Co jsou kryptoměny?
Kryptoměny jsou digitální tokeny, které nesou hodnotu. Podobně jako třeba 100 korunová bankovka, což není nic jiného, než fyzický token, kus papíru, který znamená hodnotu 100 korun proto, že jsme se na tom domluvili.
Problém s digitálními měnami je, že jsou čistě elektronické. Stejně jako může být fotografie na internetu zkopírována a zreplikována znovu a znovu. To by však znamenalo ztrátu vzácnosti a tím pádem i hodnoty tokenu.
Aby mohli kryptoměny nosit hodnotu, musí být rozlišné a nemožné zreplikovat.
Toto je možné díky technologii zvané blockchain.
Co je blockchain?
Blockchain je v podstatě zápisní kniha, na které je zapsána veškerá historie dané kryptoměny. Tím, že se udržuje zápis o historii aktivity měny, není v podstatě možné ji padělat.
Aby se předešlo falšování, většina blockchainů je open source a decentralizovaná.
- Open source – Open source software je software s otevřeným zdrojovým kódem, může s k němu dostat kdokoliv a podívat se, jak funguje.
- Decentralizovaný – Blockchainy jsou operovány mnoho různými lidmi, kteří žijí po celém světě. S veřejnými blockchainy, jako je třeba Bitcoin, může kdokoliv začít operovat “node,” uzel blockchainu, kdykoliv si jen přeje. To však nezasáhne do fungování originálního blockchainu. Takto se předchází falšování vnějšími aktéry.
Samotné jméno blockchain je odkaz na to, jak tento systém funguje.
Block – Blok
Bloky si v tomto kontextu můžete představit jako jakési nádoby pro data. Transakce na blockchainu jsou změtí dat, většinou skládající se z adres peněženek příjemce a zasílatele a množství zaslané měny.
Kdykoliv když uděláte transakci, tyto informace se uloží do bloku. Od té doby ji nelze změnit, nebo vymazat, čímž je spolehlivost transakce zaručena.
Když je blok připravený, je přidán k blockchainu podobným způsobem, jako byste zaslal balíček do skladu.
Chain – Řetězec
Všechny bloky jsou dohromady spojené vazbou, která z nich dělá jakýsi řetězec. Jeden za druhým na sebe navazují a formují celkovou historii kryptoměny. Každý blok má číslo a každý se na něj díky tomu může kdykoliv podívat a zkontrolovat proběhlou transakci.
V čase psaní tohoto článku se Bitcoin blockchain skládá ze skoro 550,000 bloků. Většinu si jich můžete zobrazit tady.
Většina blockchainů má jeden nerozdělený chain. Jiné jsou však trochu složitější. Některé mají hlavní chain, ale taky vedlejší chainy a jiné zase využívají jakousi síťovitou strukturu, namísto jednotného proudu.
Ne všechny blockchainy fungují uplně stejně a krom toho, ne všechny kryptoměny používají blockchain. Základní principy a jejich následky jsou však většinou stejné.
Jak se dostat do kryptoměn
Popularita kryptoměn narůstá každý den a čím dál tím víc lidí se v kryptoměnách snaží udělat kariéru. První věc, kterou si tito lidé musí rozmyslet je, zda se chtějí stát kryptoměnovým makléřem, který obchoduje s kryptoměnami, nebo jestli chtějí založit, či pracovat pro krypto firmu.
Kryptoměnové makléři
Stát se kryptoměnovým makléřem je relativně jednoduché. Stačí mít dostatek peněz na nakoupení jednoho, dvou Bitcoinů a jste v podstatě tam. Pak se můžete začít soustředit na to, jak nejlépe zvětšit svůj kapitál. Vzhledem k tomu, že krypto obchodování je pořád ještě poměrně nová oblast, pravidla o tom, že potřebujete oficiální papíry na to, abyste mohli obchodovat, se v této branži opravdu nevedou. Může být možná dobrý nápad pobavit se o této problematice se svým právním poradcem, hodláte-li to rozjíždět ve velké.
Kryptoměnové startupy
Kryptostartupy mají většinou zájem o zkušené inženýry, kteří již buďto pracovali v oboru, nebo mají zájem o blockchainové technologie. Ale i když není fintech vaší oblastí, neznamená to konec pro vaše naděje. Stejně jako u většiny startupů, tyto společnosti najímají lidi pro marketing, operations, zákaznickou podporu, business development a různé pozice tohoto typu, které nevyžadují přílišné technické vzdělání. Náborový manažeři mají většinou zájem o pány a dámy, kteří se rychle učí novým věcem, mají zájem o Bitcoin a blockchain a rádi probírají nejnovější trendy v krypto komunitě.
Ať už si vyberete jakoukoliv z těchto cest, berte na vědomí, že nejdůležitější je vědět co nejvíc můžete o Bitcoin, jeho protokolech, jeho regulací a především vědět, jak se vyvarovat podvodům. Také by mohlo být ve vašem zájmu začít networkovat s dalšími krypto nadšenci, kteří vám mohou pomoci se vzdělat a rozvinout své schopnosti. Skvělý způsob, jak pracovat na obou těchto bodech je číst vše, co jen můžete o nových trendech v krypto, přihlásit se k odběru kolika newsletterů, kolik jen můžete a aktivně se zapojit do různých komunit zaměřených na dané téma.
Kryptoměnové komunity
- Meetupové skupiny: Setkejte se ostatními krypto nadšenci ve vašem městě, proberte blockchain, nové trendy a zkuste svoje štěstí s náběrovými manažery.
- Facebookové skupiny: Probírejte krypto s lidmi po celém světě, sdílejte články, začněte diskutovat, ptát se na investici, budoucnost krypto a ještě víc
- Reddit vlákna: Dovězte se o novinkách a nejnovějších konverzacích v krypto světě a když už jste u toho, přihoďte taky něco svého do debaty.
- Telegram messenger app: Telegram nabízí množství různých kanálů na téma kryptoměny a blockchain, na kterých najdete množství newsletterů, vzdělávacích postů, zábavných hlasování, videorozhovorů s krypto experty a mnoho dalšího.
- Investiční kluby: Spolupracujte s podobně smýšlejícími investory, plánujte strategie, kdy vložit a kdy se stáhnout, maximalizujte svoje výdělky.
Kryptoměnová těžba
Aby mohl systém kryptoměn fungovat, je třeba spousta výpočetního výkonu. Transakce se samy ověřovat zatím opravdu neumí. Stejně tak se bloky samy na blockchain nepřipojí z vlastní iniciativy. Musí to někdo dělat za ně. Tento proces se nazývá kryptoměnová těžba.
Různé kryptoměny můžou mít různé těžební systémy. Dva nejpopulárnější jsou:
- Proof of Work: Tento druh těžby spočívá v tom, že těžaři řeší obtížné kryptografické úlohy, čímž se snaží určit podstatu nadcházejícího bloku. Pokud úlohu vyřeší správně, ověří tak blok a mohou ho následovně připojit na blockchain. Jde o relativně jednoduchý a bezpečný těžební systém, je však velmi neefektivní. Těžaři spolu soutěží, namísto toho, aby spolupracovali, což velmi často způsobí veliké ztráty energie a výpočetního výkonu. Tento systém využívá třeba Bitcoin.
- Proof of Stake: Tento druh těžby po svých uživatelých vyžaduje to, aby své coiny drželi ve speciálních online peněženkách. Coiny v těchto peněženkách pak následovně interagují a těží nové bloky. Jde o poměrně efektivní způsob, jak těžit coiny. Hlavní nevýhoda však spočívá v tom, že je to celkem komplikovaný proces a motivuje lidi k hromadění coinů namísto toho, aby kolovali. Ethereum používá hybrid Proof of Stake a Proof of Work.
Kryptoměny vždy svým těžařům nabízí různé odměny, aby je motivovaly. Tato odměna většinou představuje jisté množství nových coinů, které obdrží, nebo mohou dostat nějaký podíl z poplatků, které budou zaplaceny za transakce, které těžili.
Když si děláte průzkum na coin, vždycky se podívejte, jaký miningový systém využívá. To z toho důvodu, že to přímo ovlivňuje cenu coinu. Příklad: větší odměny za těžbu mohou znamenat větší inflaci a postupný spád hodnoty coinu. Novinky o nadcházejícím přechodu z jedné těžební metody na druhou může taky cenu vyšvihnout. Proof of Work >Proof of Stake by mohl znamenat, že všichni začnou skupovat coin, aby po přechodu měli čím těžit.
Alternativní kryptoměny – altcoiny
Spousta kryptoměn se pouze pokouší zreplikovat úspěch Bitcoinu. Existují však takové, které nabídnou něco nového. Těchto altcoinů není zrovna málo, zde je krátký seznam těch, které jsou momentálně populární.
- Ether (ETH) nebo Ethereum: Ethereum bylo specificky navrženo, aby využilo potenciálu blockchainu pro zavedení “smart contracts”. Ty umožňují uživatelům tvořit příkazy, které budou 100% spolehlivě automaticky provedené bez potřeby třetí strany.
- Ripple (XRP): Ripple byl vyvinut za účelem zpracovávání mezinárodních peněžních převodů. Umožňuje skoro okamžitý a levný pohyb hodnoty po celém světě. Dnes ho využívá množství bank a mezinárodních společností pro mezinárodní platby, které jsou takto mnohem levnější a rychlejší.
- Dogecoin (DOGE): Jak vás možná napadne z názvu, tento coin je založený na základě starého dobrého Doge meme z roku 2013. Ze začátku opravdu šlo jen o vtip, nanejvýš se používal jako malé dýško na internetu. Největší vtip však je to, že si Dogecoin vybudoval tržní kapitalizaci několika miliard dolarů.
- Golem (GNT): Golem používá blockchain technologii, která, když to zjednodušíme, umožňuje předělat váš domácí PC na superpočítač. Toho dosahuje za využití světové superpočítačové sítě tvořené mobily a domácími počítači, pochopitelně ne však zadarmo.
- Monero (XMR): Monero bylo navrženo jako absolutně bezpečná, soukromá a nesledovatelná kryptoměna, která umožní komukoliv dělat nesledovatelné a anonymní platby kdykoliv a kdekoliv.
- IOTA (IOTA): Tento extrémně ambiciózní projekt má za cíl stát se takzvanou “internet of things” kryptoměnou. To znamená, že se pomocí propojení různých druhů přístrojů pokouší utvořit globální síť, jakýsi systém, který má nahradit blockchain a umožnit mikrotransakce a hladkou komunikaci mezi technologiemi.
Kde mohu využít kryptoměny?
Kryptoměny se dají využít několika způsoby.
Jejich původní smysl
Když nic jiného, vždycky můžete používat kryptoměnu v tom kontextu, jaký pro ni byl původně myšlen. Pro bitcoin by to například znamenalo prostě ho držet a nakupovat s ním jiné kryptoměny.
Pro Ethereum by to mohlo znamenat pohánět smart contracty, což konzumuje malé množství Etheru jako formu poplatku.
Pro těch 1000+ kryptoměn to platí vždycky a jejich využití mohou být různá.
Nákup produktů a služeb
Platíte v cash, kreditní kartou, nebo kryptoměnou?
Spousta obchodů a obchodníků dnes přijímá kryptoměny jako platební metodu, většinou to však platí jen pro ty nejpopulárnější měny, jako třeba Bitcoin.
Takto si můžete nakoupit od nábytku z Craigslitu po elektroniku z Alzy. Někdy můžete dokonce platit kryptoměnou na místě pomocí mobilní peněženky a QR kódu.
Převod peněz a spropitné kryptoměnou
Proč byste potřebovali kryptoměny na převod peněz? Lepší otázka je spíš, proč ne.
Některé kryptoměny jsou specificky navržené pro to, aby byli jejich převody co nejrychlejší a nejlevnější. Příklad: Nano (dříve známé, jako RaiBlocks) vám nabízí 100% bezpečné převody peněz v rámci vteřin a to vše bez poplatků.
Zvládne to vaše banka?
Nebo pokud chcete zaslat peníze někomu, kdo kryptoměny nevede, použijte Stellar Lumens. Tento coin zaručuje levné a rychlé transakce, které zároveň převedou vaši kryptoměnu rovnou do fiat měny vaší volby.
K druhému bodu, některé kryptomĚny jsou tak rychlé, že se na internetu používají jako spropitné (například Dogecoin) a vybudovali si své vlastní platformy. Se stisknutím tlačítka mohou uživatelé dávat dýško za každý zábavný nebo informativní post na Redditu, Twitteru a mnoho dalších.
To se vám možná zdá bezvýznamné, avšak značí to jednu velmi zajímavou věc. Díky blockchainu si lidé poprvé v historii zasílají částky tak malé jako 10 centů přes celý svět. Dříve by takto malé penízky byly sežrány poplatky za mezinárodní transakce.
Možnost investice
Pomineme-li všechna dosud zmíněná využití, pořád nám zbývá jeden z největších důvodů, proč se lidé o kryptoměny zajímají a to je jejich potenciál v investici.
Obrovské skoky nahoru a dolu, které jsou pro kryptoměny typické přilákaly působivé množství investorů různého druhu.
- Krátkodobí – Kryptoměny jsou extrémně volatilní a velmi rychle se mění. Investor, který se naučí předpovídat (nebo přetvářet) pohyby trhu, si může hodně vydělat na nakupování levně a prodávání draze.
- Dlouhodobí – Tito investoři nakoupí coin a drží ve víře, že se jim během let mnohonásobně navýší částka, kterou investovali.
- Futures tradeři – Regulované obchodování s futures už přišlo i do kryptoměn. Investoři mohou dělat všemožné psí kusy s marží, leverage (pákovým efektem) a vydělat, aniž by vůbec nějaké coiny vlastnili.
Na co si dávat pozor
Kryptoměny nemají jen samé výhody. Když manipulujete s kryptoměnami, musíte si dávat pozor na to jak, jinak riskujete, že ztratíte všechno.
Průzkum
Než nakoupíte kryptoměnu, udělejte si průzkum. Žádný návod vám neposkytne všechno, co potřebujete vědět. Každý argument vždycky najde svůj protiargument, ať už v jiném článku, nebo v tom samém.
Při rozhodování vždycky vycházejte z informované pozice. Přečtěte si návody, recenze, zkuste zainvestovat menší částky, než se do toho vrhnete po hlavě.
Udržte své peníze v bezpečí
Kryptoměny nechrání žádná policie ani justice. Jde o prakticky neregulovanou sféru, ve které vám nikdo nepomůže, pokud se necháte napálit a okrást.
Svoboda, kterou sebou nese absence vládního vlivu a bank není zadarmo. S větší svobodou přichází větší zodpovědnost. Tady jsou nějaké tipy, jak udržet své peníze v bezpečí:
- Než odešlete krypto, pořádně a aspoň dvakrát si zkontrolujte adresu peněženky.
- Nikdy nepředávejte produkt a nevykonávejte službu, dokud není transakce zapsaná na blockchainu. To může znamenat čekání i několik minut na některých blockchainech.
- Svou peněženku udržujte v maximálním bezpečí, ať už jde o hardware nebo software (v případě softwaru pozor na viry a malware).
- Nikdy neztraťte heslo a recovery seed ke své peněžence. Jinak můžete nenávratně ztratit všechny svoje investované peníze.
Nepředvídatelná cena
Bitcoin a kryptoměny jsou velmi volatilní aktiva. Vždycky proto berte na vědomí to, že ačkoliv existují různé předpovědi trhu, jde vždycky jenom o odhady. Neinvestujte víc, než jste ochotni ztratit.
Je pochopitelné, že volatilnost kryptoměn může sloužit taky ve váš prospěch, ale to je většinou ta strana mince, kterou noví investoři přehlíží. Krom toho fakt, že se trefíte náhodou ve správný čas, neznamená, že jste dobrý investor. Neusněte na vavřínech svých “úspěchů”.
Kryptoměnový glosář
A – H
Bitcoin – Digitální kryptoměna využívající peer-to-peer technologii pro skoro okamžité platby. Bitcoin byl vynalezen neznámím programátorem, nebo skupinou programátorů pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.
Bitcoinová adresa – Také známá jako klíč, tato adresa je heslo složené z písmen a čísel, které se používá pro obchodování s Bitcoinem. Veřejné adresy většinou začínají na 1 nebo 3, zatímco soukromé adresy většinou začínají na 5 nebo 6.
Bitcoinová směnárna – Online webová stránka, na které můžete nakupovat a prodávat a nakupovat Bitcoin za jiné kryptoměny.
Blockchain – Veřejný digitální ledger (účetní kniha) na kterém je chronologicky zapsaná celá historie kryptoměny.
Block reward (odměna za blok) – množství kryptoměny, kterou těžař obdrží za řešení hashe.
Digitální peněženka – Někdy taky e-peněženka. Jde o systém nebo aplikaci, která slouží jako metoda uschovávání kryptoměny. Udržuje záznam o transakcích, platebních detailech a to vše pod heslem.
Hash – Výpočetní úloha, kterou kryptoměnový těžař musí vyřešit, aby mohl přidat další blok na blockchain.
I – O
Kryptoměna – Digitální měna, pro jejíž využívání a generování je využito šifrovacích technologií. Na rozdíl od fiat měn – jako US dolary, eura nebo yeny – nejsou kryptoměny regulované nebo kontrolované žádnou vládou nebo společností.
P – Z
Proof of work – Systém těžby, ve kterém těžaři řeší složité kryptografické úlohy, aby následovně zařadili blok na blockchain za odměnu.
Proof of stake – Systém těžby, který nechává své těžaře uložit si stanovené množství kryptoměny (stake = sázka) do speciální peněženky. Konsensus algoritmus se díky této sázce následovně postará o verifikaci bloku transakcí.
Historie kryptoměn ve zkratce
Cesta ke kryptoměnám začíná již v 80. letech. S cílem ochrany peněz menších obchodů a benzínových pump začali banky prosazovat metodu platby, která by nahradila cash, konkrétně metodu platby kreditní kartou.
Později v letech 90., přišla nová platební metoda, která byla web-based, dodnes se užívá: PayPal. To dalo možnost obchodníkům přijímat platby kreditní kartou online, což je přivedlo na myšlenku převodu fiat měn přímo mezi zasilatelem a příjemcem úplně online. Když PayPal dokázal, že web je použitelné médium pro převod měny, vznikly podobné služby, jako třeba WebMoney (ruská alternativa PayPalu) nebo e-Gold (americká společnost, která umožňuje svým uživatelům nakupovat zlato online).
Na počátku 21. století, poté, co FBI zavřela e-Gold, se začali vynořovat kryptoměny. Ze začátku šlo jen o takový nápad, který vznikl v tehdejší kryptografické komunitě, jejich uživatelé si tehdy dokonce říkali Cypherpunks. Mezi těmito Cypherpunk však byli i poměrně známá jména, například Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, nebo Jacob Appelbaum, developer Tor.
Žádný z těchto nadšenců však neměl dostatečnou setrvačnost, možná ani zájem, uvrhnout kryptoměny do světla veřejnosti. Až v roce 2008 se objevil dokument zvaný “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Autorem tohoto dokumentu byl jakýsi Satoshi Nakamoto.
Během následujících let Bitcoin rostl a rostlo i množství kryptoměn na trhu, začalo se o něm psát v novinách a slovo Bitcoin se nejednou objevilo v televizi.
Dnes existuje spousta kryptoměn, které se snaží napravit všemožné světové problémy, od ekonomických po ekologické. Existují aplikace, webové služby, mediální projekty a to jsme pořád teprve na začátku. Kdo ví, co nám kryptoměny přinesou v následujících letech.
Problém s centralizací
Pokud už máte něco o kryptoměnách a Bitcoinu načteno, tak už jste asi narazili na termín decentralizace. Pro pochopení, co to decentralizace je, je třeba nejdříve vysvětlit problematiku centralizace.
Když se podíváme na dnešní svět, který obýváme, svět informací a dat o nás, o tom kdo jsme, co děláme, jací jsme, všimneme si, že tyto informace drží jen pár velikých organizací: různé veřejné a soukromé korporace a vlády. Informační profil vás (vaše finanční historie, zprávy na Facebooku, tweety atd.) je uschovaný na serverech, které se nachází v centrální lokaci. Příklad: vaše finanční záznamy, každá transakce, které jste se kdy účastnili, stav vašeho bankovního účtu, veškeré vaše dluhy, tohle vše se nachází na bankovních serverech. Vaše banka má pravděpodobně množství různých serverů pro účel zálohy a auditu, ale i ty se pořád nachází na stejném místě: ve vaší bance.
Teď si řekněme, že nějaký hacker napadne servery vaší banky, pohraje si s vaším účtem a zredukuje vaše uložené finance na 0. Jak dokážete, že jste si ty peníze prostě nevybral? Jak si může banka ověřit, zda jde opravdu o hackerský útok?
Cypherpunks, již zmíněná komunita, z níž kryptoměny vyvstaly, si všimli tohoto problému a vzali si za cíl najít řešení. Kryptoměny mají být decentralizovanými systémy proto, že každý uživatel má historii transakcí každého dalšího uživatele. Když se připojíte k blockchainu, obdržíte taky celou historii spojené kryptoměny, zápis všech transakcí. Pokud uživatel nesouhlasí s transakcí (řekněme, že nějaký problém změní hodnotu v jejich peněžence z 1 BTC na 1,000 BTC), musí se dosáhnout aspoň 51% konsensu v uživatelské základně kryptoměny. Těch 51% rozhodne, co je správné množství.
Tento automatický konsensus je jedna z nejkrásnějších věcí na kryptoměnách a decentralizaci. Není žádný server, který může agresor napadnout, museli by přesvěčit 51% všech uživatelé toho blockchainu, aby něčeho opravdu dosáhli.
Proč jsou kryptoměny tak důležité?
Kryptoměny nejsou žádnou technologií budoucnosti. Používají se již dnes a využívá se jich pro dosažení neuvěřitelných věcí, na které by se dříve ani neodvážilo myslet.
Představte si, že byste zasílali koruny z Česka do Ameriky, přičemž by se vám automaticky převedly na eura a uložili by se na účet, který si vyberete. Teď si představte, že by to proběhlo skoro okamžitě, anonymně, s dobrým kurzem a jen pár dolary jako poplatek.
Nejde o hypotetický příklad. Tohoto dnes můžete pomocí kryptoměn dosáhnout a jde jen o špičku ledovce možností této technologie.
Většina krypotměn je vytvořena se specifickým účelem, každá je dobrá na něco. To je činí perfektními narušiteli zavedeného pořádku.
Co potřebuji do začátku?
Zapojit se do dění je mnohem jednodušší, než se zdá. Toto jsou tři jednoduché kroky jak toho můžete dosáhnout.