Úvod

Kryptoměnové peněženky a hardware peněženky - Jak bezpečně uschovat kryptoměnu v 2022?

Kryptoměnové peněženky a hardware peněženky – TOP výběr

Obsah článku

Mnoho lidí se nemůže pořádně vyspat, protože je trápí myšlenky na to, jak snadno jim může někdo ukradnout jejich krypto. Bezpečná úschova vašeho krypta je však snadnější, než se může na první pohled zdát… víte například, co je krypto peněženka? Tento návod vás naučí, jak bezpečně uschovat vaši kryptoměnu a zbavit se starostí – pomoci k dobrému spánku vám může například bitcoin peněženka.

Získat kryptoměnu je jedna věc, její bezpečné uložení však vyžaduje naprosto odlišné schopnosti a vědomosti.

Tento návod vám představí různé kryptoměnové peněženky a hardware peněženky, naučí vás jak chránit své prostředky, vybrat si tu správnou peněženku a jak se vyhnout nejčastějším hrozbám v zabezpečení kryptoměn.

Co je bitcoin peněženka a jaká krypto peněženka se hodí právě vám?

Krypto peněženka je softwarový program navržený pro uložení vašich veřejných a soukromých klíčů, odesílání a příjem digitálních měn, hlídání zůstatku a komunikaci s různými blockchainy. Kryptoměnové peněženky jsou potřebné pro správu vašich krypto aktiv a jejich zabezpečení.

Existuje mnoho krypto peněženek, hlavní rozdíl mezi nimi však je, jestli jsou horké(hot) nebo studené(cold).

Horká peněženka je připojena k internetu a lze se k ní připojit kdykoli.

Studená peněženka není připojena k internetu a umožní vám úschovu vašich prostředků offline. Pořád můžete kdykoli obdržet prostředky, ale nikdo jiný je nemůže odeslat pryč z vašeho účtu.

Do kategorie horkých peněženek patří všechny online cloud peněženky, většina mobilních a software peněženek a směnáren.

Studené peněženky jsou hardware peněženky, papírové peněženky držené offline, USB a podobné zařízení sloužící pro úschovu dat offline, a dokonce i fyzické položky, jako například fyzické Bitcoiny.

kryptoměnové peněženky, hardware peněženky, krypto peněženka, bitcoin peněženka
Fyzický Bitcoin. Zdroj: Nasdaq

Většina držitelů kryptoměn používá jak studené tak horké peněženky. Horké peněženky jsou vhodné pro časté obchodování, zatímco studené peněženky jsou lepší pro dlouhodobé držení krypto aktiv.

Představme si různé kryptoměnové peněženky a hardware peněženky

Jsou zde čtyři hlavní kategorie pro kryptoměnové peněženky: software (online), hardware, cloud a papírové. Podívejme se na každou z nich zvlášť.

Software peněženky

Software peněženky je potřeba stáhnout a nainstalovat do vašeho počítače nebo chytrého telefonu. Jedná se o horké peněženky. Peněženky pro počítače a mobily nabízí vysokou úroveň bezpečnosti; nicméně vás nedokážou ochránit před útoky a viry, proto byste měli udělat vše pro to, aby bylo vaše zařízení bez malware. Pravidlem bývá, že peněženky pro mobily jsou mnohem menší a jednodušší než ty pro počítače, ale oba typy vám umožní snadnou správu vašich prostředků. Kromě toho vám některé software peněženky umožní přístup k vašim prostředkům z různých zařízení najednou, včetně smartphonů, laptopů a dokonce i pomocí hardware peněženky.

Hardware peněženky

Na rozdíl od software peněženek, hardware peněženky uschovávají vaše soukromé klíče na externím zařízení, jako je například USB. Tyto peněženky jsou naprosto studené a bezpečné. Také s jejich pomocí můžete provádět online platby. Některé hardware peněženky jsou kompatibilní s webovým rozhraním a podporují několik různých kryptoměn.  Jsou navrženy k provádění transakcí snadno a pohodlně, jediné co tedy musíte udělat je připojit peněženku k jakémukoli online zařízení, odemknout svou peněženku, odeslat měnu a potvrdit transakci. Hardware peněženky se považují za nejbezpečnější, pokud jde o úschovu krypto aktiv. Jedinou negativní stránkou je fakt, že jejich použití není zdarma.

Oblíbené hardware peněženky přichází od společností:

Získání hardware peněženky přímo od výrobce je ten nejbezpečnější způsob. Není bezpečné je koupit od jiných lidí, obzvlášť ne od těch, které neznáte. Dbejte na to, že i když získáte hardware peněženku od výrobce, měli byste ji vždy inicializovat a resetovat sami.

Mohlo by vás zajímat: Trezor peněženka recenze a kde koupit (2022)

Výběr peněženky obvykle závisí na vašem portfoliu.  Každý vážný projekt by měl mít svou nativní peněženku, kterou můžete nalézt na jejich oficiálních webových stránkách, ale občas může být pohodlnější zakoupit peněženku, která je kompatibilní s více druhy kryptoměn. Upozorňujeme, že ne všechny peněženky určené pro více druhů kryptoměn budou podporovat všechny kryptoměny.  Dokonce i hardware peněženky mají omezený počet mincí, které podporují. Na druhou stranu rozhodně nehrozí nedostatek peněženek pro oblíbené kryptoměny jako jsou Bitcoin nebo Ethereum.

kryptoměnové peněženky, hardware peněženky, krypto peněženka, bitcoin peněženka

 

Přečtěte si také: Ledger Nano X recenze a kde koupit Nano X (2022)

Jakmile získáte (hardware) peněženku pro kryptoměny, budete také potřebovat ochránit svou soukromou obnovovací seed frázi. Jedním z nejspolehlivějších nástrojů pro ochranu seed slov je CryptoTag, který vám umožní uložit frázi na virtuálně nezničitelných titanových destičkách. Nabízí se také Cryptosteel kapsle od Ledgeru, případně destičky z ocelových plátů, které vám umožní uschovat heslo pro obnovu seedu v bezpečí.

kryptoměnové peněženky, hardware peněženky, krypto peněženka, bitcoin peněženka
Zdroj: cryptotag.io

 

Cloud peněženky

Online peněženky jsou svou podstatou horké.  Při použití cloud peněženky jsou vaše prostředky dostupné z jakéhokoli počítače, zařízení nebo místa. Jsou velice pohodlné a praktické, jenže uchovávají vaše soukromé klíče online a mohou být kontrolované třetími stranami. Jsou tudíž mnohem náchylnější na útoky a krádež. Mezi oblíbené cloud peněženky patří například:

  • Blockchain.info
  • Coinbase
  • Guarda
  • Metamask

Bezpečnější verzí cloud peněženek je nesprávcovská online peněženka (non-custodial). Jsou dostupné přes web a aplikace, ale poskytovatel služby nemá přístup k vašim soukromým klíčům. Ve většině případů jsou nesprávcovské peněženky součástí platformy směnárny, to znamená, že vám umožní obchodovat s vaším kryptem bezpečným způsobem. Nesprávcovské cloud peněženky nabízí například:

Papírové peněženky

Papírové peněženky jsou obecně klasifikovány jako studené úložiště. Výraz “papírová peněženka” obecně odkazuje na fyzickou kopii nebo papírový výtisk vašich veřejných a soukromých klíčů. V jiných případech to znamená software použitý k vygenerování páru klíčů spolu s digitálním souborem pro vytisknutí. Ať už si vyberete kteroukoli cestu, papírové peněženky vám zajistí relativně vysokou úroveň bezpečnosti. Můžete převést vaši papírovou peněženku do softwarového klienta nebo jednoduše naskenovat její QR kód, když chcete převést své prostředky.

Pokud je papírová peněženka dostupná pro vámi vybranou kryptoměnu, pravděpodobně najdete návod jak si ji vyrobit na webových stránkách projektu nebo na stránkách komunity. MyEtherWallet je univerzální způsob, jak si vyrobit papírovou peněženku pro Ethereum a všechny ERC-20 tokeny. Použijte generátor Bitcoin papírové peněženky pro vygenerování papírové peněženky pro Bitcoin.

 

kryptoměnové peněženky, hardware peněženky, krypto peněženka, bitcoin peněženka
Zdroj: bitcoinpaperwallet.com

I když jsou papírové peněženky studené, přichází s vlastním podílem rizika. Papírové peněženky mohou být například snadno poškozené, spálené, je snadné je zkopírovat nebo ofotit, a vyžadují vzájemnou důvěru, pokud si nevyrobíte tu svou vy osobně. Někdy se lidé snaží upravit papírové peněženky, aby byly méně náchylné k poškození. Je možné je laminovat, vytvořit více kopií a uschovat každou na jiném místě, nebo je vyrýt do kusu kovu nebo jiného materiálu, atd.

Upozorňujeme, že není dobrý nápad držet elektronické kopie vašich papírových peněženek na vašem počítači. Soukromé klíče papírových peněženek by měli být vždy drženy offline. Držení vašich souborů pro papírové peněženky online znamená, že budou stejně bezpečné, jako horké peněženky.

Nejlepší bezpečnostní postupy, jak zabránit krádeži soukromých klíčů

Rozhodli jste se převzít kontrolu nad vašimi krypto aktivy a držet všechno v soukromé peněžence. Dobrá práce! S velkou mocí však přichází velká zodpovědnost a teď všechno závisí na vaší schopnosti udržet své soukromé klíče soukromé a v bezpečí.

Ty nejběžnější bezpečnostní postupy, které byste měli dodržet jsou:

  • Nedržte kryptoměnu na směnárně po dobu delší než nezbytně nutnou.
  • Vždy povolte funkci dvoufaktorového ověření (2FA).
  • Pokud se rozhodnete pro hardware peněženku, vyberte si pin kód, který není lehké uhodnout, a nikdy nedávejte váš obnovovací list s 24 slovy online.
  • Nechvalte se svým krypto měním veřejně pod vlastním jménem nebo identifikovatelnou adresou. Někteří lupiči dokážou ukrást krypto prostředky dokonce i když je držíte ve studeném (offline) úložišti.
  • Důvěřujte pouze tomu, co vidíte na obrazovce vaší hardware peněženky a ověřujte si všechny informace na zařízení.
  • Předpokládejte, že vaše zařízení mohou být napadena kdykoli, takže vždy přistupujte k vašemu počítači nebo obrazovce chytrého telefonu s opatrností.

K tomu všemu nabízíme ještě několik tipů, které vám mohou pomoct minimalizovat šanci na ztrátu vašeho krypta.

Používejte bezpečnostní opatření, které zvládáte. Někteří lidé nikdy nedosáhnou pocitu bezpečí a jdou do extrému, pokud jde o zabezpečení kryptoměn. Neměli by však zapomínat, že mohou přijít o krypto také díky bezpečnostním nástrojům. Přijít o přístup k účtu, prostředkům nebo peněženky je stejně běžné, jako stát se obětí hackerského útoku. Nekomplikujte si zabezpečení, pokud v tom nejste odborník. Snažte se o dobrou rovnováhu mezi komplexností a bezpečím.

HTTPS. Přihlašujte se pouze na zabezpečené webové stránky s platným HTTPS certifikátem. Většina legitimních stránek jej má. Pro větší bezpečnost si můžete zkusit nainstalovat do prohlížeče plugin HTTPS Everywhere.

Používejte bezpečné Wi-Fi připojení. Nikdy se nepřipojujte na vaši online peněženku, účet na směnárně nebo jiný kritický bezpečnostní bod přes veřejnou Wifi. I když předpokládáte, že jste na bezpečném místě, ujistěte se, že váš Wifi přístup používá silné šifrování, jako je  WPA-2 protokol.

Dvoufaktorové ověření. Vždy zabezpečte své účty s 2FA. Kdykoli je to možné, použijte software nebo hardware 2FA nástroje, spíše než SMS zprávy.

Rozdělte své prostředky. Nedržte všechna vaše krypto aktiva na jednom místě. Nejlepší způsob, jak k tomu přistupovat, je mít jedno nebo několik studených úložišť pro dlouhodobé držení, a alespoň jednu horkou peněženku pro obchodování a transakce.

Whitelistování IP a výběrových adres. Pokud máte statickou IP adresu, použijte ji pro vlastní bezpečí. Ujistěte se, že pouze vy budete mít přístup k vašim účtům a prostředkům.

Dvojitá kontrola krypto adres. Některé škodlivé programy mohou upravit a zkopírovat špatnou transakční adresu, kdykoli odešlete svou transakci. Nová adresa patří obvykle útočníkovy. Je lepší se ujistit, než pak litovat.

Buďte na pozoru před phishingovými stránkami. Ať už se připojujete na směnárnu nebo online peněženku, ujistěte se, že se přihlašujete na správné adrese. Mnoho falešných webových stránek imituje směnárny výhradně pro účel krádeže vašich přístupových dat. Vždy si zkontrolujte, jestli je adresa webové stránky správná.

Umění udržet vaše kryptoměny v bezpečí je kritická dovednost, kterou si musíte osvojit na cestě stát se vlastní bankou. Čím dříve se ji naučíte, tím lépe.

Přečtěte si také – Co je krypto burza, směnárna kryptoměn a jak si vybrat kryptoměnové burzy? (2022)

Veškerý obsah v tomto článku slouží jen pro informační účely a v žádném případě neslouží jako investiční rady. Investice do kryptoměn, komodit a akcií je velmi rizikové a může vést ke ztrátám kapitálu.

Podobné články