Nejnovější údaje o indexu spotřebitelských cen za červen překonaly očekávání a dosáhly nového maxima za čtyři desetiletí ve výši 9,1 %. V důsledku neustále rostoucí inflace v USA trhy již koncem tohoto měsíce sázejí na další zvýšení o 75 bazických bodů od Federálního rezervního systému.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
CPI dosáhl maxima za čtyři desetiletí 9,1 %
Nejnovější údaje o inflaci zveřejněné americkým úřadem pro statistiku práce včera ukázaly, že index spotřebitelských cen – srovnávací měřítko inflace – vzrostl o 1,3 % oproti měsíci v červnu 2022, čímž se roční míra inflace v USA dostala na nové 40leté maximum 9,1 %.
Podobně jako v předchozích měsících byly do CPI nejvýznamnějšími přispěvateli indexy benzínu, přístřeší a potravin. Podle úřadu vzrostly energetické a benzínové indexy v červnu o 7,5 % a 11,2 %, zatímco potraviny vzrostly o 1 %.
Růst inflace za minulý měsíc překonal předchozí odhady o 8,8% nárůstu. Podle konsenzuálního názoru také jádrový index spotřebitelských cen v červnu oproti květnu zpomalil, vzrostl pouze o 0,5 %. Místo toho byla skutečná jádrová inflace dnes o 20 bazických bodů vyšší.
Dolarový index vyskočil na dvouletá maxima 108,57, když se objevily zprávy o míře inflace a euro nakrátko prohloubilo své ztráty vůči dolaru a dosáhlo 0,9998 USD.
Pokud jde o Federální rezervní systém, trh do značné míry očekává, že centrální banka na svém příštím zasedání, naplánovaném na 27. července, zvýší klíčovou sazbu fondů Fedu o dalších 75 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že čísla CPI jsou mnohem vyšší, než se očekávalo, jsou také šance dokonce na 1% zvýšení sazeb. Fed letos zvýšil sazby třikrát, čímž sazbu posunul na 1,5 % až 1,75 %.
Zvýšení klíčové úrokové sazby zdražuje úvěr a v důsledku toho snižuje peněžní zásobu v ekonomice. Teoreticky by to mělo snížit snížit inflaci. Američtí spotřebitelé, kteří jsou zodpovědní za zhruba 70 % ekonomického růstu země, jsou však v kleštích. Za současného stavu jsou tlačeni z obou stran: musí platit stále vyšší ceny za zboží a služby a zároveň platit vyšší úrokové sazby za své půjčky.
Propad spotřebitelské poptávky na druhé straně přímo ovlivňuje hospodářský výsledek společností, což by se mohlo špatně odrazit na cenách jejich akcií. Rostoucí inflace a úrokové sazby zase ponechávají spotřebitelům málo peněz na další utrácení, včetně investic do rizikových aktiv, jako jsou kryptoměny.
V důsledku zveřejnění CPI byl sekor kryptoměn krátce zasažen a Bitcoin se dostal pod 19 000 dolarů. V době psaní krypto aktiva své ztráty vyrovnala a jsou v zelených číslech.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY