Konečně byl zveřejněn kompletní seznam věřitelů, kterým dluží peníze zkrachovalá kryptoměnová burza FTX, odhalující nesčetné množství společností a vládních subjektů.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Masivní seznam věřitelů FTX
25. ledna zveřejnili právníci společnosti FTX její seznam věřitelů. Mohutný 115stránkový dokument podrobně uvádí jména v abecedním pořadí.
Seznam odhaluje rozlehlou globální síť z řad leteckých společností, hotelů, charitativních organizací, bank, venture kapitálových společností, médií a kryptoměnových společností spolu s americkými a mezinárodními vládními agenturami.
Jména téměř 9,7 milionu (9 693 985) zákazníků FTX s finančními prostředky uvíznutými na burze však byla z dokumentu odstraněna. Rozhodnutí učinil soudce John Dorsey dne 11. ledna v reakci na 168stránkové podání společnosti FTX z 8. ledna, které požadovalo, aby soud zadržel důvěrné informace o zákaznících. Soudce uvedl, že se „v tuto chvíli zdráhá zveřejnit důvěrné informace, protože to může věřitele ohrozit“.
Mezi významné krypto a Web3 související společnosti, kterým dluží peníze společnost FTX, patří Coinbase, Galaxy Digital, Yuga Labs, Circle, Bittrex, Sky Mavis, Chainalysis, Messari a subjekty Binance.
Jako věřitelé byli zahrnuti i Big Tech hráči Apple, Netflix, Amazon, Meta, Google, LinkedIn, Microsoft a Twitter. Mezi zmíněná média patří New York Times, The Wall Street Journal a CoinDesk.
V seznamu jsou uvedeny také daňové úřady několika státních úřadů USA a federální úřad Internal Revenue Service (IRS). Věřiteli jsou mimo jiné i další vládní subjekty v Japonsku, Austrálii a Hongkongu.
Společnost FTX dluží nejen velkým subjektům, ale i menším podnikům, protože na seznamu se objevuje podnik na hubení škůdců se sídlem v Nassau a zahradní centrum. Jako věřitel se objevila také předchozí společnost pro styk s veřejností společnosti M Group. FTX najala firmu, aby je zastupovala, ale společnost uvedla, že po jejím úpadku spolupráci s FTX ukončila.
Podání nezahrnovalo, za co každému subjektu FTX dlužila, a zařazení na seznam neznamená, že měl obchodní účet u FTX.
Luxusní výdaje FTX
V prosincovém vláknu Twitteru předchozí zaměstnankyně FTX podrobně popsala „morálně neefektivní“ luxusní výdaje společnosti.
Tvrdila, že FTX buď koupila nebo pronajala domy za miliony dolarů pro své manažery, kteří pořádali okázalé večírky a měli soukromé kuchaře. Bahamská kancelář FTX měla jídlo zajištěno 24 hodin denně 7 dní v týdnu se zaměstnaneckými výhodami, které údajně zahrnovaly bezplatné potraviny, kadeřníka a masáže.
Některé subjekty na seznamu poukazují na tyto nadměrné výdaje společnosti. Jsou tam Uber Eats a Doordash z celé Severní Ameriky a Austrálie spolu s Airbnb a s několika luxusními hotely po celém světě.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY