Orgány v EU se přibližují k dohodě o legislativním balíčku šitém na míru tak, aby komplexně reguloval kryptotrh a související činnosti v Evropě. Podle zprávy médií bude shoda na klíčové legislativě pravděpodobně dosaženo již tento měsíc.
Mohlo by vás zajímat: Top knihy o kryptoměnách
Dohoda EU o regulaci kryptoměn se očekává do konce června, říkají zdroje
Zástupci příslušných institucí v Evropské unii se blíží ke konsenzu ohledně návrhu Markets in Crypto Assets (MiCA), jehož cílem je zavést celounijní pravidla pro sektor kryptoměn, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na informované zdroje.
Rozhodli se zůstat v anonymitě a odhalili, že Rada EU a Evropský parlament (EP) jsou nyní optimistické, pokud jde o vyřešení problémů, které brzdí postup návrhu. Vyjednavači by tak měli učinit na dvou nadcházejících schůzkách, 14. června a 30. června.
Členské státy 27členného bloku a Parlament se podle zdrojů obeznámených s touto záležitostí stále neshodnou v několika aspektech MiCA. Patří mezi ně dohled nad poskytovateli kryptoměnových služeb (CASP), potenciální zahrnutí nezaměnitelných tokenů (NFT) do rámce a regulace stablecoinů.
Úředníci stále diskutují o tom, jak omezit používání stablecoinů při platbách. Existuje například myšlenka zavést strop pro transakce, které nejsou denominovány v eurech. Diskuze přichází po kolapsu algoritmického stablecoinu terrausd (UST) v minulém měsíci, který ovlivnil krypto trhy. Zajištění ochrany investorů a omezení dopadu kryptoměn na finanční stabilitu jsou další dvě hlavní úvahy.
Diskuse o klíčových regulačních aspektech kryptoměn pokračují
MiCA, který byl poprvé představen v roce 2020, byl schválen Hospodářským a měnovým výborem Evropského parlamentu (ECON) v polovině března tohoto roku. Balíček vstoupil ještě ten měsíc do fáze tzv. trilogu evropského legislativního procesu, během kterého musí být konečný návrh koordinován mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou Evropské unie.
Klíčovým prvkem v jednáních je také potřeba řešit dopady kryptoaktiv na životní prostředí a někteří evropští zákonodárci trvají na tom, že by to nová legislativa měla zohlednit. Ustanovení zakazující energeticky náročnou těžbu proof-of-work vyvolala reakce kryptokomunity, která si stěžovala, že šlo o zákaz Bitcoinu. Kontroverzní texty byly z návrhu odstraněny. Francie, která v současnosti předsedá EU, je připravena přijmout návrh Komise na zveřejnění energetické spotřeby CASP.
Členové EU a zákonodárci unie se také přou o začlenění ustanovení proti praní špinavých peněz do legislativy o kryptoměnách. Národní vlády prosazují samostatný soubor pravidel, zatímco evropští zákonodárci navrhují vytvoření seznamu nevyhovujících CASP.
Nenechte si ujít: ccShop recenze – česká směnárna postavená na jednoduchosti