Hodně spekulovaný hard fork na síti Ethereum nadále vyvolává kontroverzi na trhu. Tentokrát díky BitMEX, který plánuje nabídnout pákovou expozici v ETHPOW, což je název tokenu, který bude představovat hard fork.
K rozdělení ještě nedošlo, ale hard fork už vyvolává na trhu kontroverze. ETHPOW, jak název napovídá, by udržoval konsensus Proof of Work (PoW) a tedy těžbu. Vznikl jako protest proti aktualizaci The Merge, která přinese konec PoW na Ethereum.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Vysoce spekulativní smlouva
Od úterý 9.srpna budou moci obchodníci poskytovat půjčky, a stakovat token. BitMEX umožní až dvojnásobnou úroveň pákového efektu. To znamená, že pokud má klient na účtu 2000 USD, může obchodovat s limitem až 4000 USD.
Chcete-li používat smlouvy, klient bude muset nechat USDT jako záruku marže v síti Ethereum (ERC-20).
Jelikož ETHPOW zatím neexistuje, nemá referenční cenu pro smlouvy. BitMEX ale zdůraznil, že smlouvy se budou lišit od těch tradičních. Například použijí poslední cenu, aby kompenzovali chybějící tuto referenci.
Budou také omezeny maximální a minimální nabídky, které mohou obchodníci umístit kolem této ceny. Limity budou mít automatické aktualizace prováděné každou hodinu.
BitMEX také uvedl, že smlouva zahrnuje větší rizika automatického oddlužení, protože smlouva je v tuto chvíli „čistě spekulativní“. “Jedná se o vysoce spekulativní kontrakt (ETHPOW dosud neexistuje a možná nikdy nebude existovat),” stojí v oznámení.
Problémy s hard forkem
BitMEX má pochybnosti o úspěchu hard forku. Analytici vyjádřili pochybnosti o dlouhodobé životaschopnosti rozdělení, zejména s ohledem na nedostatek podpory komunity.
BitMEX však uznal, že by mohl poskytnout ziskovou „krátkodobou až střednědobou“ obchodní příležitost. A přesně v tomto smyslu platforma spustila nové futures kontrakty.
Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin si navíc nedávno všiml problému, kterému by mohly čelit budoucí hard forky: nedostatečná spolupráce ze strany emitentů stablecoinů.
To představuje problém, protože nejpoužívanějším typem tokenu na Etherem jsou právě stablecoiny. Pokud emitenti stablecoinů přestanou přijímat odkupy za token v daném blockchainu, tokeny v tomto řetězci ztratí paritu vůči dolaru, což poškodí celou ekonomiku.
Pokud k rozdělení skutečně dojde, nejpravděpodobnějším datem je 19. září, datum stanovené pro vydání The Merge. Od toho dne těžba přes PoW fakticky skončí a ustoupí PoS. To změní způsob, kterým je síť chráněna, a eliminuje potřebu intenzivní spotřeby energie.
Mohlo by vás zajímat: BitMEX recenze – TOP derivátová burza pro obchodníky (2022)