Mezi lety 2011 a 2021 vzrostl podíl světové dospělé populace, která měla bankovní účty, z 51 % na 76 %, ukázaly výsledky nejnovějšího průzkumu Světové banky – Global Financial Index. Přibližně 1,4 miliardy dospělých však stále nemá bankovní účet a nemá peníze ani identifikaci potřebnou k otevření bankovního účtu.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Průzkum Světové banky – Vytvoření infrastruktury hraje důležitou roli
Podle zjištění průzkumu Global Financial Index (Findex) je nyní procento dospělé světové populace s bankovním účtem 76 %, což je padesátiprocentní nárůst oproti 51 % zaznamenaným v roce 2011. V rozvojových ekonomikách průměrná míra vlastnictví účtu vzrostla v období mezi lety 2017 a 2021 o 8 procentních bodů ze 63 % na 71 %.
Zatímco v minulosti to byly Čína a Indie, které tvořily většinu růstu, nejnovější zpráva uvádí, že „nedávný růst vlastnictví účtů nastal v desítkách rozvojových ekonomik“.
Pokud jde o subsaharskou Afriku, kde se nachází významná část dospělých bez bankovního účtu, výsledky průzkumu Světové banky ukazují, že „55 procent dospělých má účet, včetně 33 procent dospělých, kteří měli účet s mobilními penězi“. Podle průzkumu jde o „největší podíl ze všech regionů na světě a více než třikrát větší než 10procentní celosvětový průměr vlastnictví mobilních účtů“.
Stejný region je také domovem asi 11 ekonomik, kde větší část dospělých „měla pouze mobilní účet, nikoli účet v bance nebo jiné finanční instituci,“ uvádí zpráva z průzkumu.
Navzdory povzbudivým zjištěním studie zjistila, že až 1,4 miliardy dospělé světové populace stále nemá bankovní účet. Důvody tohoto stavu se pohybují od nedostatku peněz, vzdálenosti k nejbližší finanční instituci a chybějících identifikačních dokladů potřebných k otevření účtu.
Překážky bránící stovkám milionů dospělých otevřít si bankovní účty však mohou být překonány, jakmile bude k dispozici infrastruktura, která to umožní, podotýká zpráva z průzkumu.
„Vytvoření infrastruktury hraje důležitou roli. Například globální úsilí o zvýšení inkluzivního přístupu k důvěryhodným identifikačním systémům a mobilním telefonům by mohlo být využito ke zvýšení míry vlastnictví účtů u skupin obyvatel z obtížně dosažitelných oblastí.“
Zpráva z průzkumu dospěla k závěru, stejně jako mnoho jiných zpráv a studií dříve, že vypuknutí pandemie Covid-19 pomohlo urychlit nárůst přijetí a používání digitálních plateb. Na podporu tohoto tvrzení zpráva poukazuje na Indii, kde omezení pohybu lidí přinutila více než 80 milionů dospělých poprvé provést digitální platbu. Zdá se, že trend bude následovat i v dalších rozvíjejících se ekonomikách. S výjimkou Číny „20 procent dospělých [v rozvojových ekonomikách] provedlo v roce 2021 digitální platbu u obchodníka.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY