Rada pro finanční stabilitu G20 (FSB) oznámila, že předloží svůj vlastní návrh regulace na zavedení pevné regulace a dohledu nad kryptoměnami.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
FSB předloží návrh na regulaci kryptoměn
Rada pro finanční stabilitu (FSB), mezinárodní orgán velkých průmyslových zemí, které tvoří takzvanou G20, která monitoruje finanční systémy a reguluje trhy s cílem předcházet finančním krizím, oznámila, že předloží vlastní návrh regulace kryptoměn v říjnu.
Mezinárodní orgán vysvětlil v tiskové zprávě důvody, které budou základem tohoto návrhu:
„Kryptoaktiva a trhy musí podléhat účinné regulaci a dohledu úměrnému rizikům, která představují, a to na domácí i mezinárodní úrovni. I když jurisdikce zvažují potenciální změny, takzvané stablecoiny a další kryptoaktiva fungují bez regulací a musí dodržovat příslušné stávající požadavky pro řešení rizik, která tato aktiva představují.
Kryptoaktiva a trhy mohou plnit stejnou ekonomickou funkci, jakou vykonávají nástroje a zprostředkovatelé tradičního finančního sektoru. Jako takové podléhají příslušným předpisům platným pro základní ekonomickou a finanční povahu kryptoaktiv v souladu se zásadou „stejná činnost, stejné riziko, stejná regulace“.
Tato zpráva navazuje na zprávu, kterou FSB zveřejnila v únoru. Ta se zabývala analýzou vývoje a zranitelností souvisejících se třemi segmenty trhů s kryptoměnami: nekrytými kryptoměnami (jako je Bitcoin), stablecoiny a decentralizovanými financemi (DeFi). Zpráva poukázala na to, jak rychlý růst kryptoměn, zejména stablecoinů a DeFi může představovat vážnou hrozbu pro finanční stabilitu globálních trhů.
„Trhy s krypto aktivy se rychle vyvíjejí a mohly by dosáhnout bodu, kdy budou představovat hrozbu pro globální finanční stabilitu kvůli svému rozsahu, strukturální zranitelnosti a rostoucí propojenosti s tradičním finančním systémem.
Doposud se FSB omezovala na kontrolu a monitorování sektoru digitálních aktiv, aniž by však kdy přímo zasáhla.
Selhání ekosystému Terra a jeho stablecoinu loni v květnu evidentně přimělo mezinárodní regulační orgán G20, aby zabránil možným novým podobným událostem, které by také mohly mít vážné dopady na tradiční finanční trhy a investory.
Mnozí odborníci se obávají, že nová pravidla mohou být příliš přísná a omezovat rozvoj digitálních aktiv, která byla vytvořena právě proto, aby nebyla kontrolována žádnou centrální organizací. Ale jak bylo uvedeno v tiskové zprávě FSB, bez jasného regulačního rámce nikdy neuvidíme masové přijetí digitálních měn:
„Aby se digitální měny staly mainstreamem, musí být stablecoiny důvěryhodné veřejnosti. Jediný reálný způsob, jak toho dosáhnout, je prostřednictvím sdíleného regulačního rámce“.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY