Andreas Antonopoulos je legendární zastánce bitcoinu a bitcoinový edukátor od roku 2012, který se stal velmi zvláštním způsobem milionářem. Je také autorem knihy Mastering Bitcoin.
Odešel z práce, aby se mohl věnovat bitcoinu
Andreas Antonopoulos po vystudování Informatiky a datové komunikace i Distribuovaných systémů pracoval u Nemertes Research, kde se zabýval výzkumem počítačové bezpečnosti. Vždy tvrdil, že největší hrozbou jsou příliš složité systémy.
V roce 2012 se ale stal podnikatelem na volné noze, řečníkem, učitelem a blockchainovým konzultantem. V lednu 2014 se dokonce stal bezpečnostním ředitelem Blockchain.info.
Mastering Bitcoin
Kniha, kterou každý bitcoiner musí znát a učebnice blockchainu – Mastering Bitcoin s deskami, po nichž lezou mravenci jako poslové distribuce a decentralizace. Andreas Antonopoulos byl Bitcoinem natolik uchvácen, že strávil několik měsíců jeho intenzivním studiem a programováním, až z toho napsal svou první knihu. Následovaly The Internet of Money a Mastering Ethereum.
Let’s Talk Bitcoin
Andreas hostí slavný kryptopdocast Let’s Talk Bitcoin běžící na tokenizované platformě pro podcasty, články a diskusní fóra. Nahrál už téměř 500 epizod.
Před americkým senátem
Andreas se v roce 2020 objevil i před kanadským senátem ve věci regulace bitcoinu a apeloval na větší pochopení technologie před učiněním jakýchkoliv kroků. Předseda výboru jej označil za „bitcoinového guru“.
O čem mluvil? Jeho řeč trvala bezmála patnáct minut a mluvil zejména o výhodách decentralizovaného finančního systému. Také varoval před aplikováním minulých regulačních modelů na zcela nové rostoucí odvětví kryptoměn.
Navzdory projevu však obecně pokračoval narativ „peněz pro teroristy“ a „praní špinavých peněz“, slovy senátora Larryho Campbella.
Mastering the Lightning Network
Na čem Andreas pracuje nyní? Píše svou další knihu o Lightning Network, což naznačuje, že tomuto přístupu k problému škálovatelnosti zřejmě věří nejvíce. Na Amazonu již můžete dělat předobjednávky.
Lightning Network patří mezi složitější a často špatně pochopené koncepce kolem bitcoinu. kromě toho panuje v kryptokomunita silná neshoda na tom, zda jsou řešení tzv. druhé vrstvy skutečně „řešení“ nebo jen dočasné záplaty mnohem fundamentálnějšího problému. Ať se však pravda kdekoliv, Lightning Network je to nejlepší, co bitcoin nyní má, a bude pravděpodobně udávat fundamentální trend vývoje v dalších letech.
Kolik bude stát podle Antonopoulose bitcoin?
Skupinka kryptonadšenců na Redditu se pokusila stanovit Andreasovu předpověď dle úryvků z podcastu a na základě velmi nepřesných kalkulací ze světové peněžní zásoby. Jaká je ale pravda? kolik si Andreas myslí, že bude bitcoin stát?
Pravda je mnohem méně vzrušující, než bychom čekali – Andreas Antonopoulos totiž cenovou předpověď pro bitcoin prakticky nikdy přímo neposkytl. Zřejmě proto, aby si udržel image edukátora a aby podtrhl fakt, že je HODLer a že HOLDer bude prodávat až tehdy, kdy 1 bitcoin = 1 bitcoin.
„Budoucnost Etherea je mnohem nejistější než Bitcoinu“
V interview s Real Vision prozradil, že je velmi těžké určit use-cases Etherea, zatímco u Bitcoinu je stejný úkol naprosto snadný. Byl to první rozhovor, kde se více rozpovídal o svém názoru na tuto druhou největší kryptoměnu dle tržní kapitalizace.
Podle Andrease není pro Bitcoin experimentování a časté hard-forky žádoucí, protože podkopávají jeho funkci robustních peněz.
Co je Ethereum? ICO? DeFi? NFT? A to je ten problém – Ethereum je všechno a nic.
100 bitcoinů
Jeden by si mohl myslet, že člověk jako Andreas Antonopoulos musí být bitcoinovým milionářem – opak je ale pravdou (nebo z bezpečnostních důvodů zapírá): v roce 2013 byl nucen bitcoiny prodat kvůli platbě nájmu a podpoře rodiny. Dozvěděli jsme se to z jeho odpovědi na Rogera Vera (Bitcoin Jesuse a obhajovatele 2MB bloků), který napsal, že by byl milionářem, i kdyby investoval jen 300 dolarů v roce 2012.
Když byl bitcoin levný, neměl zkrátka peníze na investici ani trvalý zdroj příjmu. Tomu se říká tzv. bitshaming – výsměch někomu, kdo se do bitcoinu zapojil v rané fázi, ale nestal se díky tomu milionářem. Po diskusi s Rogerem v roce 2017 se ale spustila obří vlna podpory. Podle Blockchain.info se během pouhých dvou dnů přihrnulo na Andreasovu adresu asi 100 bitcoinů, v té době obchodovaných za 17 000 USD. Co a zda vůbec se s nimi něco dělo, nechám na vás a block exploreru.
Anonymita musí jít na první vrstvu
Andreas Antonopoulos už dávno před ICO horečnou v roce 2017 apeloval na anonymitu bitcoinu a nutnost uvést tuto funkci na první vrstvu, ale v roce 2020 v rozhovoru pro Cointelegraph řekl, že bitcoin nebude mít nikdy takové privátní funkce jako Monero, král privacy coinů. Může za to potenciální vlna kontroverze, které se obává, navíc struktura bitcoinu zásadní funkce privacy protokolů doslova znemožňuje. Pokud bychom chtěli udělat soukromý bitcoin, stvořili bychom zkrátka úplně novou kryptoměnu. Taproot a uvolnění patentu Schnorrových podpisů ale znamenají alespoň malý posun směrem k vyššímu soukromí na první vrstvě.
Hybridní bitcoin
Kuriozita na závěr. Andreas velmi překvapil obecenstvo na Berlínské bitcoinové konferenci poté, co řekl, že bude mít bitcoin hybridní konsenzuální mechanismus. Stalo se tak po nechvalně známé block size debatě, která bitcoin rozdělila na bitcoin a Bitcoin Cash.
“By probably the end of 2016 Bitcoin will have a hybrid of Proof-of-Work proof of stake system,“ řekl na Youtube. Mohli bychom si myslet, že je nekonzistentní, nicméně proof of stake znamenal Lightning Network, protože podle Andrease je Lightning Network prakticky proof of stake. Proč? Protože „validátoři“ používají svoje mince k tomu, aby mohli ostatním uskutečnit transakce, za něž si určují malý poplatek. To je poměrně geniální přístup.