Index S&P 500 a akciový trh v USA mají za sebou brutální první polovinu roku 2022. Vzhledem k přetrvávajícím obavám z inflace by trh pravděpodobně mohl nadále pokračovat v prodejním tlaku.
Nenechte si ujít: Bitpanda recenze – obchodujte s kryptoměnami, drahými kovy, akciemi a ETF na největší evropské burze
Nehorší první pololetí za posledních 50 let pro S&P 500
První polovina roku 2022 byla pro investory na akciovém trhu opravdu náročná. Ve čtvrtek 30. června S&P 500 skončil opět v mínusu a zaznamenal nejhorší polovinu za více než pět desetiletí od roku 1970. Poklesl meziročně o více než 21 %.
Také Dow Jones Industrial Average skončil 0,8 % v mínusu s poklesem o 253 bodů. Podobně Nasdaq Composite zaznamenal 1,33% ztrátu s poklesem o 150 bodů.
Sentiment trhu se s každým uplynulým čtvrtletím měnil stále negativněji. Poslední čtvrtletí Q2 bylo svědkem prudké korekce ve všech třech indexech, Nasdaq Composite propadl o 22 % za pouhých 90 dní. To byl také jeho nejhorší čtvrtletní výkon od roku 2008.
Bezprecedentní opatření v oblasti tisku peněz ze strany Federálního rezervního systému vedla podle mnoha analytiků k vysoké inflaci. Inflace v USA je v současnosti na maximu za čtyři desetiletí a Fed je odhodlán ji dostat pod kontrolu. V červnu Fed oznámil zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů a nevyloučil další zvýšení sazeb, pokud budou inflační tlaky pokračovat.
Akciový trh se tedy snaží přizpůsobit nové realitě. Prudký nárůst výnosů dluhopisů poslal technologické akcie dolů. Investoři přesouvají peníze z růstově orientovaných aktiv a ukládají je do stabilních aktiv. Giganti jako Alphabet a Apple korigovaly každý o 24 %. Facebook za tu dobu poklesl o 52 % a Netflix o více než 71 %.
Ekonomika a akciový trh
Jak již bylo řečeno, americká ekonomika je rozžhavená, pokud jde o narůstající inflační tlaky. Ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že index cen základních výdajů na osobní spotřebu v květnu vyskočil o 4,7 %. To je v současné době na úrovních naposledy zaznamenaných v 80. letech 20. století.
Podobně chicagský PMI, který sleduje obchodní aktivitu v regionu, dosáhl za měsíc červen 56. S těmito ekonomickými obavami, které se rýsují, Fed pravděpodobně přijme agresivní opatření. Existuje však obava, zda opatření Fedu ohledně zvýšení úrokových sazeb nepovedou k recesi.
Mnoho analytiků se domnívá, že recese pravděpodobně zasáhne USA v příštích 12-18 měsících. Někteří se tedy domnívají, že trh se ze současných úrovní ještě nedostal na dno a inflace bude přetrvávat déle, než se očekávalo.
Mohlo by vás zajímat: Nejlepší burzovní makléři (brokeři) v Evropě a nejlepší broker v ČR v roce 2022