Prezidentka Evropské centrální banky (ECB), Christine Lagardeová, říká, že kryptoaktiva a decentralizované finance (defi) mohou představovat skutečné riziko pro finanční stabilitu. Má několik regulačních návrhů na doplnění zákona o evropských trzích v oblasti regulace kryptoaktiv (MiCA).
Nenechte si ujít: NEJLEPŠÍ BURZOVNÍ MAKLÉŘI (BROKEŘI) V EVROPĚ A NEJLEPŠÍ BROKER V ČR V ROCE 2022
Lagardeová o regulaci kryptoměn
Prezidentka ECB Christine Lagardeová hovořila o regulaci kryptoměn na pondělním slyšení Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu.
Věříme, že krypto aktiva a decentralizované finance (defi) mohou představovat skutečná rizika pro finanční stabilitu.
„To by nastalo zejména v případě, že by rychlý růst trhů a služeb spojených s kryptoaktivy pokračoval… a propojenost s tradičním finančním sektorem a širší ekonomikou by se posílila,“ dodala šéfka ECB. Je možné, že slova měla vyznít spíše preventivně, protože později dodala:
„V tuto chvíli jsou vazby mezi krypto aktivy soukromého sektoru a tradičními financemi stále omezené – prozatím.“
Lagardeová pokračovala a vyjádřila se k zákonu o regulaci trhů s krypto aktivy (MiCA). Zdůraznila, že Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB), kterému předsedá, „podporuje potřebu rychlého přijetí a implementace“ MiCA.
Šéfka ECB poznamenala, že je povzbuzena pokrokem MiCA. Dodala však, že podle jejího nejlepšího odhadu bude zaveden až v roce 2024, což, jak zdůraznila, „je ještě daleko“. Přesto v něm vidí určité regulační mezery již dnes, jako jsou DeFi, o nihž se domnívá, že by mohly představovala skutečné nové nebezpečí pro globální finanční stabilitu. Mnohem více než samotné tradiční kryptoměny, o kterých sama v září loňského roku řekla, že je nepovažuje za měny, ale pouze za pouhá spekulativní aktiva.
Lagardeová poté navrhla některá další ustanovení k současnému návrhu zákona MiCA. S odkazem na návrh zákona s dodatečnými ustanoveními, který nazývá MiCA2. vysvětlila, že MiCA2 „by měla řešit riziko vzájemného propojení s ohledem na expozicí finančních institucí vůči krypto aktivům.“
Měla by také „plně pokrýt decentralizované finance (defi)“ a regulovat krypto staking a úvěrové aktivity, řekla.
„MiCA II by měla regulovat aktivity vkládání a půjčování kryptoaktiv, kterých rozhodně přibývá.
Mělo by tomu být tak právě proto, že u těchto typů transakcí je největší riziko podvodu:
„Inovace v těchto neprozkoumaných a neprobádaných sektorech ohrožují spotřebitele, kde nedostatečná regulace často zahrnuje podvody, zcela nelegitimní tvrzení o ocenění a velmi často spekulace i kriminální jednání.“
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022