.00057 2019
4.08 z 870 Hodnocení
Recenze Navštívit
Coinbase Centralizovaná směnárna
119 Ano Ano 2.00% 2.00% BTC 0.0006 2012
4.2 z 152 Hodnocení
Recenze Navštívit
PrimeXBT Spot/derivát burza
5 Ne Ano 0.05% 0.05% BTC 0.0005 2018
4.52 z 3658 Hodnocení
Recenze Navštívit

Nejnovější zprávy

Tipy a návody

Recenze

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměny jsou digitální tokeny, které nesou hodnotu. Podobně jako třeba 100 korunová bankovka, což  není nic jiného, než fyzický token, kus papíru, který znamená hodnotu 100 korun proto, že jsme se na tom domluvili.

Problém s digitálními měnami je, že jsou čistě elektronické. Stejně jako může být fotografie na internetu zkopírována a zreplikována znovu a znovu. To by však znamenalo ztrátu vzácnosti a tím pádem i hodnoty tokenu.

Aby mohli kryptoměny nosit hodnotu, musí být rozlišné a nemožné zreplikovat.

Toto je možné díky technologii zvané blockchain.

Co je blockchain?

Blockchain je v podstatě zápisní kniha, na které je zapsána veškerá historie dané kryptoměny. Tím, že se udržuje zápis o historii aktivity měny, není v podstatě možné ji padělat.

Aby se předešlo falšování, většina blockchainů je open source a decentralizovaná.

 • Open source – Open source software je software s otevřeným zdrojovým kódem, může s k němu dostat kdokoliv a podívat se, jak funguje.
 • Decentralizovaný – Blockchainy jsou operovány mnoho různými lidmi, kteří žijí po celém světě. S veřejnými blockchainy, jako je třeba Bitcoin, může kdokoliv začít operovat “node,” uzel blockchainu, kdykoliv si jen přeje. To však nezasáhne do fungování originálního blockchainu. Takto se předchází falšování vnějšími aktéry.

Samotné jméno blockchain je odkaz na to, jak tento systém funguje.

Block – Blok

Bloky si v tomto kontextu můžete představit jako jakési nádoby pro data. Transakce na blockchainu jsou změtí dat, většinou skládající se z adres peněženek příjemce a zasílatele a množství zaslané měny.

Kdykoliv když uděláte transakci, tyto informace se uloží do bloku. Od té doby ji nelze změnit, nebo vymazat, čímž je spolehlivost transakce zaručena.

Když je blok připravený, je přidán k blockchainu podobným způsobem, jako byste zaslal balíček do skladu.

Chain – Řetězec

Všechny bloky jsou dohromady spojené vazbou, která z nich dělá jakýsi řetězec. Jeden za druhým na sebe navazují a formují celkovou historii kryptoměny. Každý blok má číslo a každý se na něj díky tomu může kdykoliv podívat a zkontrolovat proběhlou transakci.

V čase psaní tohoto článku se Bitcoin blockchain skládá ze skoro 550,000 bloků. Většinu si jich můžete zobrazit tady.

Většina blockchainů má jeden nerozdělený chain. Jiné jsou však trochu složitější. Některé mají hlavní chain, ale taky vedlejší chainy a jiné zase využívají jakousi síťovitou strukturu, namísto jednotného proudu.

Ne všechny blockchainy fungují uplně stejně a krom toho, ne všechny kryptoměny používají blockchain. Základní principy a jejich následky jsou však většinou stejné.

Jak se dostat do kryptoměn

Popularita kryptoměn narůstá každý den a čím dál tím víc lidí se v kryptoměnách snaží udělat kariéru. První věc, kterou si tito lidé musí rozmyslet je, zda se chtějí stát kryptoměnovým makléřem, který obchoduje s kryptoměnami, nebo jestli chtějí založit, či pracovat pro krypto firmu.

Kryptoměnové makléři

Stát se kryptoměnovým makléřem je relativně jednoduché. Stačí mít dostatek peněz na nakoupení jednoho, dvou Bitcoinů a jste v podstatě tam. Pak se můžete začít soustředit na to, jak nejlépe zvětšit svůj kapitál. Vzhledem k tomu, že krypto obchodování je pořád ještě poměrně nová oblast, pravidla o tom, že potřebujete oficiální papíry na to, abyste mohli obchodovat, se v této branži opravdu nevedou. Může být možná dobrý nápad pobavit se o této problematice se svým právním poradcem, hodláte-li to rozjíždět ve velké.

Kryptoměnové startupy

Kryptostartupy mají většinou zájem o zkušené inženýry, kteří již buďto pracovali v oboru, nebo mají zájem o blockchainové technologie. Ale i když není fintech vaší oblastí, neznamená to konec pro vaše naděje. Stejně jako u většiny startupů, tyto společnosti najímají lidi pro marketing, operations, zákaznickou podporu, business development a různé pozice tohoto typu, které nevyžadují přílišné technické vzdělání. Náborový manažeři mají většinou zájem o pány a dámy, kteří se rychle učí novým věcem, mají zájem o Bitcoin a blockchain a rádi probírají nejnovější trendy v krypto komunitě.

Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto cest, berte na vědomí, že nejdůležitější je vědět co nejvíc můžete o Bitcoin, jeho protokolech, jeho regulací a především vědět, jak se vyvarovat podvodům. Také by mohlo být ve vašem zájmu začít networkovat s dalšími krypto nadšenci, kteří vám mohou pomoci se vzdělat a rozvinout své schopnosti. Skvělý způsob, jak pracovat na obou těchto bodech je číst vše, co jen můžete o nových trendech v krypto, přihlásit se k odběru kolika newsletterů, kolik jen můžete a aktivně se zapojit do různých komunit zaměřených na dané téma.

Kryptoměnové komunity

 • Meetupové skupiny: Setkejte se ostatními krypto nadšenci ve vašem městě, proberte blockchain, nové trendy a zkuste svoje štěstí s náběrovými manažery.
 • Facebookové skupiny: Probírejte krypto s lidmi po celém světě, sdílejte články, začněte diskutovat, ptát se na investici, budoucnost krypto a ještě víc
 • Reddit vlákna: Dovězte se o novinkách a nejnovějších konverzacích v krypto světě a když už jste u toho, přihoďte taky něco svého do debaty.
 • Telegram messenger app: Telegram nabízí množství různých kanálů na téma kryptoměny a blockchain, na kterých najdete množství newsletterů, vzdělávacích postů, zábavných hlasování, videorozhovorů s krypto experty a mnoho dalšího.
 • Investiční kluby: Spolupracujte s podobně smýšlejícími investory, plánujte strategie, kdy vložit a kdy se stáhnout, maximalizujte svoje výdělky.

Kryptoměnová těžba

Aby mohl systém kryptoměn fungovat, je třeba spousta výpočetního výkonu. Transakce se samy ověřovat zatím opravdu neumí. Stejně tak se bloky samy na blockchain nepřipojí z vlastní iniciativy. Musí to někdo dělat za ně. Tento proces se nazývá kryptoměnová těžba.

Různé kryptoměny můžou mít různé těžební systémy. Dva nejpopulárnější jsou:

 • Proof of Work: Tento druh těžby spočívá v tom, že těžaři řeší obtížné kryptografické úlohy, čímž se snaží určit podstatu nadcházejícího bloku. Pokud úlohu vyřeší správně, ověří tak blok a mohou ho následovně připojit na blockchain. Jde o relativně jednoduchý a bezpečný těžební systém, je však velmi neefektivní. Těžaři spolu soutěží, namísto toho, aby spolupracovali, což velmi často způsobí veliké ztráty energie a výpočetního výkonu. Tento systém využívá třeba Bitcoin.
 • Proof of Stake: Tento druh těžby po svých uživatelých vyžaduje to, aby své coiny drželi ve speciálních online peněženkách. Coiny v těchto peněženkách pak následovně interagují a těží nové bloky. Jde o poměrně efektivní způsob, jak těžit coiny. Hlavní nevýhoda však spočívá v tom, že je to celkem komplikovaný proces a motivuje lidi k hromadění coinů namísto toho, aby kolovali. Ethereum používá hybrid Proof of Stake a Proof of Work.

Kryptoměny vždy svým těžařům nabízí různé odměny, aby je motivovaly. Tato odměna většinou představuje jisté množství nových coinů, které obdrží, nebo mohou dostat nějaký podíl z poplatků, které budou zaplaceny za transakce, které těžili.

Když si děláte průzkum na coin, vždycky se podívejte, jaký miningový systém využívá. To z toho důvodu, že to přímo ovlivňuje cenu coinu. Příklad: větší odměny za těžbu mohou znamenat větší inflaci a postupný spád hodnoty coinu. Novinky o nadcházejícím přechodu z jedné těžební metody na druhou může taky cenu vyšvihnout. Proof of Work >Proof of Stake by mohl znamenat, že všichni začnou skupovat coin, aby po přechodu měli čím těžit.

Alternativní kryptoměny – altcoiny

Spousta kryptoměn se pouze pokouší zreplikovat úspěch Bitcoinu. Existují však takové, které nabídnou něco nového. Těchto altcoinů není zrovna málo, zde je krátký seznam těch, které jsou momentálně populární.

 • Ether (ETH) nebo Ethereum: Ethereum bylo specificky navrženo, aby využilo potenciálu blockchainu pro zavedení “smart contracts”. Ty umožňují uživatelům tvořit příkazy, které budou 100% spolehlivě automaticky provedené bez potřeby třetí strany.
 • Ripple (XRP): Ripple byl vyvinut za účelem zpracovávání mezinárodních peněžních převodů. Umožňuje skoro okamžitý a levný pohyb hodnoty po celém světě. Dnes ho využívá množství bank a mezinárodních společností pro mezinárodní platby, které jsou takto mnohem levnější a rychlejší.
 • Dogecoin (DOGE): Jak vás možná napadne z názvu, tento coin je založený na základě starého dobrého Doge meme z roku 2013. Ze začátku opravdu šlo jen o vtip, nanejvýš se používal jako malé dýško na internetu. Největší vtip však je to, že si Dogecoin vybudoval tržní kapitalizaci několika miliard dolarů.
 • Golem (GNT): Golem používá blockchain technologii, která, když to zjednodušíme, umožňuje předělat váš domácí PC na superpočítač. Toho dosahuje za využití světové superpočítačové sítě tvořené mobily a domácími počítači, pochopitelně ne však zadarmo.
 • Monero (XMR): Monero bylo navrženo jako absolutně bezpečná, soukromá a nesledovatelná kryptoměna, která umožní komukoliv dělat nesledovatelné a anonymní platby kdykoliv a kdekoliv.
 • IOTA (IOTA): Tento extrémně ambiciózní projekt má za cíl stát se takzvanou “internet of things” kryptoměnou. To znamená, že se pomocí propojení různých druhů přístrojů pokouší utvořit globální síť, jakýsi systém, který má nahradit blockchain a umožnit mikrotransakce a hladkou komunikaci mezi technologiemi.

Kde mohu využít kryptoměny?

Kryptoměny se dají využít několika způsoby.

Jejich původní smysl

Když nic jiného, vždycky můžete používat kryptoměnu v tom kontextu, jaký pro ni byl původně myšlen. Pro bitcoin by to například znamenalo prostě ho držet a nakupovat s ním jiné kryptoměny.

Pro Ethereum by to mohlo znamenat pohánět smart contracty, což konzumuje malé množství Etheru jako formu poplatku.

Pro těch 1000+ kryptoměn to platí vždycky a jejich využití mohou být různá.

Nákup produktů a služeb

Platíte v cash, kreditní kartou, nebo kryptoměnou?

Spousta obchodů a obchodníků dnes přijímá kryptoměny jako platební metodu, většinou to však platí jen pro ty nejpopulárnější měny, jako třeba Bitcoin.

Takto si můžete nakoupit od nábytku z Craigslitu po elektroniku z Alzy. Někdy můžete dokonce platit kryptoměnou na místě pomocí mobilní peněženky a QR kódu.

Převod peněz a spropitné kryptoměnou

Proč byste potřebovali kryptoměny na převod peněz? Lepší otázka je spíš, proč ne.

Některé kryptoměny jsou specificky navržené pro to, aby byli jejich převody co nejrychlejší a nejlevnější. Příklad: Nano (dříve známé, jako RaiBlocks) vám nabízí 100% bezpečné převody peněz v rámci vteřin a to vše bez poplatků.

Zvládne to vaše banka?

Nebo pokud chcete zaslat peníze někomu, kdo kryptoměny nevede, použijte Stellar Lumens. Tento coin zaručuje levné a rychlé transakce, které zároveň převedou vaši kryptoměnu rovnou do fiat měny vaší volby.

K druhému bodu, některé kryptomĚny jsou tak rychlé, že se na internetu používají jako spropitné (například Dogecoin) a vybudovali si své vlastní platformy. Se stisknutím tlačítka mohou uživatelé dávat dýško za každý zábavný nebo informativní post na Redditu, Twitteru a mnoho dalších.

To se vám možná zdá bezvýznamné, avšak značí to jednu velmi zajímavou věc. Díky blockchainu si lidé poprvé v historii zasílají částky tak malé jako 10 centů přes celý svět. Dříve by takto malé penízky byly sežrány poplatky za mezinárodní transakce.

Možnost investice

Pomineme-li všechna dosud zmíněná využití, pořád nám zbývá jeden z největších důvodů, proč se lidé o kryptoměny zajímají a to je jejich potenciál v investici.

Obrovské skoky nahoru a dolu, které jsou pro kryptoměny typické přilákaly působivé množství investorů různého druhu.

 • Krátkodobí – Kryptoměny jsou extrémně volatilní a velmi rychle se mění. Investor, který se naučí předpovídat (nebo přetvářet) pohyby trhu, si může hodně vydělat na nakupování levně a prodávání draze.
 • Dlouhodobí – Tito investoři nakoupí coin a drží ve víře, že se jim během let mnohonásobně navýší částka, kterou investovali.
 • Futures tradeři – Regulované obchodování s futures už přišlo i do kryptoměn. Investoři mohou dělat všemožné psí kusy s marží, leverage (pákovým efektem) a vydělat, aniž by vůbec nějaké coiny vlastnili.

Na co si dávat pozor

Kryptoměny nemají jen samé výhody. Když manipulujete s kryptoměnami, musíte si dávat pozor na to jak, jinak riskujete, že ztratíte všechno.

Průzkum

Než nakoupíte kryptoměnu, udělejte si průzkum. Žádný návod vám neposkytne všechno, co potřebujete vědět. Každý argument vždycky najde svůj protiargument, ať už v jiném článku, nebo v tom samém.

Při rozhodování vždycky vycházejte z informované pozice. Přečtěte si návody, recenze, zkuste zainvestovat menší částky, než se do toho vrhnete po hlavě.

Udržte své peníze v bezpečí

Kryptoměny nechrání žádná policie ani justice. Jde o prakticky neregulovanou sféru, ve které vám nikdo nepomůže, pokud se necháte napálit a okrást.

Svoboda, kterou sebou nese absence vládního vlivu a bank není zadarmo. S větší svobodou přichází větší zodpovědnost. Tady jsou nějaké tipy, jak udržet své peníze v bezpečí:

 • Než odešlete krypto, pořádně a aspoň dvakrát si zkontrolujte adresu peněženky.
 • Nikdy nepředávejte produkt a nevykonávejte službu, dokud není transakce zapsaná na blockchainu. To může znamenat čekání i několik minut na některých blockchainech.
 • Svou peněženku udržujte v maximálním bezpečí, ať už jde o hardware nebo software (v případě softwaru pozor na viry a malware).
 • Nikdy neztraťte heslo a recovery seed ke své peněžence. Jinak můžete nenávratně ztratit všechny svoje investované peníze.

Nepředvídatelná cena

Bitcoin a kryptoměny jsou velmi volatilní aktiva. Vždycky proto berte na vědomí to, že ačkoliv existují různé předpovědi trhu, jde vždycky jenom o odhady. Neinvestujte víc, než jste ochotni ztratit.

Je pochopitelné, že volatilnost kryptoměn může sloužit taky ve váš prospěch, ale to je většinou ta strana mince, kterou noví investoři přehlíží. Krom toho fakt, že se trefíte náhodou ve správný čas, neznamená, že jste dobrý investor. Neusněte na vavřínech svých “úspěchů”.

Kryptoměnový glosář

A – H

Bitcoin – Digitální kryptoměna využívající peer-to-peer technologii pro skoro okamžité platby. Bitcoin byl vynalezen neznámím programátorem, nebo skupinou programátorů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Bitcoinová adresa – Také známá jako klíč, tato adresa je heslo složené z písmen a čísel, které se používá pro obchodování s Bitcoinem. Veřejné adresy většinou začínají na 1 nebo 3, zatímco soukromé adresy většinou začínají na 5 nebo 6.

Bitcoinová směnárna – Online webová stránka, na které můžete nakupovat a prodávat a nakupovat Bitcoin za jiné kryptoměny.

Blockchain – Veřejný digitální ledger (účetní kniha) na kterém je chronologicky zapsaná celá historie kryptoměny.

Block reward (odměna za blok) – množství kryptoměny, kterou těžař obdrží za řešení hashe.

Digitální peněženka – Někdy taky e-peněženka. Jde o systém nebo aplikaci, která slouží jako metoda uschovávání kryptoměny. Udržuje záznam o transakcích, platebních detailech a to vše pod heslem.

Hash – Výpočetní úloha, kterou kryptoměnový těžař musí vyřešit, aby mohl přidat další blok na blockchain.

I – O

Kryptoměna – Digitální měna, pro jejíž využívání a generování je využito šifrovacích technologií. Na rozdíl od fiat měn – jako US dolary, eura nebo yeny – nejsou kryptoměny regulované nebo kontrolované žádnou vládou nebo společností.

P – Z

Proof of work – Systém těžby, ve kterém těžaři řeší složité kryptografické úlohy, aby následovně zařadili blok na blockchain za odměnu.

Proof of stake – Systém těžby, který nechává své těžaře uložit si stanovené množství kryptoměny (stake = sázka) do speciální peněženky. Konsensus algoritmus se díky této sázce následovně postará o verifikaci bloku transakcí.

Historie kryptoměn ve zkratce

Cesta ke kryptoměnám začíná již v 80. letech. S cílem ochrany peněz menších obchodů a benzínových pump začali banky prosazovat metodu platby, která by nahradila cash, konkrétně metodu platby kreditní kartou.

Později v letech 90., přišla nová platební metoda, která byla web-based, dodnes se užívá: PayPal. To dalo možnost obchodníkům přijímat platby kreditní kartou online, což je přivedlo na myšlenku převodu fiat měn přímo mezi zasilatelem a příjemcem úplně online. Když PayPal dokázal, že web je použitelné médium pro převod měny, vznikly podobné služby, jako třeba WebMoney (ruská alternativa PayPalu) nebo e-Gold (americká společnost, která umožňuje svým uživatelům nakupovat zlato online).

Na počátku 21. století, poté, co FBI zavřela e-Gold, se začali vynořovat kryptoměny. Ze začátku šlo jen o takový nápad, který vznikl v tehdejší kryptografické komunitě, jejich uživatelé si tehdy dokonce říkali Cypherpunks. Mezi těmito Cypherpunk však byli i poměrně známá jména, například Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, nebo Jacob Appelbaum, developer Tor.

Žádný z těchto nadšenců však neměl dostatečnou setrvačnost, možná ani zájem, uvrhnout kryptoměny do světla veřejnosti. Až v roce 2008 se objevil dokument zvaný “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Autorem tohoto dokumentu byl jakýsi Satoshi Nakamoto.

Během následujících let Bitcoin rostl a rostlo i množství kryptoměn na trhu, začalo se o něm psát v novinách a slovo Bitcoin se nejednou objevilo v televizi.

Dnes existuje spousta kryptoměn, které se snaží napravit všemožné světové problémy, od ekonomických po ekologické. Existují aplikace, webové služby, mediální projekty a to jsme pořád teprve na začátku. Kdo ví, co nám kryptoměny přinesou v následujících letech.

Problém s centralizací

Pokud už máte něco o kryptoměnách a Bitcoinu načteno, tak už jste asi narazili na termín decentralizace. Pro pochopení, co to decentralizace je, je třeba nejdříve vysvětlit problematiku centralizace.

Když se podíváme na dnešní svět, který obýváme, svět informací a dat o nás, o tom kdo jsme, co děláme, jací jsme, všimneme si, že tyto informace drží jen pár velikých organizací: různé veřejné a soukromé korporace a vlády. Informační profil vás (vaše finanční historie, zprávy na Facebooku, tweety atd.) je uschovaný na serverech, které se nachází v centrální lokaci. Příklad: vaše finanční záznamy, každá transakce, které jste se kdy účastnili, stav vašeho bankovního účtu, veškeré vaše dluhy, tohle vše se nachází na bankovních serverech. Vaše banka má pravděpodobně množství různých serverů pro účel zálohy a auditu, ale i ty se pořád nachází na stejném místě: ve vaší bance.

Teď si řekněme, že nějaký hacker napadne servery vaší banky, pohraje si s vaším účtem a zredukuje vaše uložené finance na 0. Jak dokážete, že jste si ty peníze prostě nevybral? Jak si může banka ověřit, zda jde opravdu o hackerský útok?

Cypherpunks, již zmíněná komunita, z níž kryptoměny vyvstaly, si všimli tohoto problému a vzali si za cíl najít řešení. Kryptoměny mají být decentralizovanými systémy proto, že každý uživatel má historii transakcí každého dalšího uživatele. Když se připojíte k blockchainu, obdržíte taky celou historii spojené kryptoměny, zápis všech transakcí. Pokud uživatel nesouhlasí s transakcí (řekněme, že nějaký problém změní hodnotu v jejich peněžence z 1 BTC na 1,000 BTC), musí se dosáhnout aspoň 51% konsensu v uživatelské základně kryptoměny. Těch 51% rozhodne, co je správné množství.

Tento automatický konsensus je jedna z nejkrásnějších věcí na kryptoměnách a decentralizaci. Není žádný server, který může agresor napadnout, museli by přesvěčit 51% všech uživatelé toho blockchainu, aby něčeho opravdu dosáhli.

Proč jsou kryptoměny tak důležité?

Kryptoměny nejsou žádnou technologií budoucnosti. Používají se již dnes a využívá se jich pro dosažení neuvěřitelných věcí, na které by se dříve ani neodvážilo myslet.

Představte si, že byste zasílali koruny z Česka do Ameriky, přičemž by se vám automaticky převedly na eura a uložili by se na účet, který si vyberete. Teď si představte, že by to proběhlo skoro okamžitě, anonymně, s dobrým kurzem a jen pár dolary jako poplatek.

Nejde o hypotetický příklad. Tohoto dnes můžete pomocí kryptoměn dosáhnout a jde jen o špičku ledovce možností této technologie.

Většina krypotměn je vytvořena se specifickým účelem, každá je dobrá na něco. To je činí perfektními narušiteli zavedeného pořádku.

Co potřebuji do začátku?

Zapojit se do dění je mnohem jednodušší, než se zdá. Toto jsou tři jednoduché kroky jak toho můžete dosáhnout.

Vyberte si kryptoměnu

Bitcoin a Ethereum jsou pouze začátek. Existuje víc jak tisíc kryptoměn a všechny jsou nějak jiné. Většina začne tím, že začnou pracovat s těmi dvěma zmíněnými a následovně si udělají zajímavější portfolio, jak se víc dostanou do kryptoměn.

Investování do kryptoměn je dost jako investování do společnosti. Vyberte si takový coin, o kterém si myslíte, že bude úspěšný.

Mrkněte na naše návody a recenze různých kryptoměn, které jsou dnes populární na trhu.

Sežeňte si peněženku

Kde se přechovávají kryptoměn? No v peněžence, pochopitelně.

Většina těchto peněženek existuje ve formě počítačových programů nebo mobilních aplikací, avšak existují i hardwarová zařízení specificky vyvinutá pro účel skladování kryptoměn po delší dobu.

Ne všechny peněženky mohou držet všechny coiny. Než nakoupíte, musíte si být jistí, že vaše peněženka je kompatibilní s dotyčnými měnami, nebo zda můžete nechat svoje peníze na směnárně.

Zde je seznam některých populárních peněženek, které by se vám mohly zamlouvat.

Nakupte na směnárně

Třetí krok je konečně nákup kryptoměn. První koupě bude většinou zahrnovat směňování fiat měny (třeba EUR) za dotyčnou kryptoměnu.

Poté, co budete s tímto hotovi, možná shledáte jednodušší směňovat různé kryptoměny.

Nakupování poprvé většinou obsahuje:

 • Verifikaci vaší identity
 • Vklad vaší platby
 • Nákup kryptoměny

FAQ

Snadný převod peněz: Představte si, že chcete kamarádovi prodat vázu. Bylo by lepší zajít za ním a přímo s ním vyměnit vázu za peníze, nebo byste si radši najali právníka, prošli všemi možnými soudními procesy, abyste formálně dosáhli převod vlastnictví z vás na něj?

Když používáte kryptoměny, nepotřebujete třetí stranu, jako jsou finanční instituce, nebo organizace, jako je PayPal, pro výměny peněz za vázy. Tato vlastnost kryptoměn je asi jejich největší výhoda.

Žádné, nebo nízké poplatky: Absence třetí strany znamená, že nemusíte vyplácet poplatky za vykonání služby, tím pádem bývají buďto nulové, nebo jen velmi malé. Těžaři, kteří se starají o fungování systému, jsou odměňování novými coiny, ne vašimi, tím pádem jim nemusíte nic obětovat.

Rychlejší mezinárodní převody: Mezinárodní převod peněz pomocí kryptoměn je rychlý, velmi rychlý. Čím je systém složitější, tím jsou transakce pomalejší, ale pořád jsou převody kryptoměn výrazně rychlejší, než tradiční metody. To je z toho důvodu, že transakce musí projít jen pár počítači namísto několika bank, společností a vlád (musíte taky brát v potaz jejich pracovní hodiny a prázdniny) aby proběhla z jednoho konce na druhý.

Větší dostupnost: Přístup k internetu mají přibližně 2.2 miliardy lidí, kolik z nich má ale přístup k tradičním bankovním systémům. Pro tyto lidi můžou kryptoměny znamenat dobrou alternativu, jak mohou vyměňovat přes internet peníze za služby, zboží, cokoliv.

Hackeři: První a asi nejjasnější riziko představují hackeři, kryptoměny jsou přeci jen čistě digitální záležitost. Samotný blockchain je vůči útokům hackerů prakticky imunní, avšak vám pořád hrozí, že se někdo nabourá do vaší peněženky, že někdo získá informace k vašim účtům na směnárnách apod.

Pokud se vám něco takového stane, jste v tom sami. Pokud je vykraden váš bankovní účet, vaše banka vám peníze vrátí. Absence třetí strany znamená, že kryptoměny vám tento luxus neposkytují.

Neexistující ochrana: Pokud se stanete obětí podvodu – řekněme, že nakoupíte předmět, který vám však nikdy není zaslán – smůla. Anonymní charakter kryptoměn podvodným živlům nechává skoro kompletně volné ruce, tak se nenechte nachytat.

Volatilní kurzy: Jediný důvod, proč má Bitcoin vůbec nějakou cenu, je proto, že mu ji lidé přisuzují. Neručí žádnými zásobami zlata, stříbra, nebo jakéhokoliv fyzického aktiva. Z toho důvodu může jeho cena skákat nahoru a dolu poměrně znatelně a prudce, jen se podívejme na situaci přelomu let 2017/2018.

V čase psaní tohoto článku? Pořád je asi příjemnější používat klasického postupu převodu fiat měny přes službu, jako je banka, nebo jiný specialista na převod financí. Posílání kryptoměn je totiž stále náročnější a dražší.

Když chcete převést peníze přes specializovanou službu, fakticky jim jen dáte vědět, kolik a komu a o zbytek se postarají oni. O proces převodu se pak stará třetí strana do té doby, než se k penězům vaše rodina a kolegové dostanou.

Když však převádíte kryptoměny, vyžaduje to práci a důvtip jak od vás, tak druhé strany. Nejdřív musíte převést fiat na kryptoměnovou směnárnu, nakoupit Bitcoin či kryptoměnu vašeho gusta a zaslat tuto měnu svému příjemci. Příjemce pak však následovně musí ještě prodat tuto měnu za fiat a vybrat si ji na svůj bankovní účet. To všechno však platí pouze, pokud nehodlá dále s kryptoměnou obchodovat, nebo si ji podržet.

Nejen, že vás to stojí víc kroků, než normální převod, ale také je zde více příležitostí pro takzvané “dvojité účtování.” Ztratíte nějaké peníze kvůli kurzu směnárny, když nakoupíte Bitcoin za řekněme Eura a pak následovaně ještě ztratí peníze příjemce, když svůj Bitcoin chce na směnárně prodat.

Než se Bitcoinu a jiným altcoinům podaří zlevnit a zjednodušit proces svého převodu, s velkými hráči nemají šanci soupeřit.

Kryptoměnové transakce lze vyhledat a sledovat, vás v nich však nikdo nepozná.

Jediný způsob, jak dohledat, kdo se za kryptoměnovou adresou skrývá, je, že byste se stejnou adresou nakoupili někde, kde musíte zadat svoje údaje, nebo něco podobného. To se však dá obejít tím, že budete pro každou transakci používat jinou adresu.

To však neznamená, že jste kompletně nezranitelní. Vyžaduje to spoustu práce, ale je možné vás z transakce vysledovat, nebo alespoň získat vaši IP adresu. Proto není na místě říkat, že jsou kryptoměny nesledovatelné a anonymní. Jsou takové jen do jisté míry.

Jediné země, která aktivně pracuje s blockchainovými technologiemi, je Malta. Tam se nejen s Bitcoinem obchoduje, ale zároveň se blockchainu využívá v zpracovávání národních zdravotních rejstříků. Na světě se však vynořuje spousta měst, které začínají být zvědavé ohledně využití kryptoměn a spojených technologií.

Městská vláda města Zug ve Švýcarsku se stala první, která uznala Bitcoin jako lokální platební metodu. Bitcoinem se dá také nakoupit jízdenky například u Švýcarských spolkových drah.

Ve zkratce, vzdávali by se tím moci nad penězi. Jak řekl Mayer Amschel Rothschild, zakladatel jedné z nejbohatších dynastií v moderních dějinách: „Dejte mi kontrolu nad měnou státu a nebudu se muset starat o to, kdo tvoří jeho zákony.” Vláda má spoustu důvodů, proč se nechtějí vzdát této výsady.

Vlády tisknout a distribuují peníze, někdy i vytisknou víc, někdy méně v závislosti, na ekonomické situaci, aby udrželi ekonomický růst. Není to jen tyranie, jde o funkční systém, který by v případě, že by se vlády této moci opravdu vzdaly, nahradil jakýsi anarchokapitalismus (se všemi svými výhodami i nevýhodami).

Povětšinou, státy a vlády kryptoměny nepřijímají. Množství společností je však vůči této platební metodě benevolentnější.

Web-based společnosti jako Reddit, Wikipedia a NameCheap jsou jedny z prvních, které kryptoměny přijaly. Nejsou to však jenom internetové firmy, Bitcoin přijímají třeba Subway, Dell, Tesla nebo třeba i naše domácí Alza. Spousta menších podniků také přijímá kryptoměny, v Praze je známá Paralelní Polis, ale takovýchto kaváren je spousta.

Odpověď je, překvapivě, občas ano. Je spousta startupů, které s Bitcoinem pracují, vyplácejí svým zaměstnancům, platí s ním, nechávají si jím platit. Coinbase například nechává své zaměstnance vybrat si, zda chtějí dostávat výplaty v Bitcoinu.

Seznam společností, které vyplácí Bitcoinem je zatím ještě poměrně úzký, avšak většinou to láká spoustu nových potenciálních zaměstnanců – obzvlášť těch v hyper-kompetetivních technologických společnostech, kde spousta brzkých osvojitelů Bitcoinu pracuje.

To záleží. U kryptoměn se délka převodu zvedá spolu se složitostí matematických problémů v srdci blockchainu a s tím, kolik transakcí na blockchainu zrovna je.

Různé blockchainy zpracovávají různý počet transakcí za sekundu a krom toho také určují prioritu vaší transakce na základě poplatku, který zaplatíte. Pokud zaplatíte méně, zabere transakce pravděpodobně déle.

Bitcoinová transakce může zabrat od 1 minuty po až 16 hodin v extrémních případech. Berme na vědomí, že tradiční převod netrvá minuty, ani hodiny, ale dny.

Kryptoměnové transakce také ignorují, zda zasíláte do zahraničí, nebo vnitrostátně. Doba zpracování transakce na vzájemné poloze dvou zúčastněných nezáleží.