Úvod

Top knihy o kryptoměnách

Top knihy o kryptoměnách

Obsah článku

Kryptoměny přináší zprávy téměř každý den i v zavedených médiích a jejich popularita pravděpodobně v příštích letech poroste. V tomto článku se zaměříme na nejlepší knihy o kryptoměnách.

Od velmi úzkého trhu až po globální finanční sílu, se tokeny jako Bitcoin se používají po celém světě jako platební prostředek a uchovatel hodnoty. Na všechny lidi, kteří se již něco málo o kryptoměnách naučili, stále existuje mnoho lidí, kteří o tomto sektoru vědí jen málo.

Bitcoinová literatura: proč ji číst?

Začátečník, který se chce dozvědět o Bitcoinu, se bude zajímat o to, „ Jaký je nejlepší způsob, jak se dozvědět co nejvíce o Bitcoinu “, než začne hlubším zkoumáním. Odpověď na tuto otázku by nakonec nasměrovala jednotlivce k důvěryhodným bitcoinovým knihám pro začátečníky .

Knihy nabízejí přímý a hmatatelný zdroj dokumentace týkající se konceptů Bitcoinu, které vám pomohou dozvědět se o nich více. Kromě toho by knihy mohly studentům pomoci prozkoumat témata nad rámec základů Bitcoinu tím, že se ponoří do praktických důsledků týkajících se kryptoměn. Zde je přehled nejlepších knih, které si můžete vybrat, abyste se dozvěděli více o Bitcoinu, dalších kryptoměnách a technoogii, která za tím vším stojí.

Nejlepší knihy o kryptoměnách – náš výběr

Pro každého, kdo je v kryptoměnách stále nováčkem, je k dispozici několik skvělých zdrojů. Bitcoin byl prvním tokenem, který se dostal na trhy v roce 2009, od té doby se toto odvětví se vyvinulo v globální platební řešení, které má potenciál udělat mnohem víc, protože vývoj pokračuje.

Zde jsou některé z nejlepších knih, které si můžete přečíst v roce 2022, pokud se snažíte dozvědět více o kryptoměnách a o tom, co mohou udělat pro náš svět.

mb

Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain

od Andreas M. Antonopoulos

Bitcoin se vyvíjel více než deset let a v knize Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain autor Andreas M. Antonopoulos poskytuje čtenářům široký pohled na důležité události, které utvářely to, čím se Bitcoin stal, a také mnoho důležitých událostí z jeho historie. .

Kniha vychází ve druhém vydání a autor do ní přidal relevantní informace, které čtenáře dále vzdělají. Vzhledem k tomu, že Bitcoin získal podporu vývoje od široké komunity, nástroje, které s bitcoiny fungují, stále rostou.

Antonopoulos začíná svou práci tím, že čtenářům představí základní koncepty Bitcoinu v netechnických termínech, které jsou ideální pro lidi, kteří nemají zájem skutečně vyvíjet open source blockchainové kódové struktury. Pro manažery, kteří se chtějí dozvědět více o bitcoinu, nebo investory, kteří se chtějí dozvědět více o tomto sektoru, je to perfektní.

Přechází k podrobnějšímu pohledu na to, jak blockchain, který pohání bitcoinovou síť, funguje na úrovni zaměřené na vývojáře. Tímto přístupem autor vytváří knihu, kterou lze použít jako vzdělávací nástroj i jako praktický průvodce, jak funguje vývoj založený na bitcoinech.

Kniha poté zhodnocuje, jak síť funguje z praktického hlediska, vysvětluje peer-to-peer (P2P) povahu decentralizovaného blockchainu a jak fungují transakce v síti. Zatímco mnoho lidí si myslí, že bitcoin může být vlastněn jako fyzický předmět, autor pracuje na tom, aby veřejnosti podal solidní vysvětlení

Autor působí v bitcoinovém prostoru již mnoho let a stojí také za několika úspěšnými technologickými start-upy. Antonopoulos získal tituly v počítačových vědách a datových komunikacích a také v distribuovaných systémech na UCL. Založil start-upy v New Yorku, Londýně a Kalifornii.

Jako vývojář pracuje autor s mnoha platformami a sektory, včetně Bitcoinu, kryptografie, cloud computingu, informační bezpečnosti, datových center a Linuxu. Podpořil tři podniky specifické pro Bitcoin a nadále pracuje v rostoucím světě kryptoměn. Antonopoulos je také hostitelem „Let’s Talk Bitcoin“, průmyslového zdroje informací o posledním vývoji.

Kromě Mastering Bitcoin: Programming the Open Blockchain Antonopoulos také napsal Mastering Bitcoin a The Internet of Money. Jeho práce jsou považovány za směrodatné na téma Bitcoin a krypto a mohou být užitečné lidem, kteří se do této oblasti teprve dostávají nebo se chtějí dozvědět více o technické stránce blockchainu Bitcoinu.

Antonopoulusova kniha má svůj český překlad v digitální podobě.

bs

Bitcoinový standard: Decentralizovaná alternativa centrálního bankovnictví

od Dr. Saifedean Ammous

Bitcoinový standard: Decentralizovaná alternativa centrálního bankovnictví je bitcoinová literatura poskytující přehled o tom, co Bitcoin je a co by mohl znamenat pro společnost jako celek. Bitcoin se objevil jako obskurní, jakkoli mocná myšlenka. V knize Dr. Ammous pracuje na tom, jak se bitcoin stal odpovědí na to, co mnozí považují za svět sužovaný centralizací.

Na rozdíl od mnoha pozdějších kryptoplatforem byl Bitcoin zaměřen výhradně na problém peněz. Lidé musí být schopni převádět hodnotu a spořit se stabilní měnou a v moderní době převzaly roli vydávání tohoto životně důležitého sociálního aktiva centrální banky.

Dr. Ammous provádí čtenáře historií peněz a ukazuje myšlenky, které Bitcoin ztělesňuje v digitálním věku. Namísto použití fiat měny autor ukazuje, jak mocná může být myšlenka volby, když je přenesena přes internet. Autor předpokládá, že není náhoda, že Bitcoin vznikl v době, kdy se centrální banky staly sociálními plánovači po krizi v roce 2008.

Systémy, tak jako Bitcoin je, jsou velmi novou technologií a podle autora mohou tyto nové systémy učinit mnoho dalších nových sociálních nápadů životaschopnými. Bitcoin také podkopává myšlenku, že centrální banky plánují ekonomický cyklus prostřednictvím úrokových sazeb, což je další část peněz, kterou mnoho lidí bere jako neměnné.

I když se tyto myšlenky před několika lety mohly zdát přitažené za vlasy, spěch velkých finančních institucí k zajištění aktiv způsobuje, že tato kniha vypadá prorocky.

Dr. Ammous získal titul Ph.D. v oboru udržitelného rozvoje na Kolumbijské univerzitě a také je držitelem titulu MSc v oboru řízení rozvoje na London School of Economics a také bakaláře inženýrství na Americké univerzitě v Bejrútu. Kromě psaní se autor věnuje i výuce ekonomiky Bitcoinu.

bb

Blockchain Bubble or Revolution: The Present and Future of Blockchain and Cryptocurrencies

od Neel Mehta, Aditya Agashe a kol.

Každý, kdo chce získat komplexní pohled na vývojový prostor blockchainu, by se měl podívat na Blockchain Bubble or Revolution: The Present and Future of Blockchain and Cryptocurrencies. Patří mezi nejlepší knihy o kryptoměnách a autory jsou tři profesionálové, kteří mají hluboké znalosti o technologickém prostoru a pracovali ve společnostech jako Google, IBM a Microsoft.

Doby, kdy byl Bitcoin jedinou působivou decentralizovanou blockchainovou platformou, jsou dávno pryč a tato kniha odvádí skvělou práci při vysvětlování toho, kam se tento sektor pravděpodobně bude ubírat dál. Kniha začíná pohledem na to, jak Bitcoin a blockchain fungují, z perspektivy, která nevyžaduje, aby čtenář měl hluboké technické znalosti.

Z tohoto základu autoři provedou čtenáře počátky Bitcoinu a také vysvětlí, jak blockchain funguje, včetně definic běžně používaných termínů, které čtenáři pomohou projít zbytkem práce. Autoři se podívají na aplikace pro blockchain a nabízejí své názory na to, kdy má smysl technologii používat, nebo kdy nemusí mít smysl integrovat blockchain do projektu.

Kniha pomůže čtenáři lépe porozumět tomu, jak se Ethereum liší od Bitcoinu a jak by mohlo najít doplňkovou roli v sektoru. Kromě Etherea se autoři také ponoří do některých hlavních stablecoinů. V sektoru blockchainu existuje mnoho nových technologií a tato kniha poskytne čtenáři solidní základnu pro další vlastní výzkum.

Podle Mikea Novogratze, který je zakladatelem Galaxy Investment Partners a bývalým partnerem Goldman Sachs,

„Ať už jste v kryptoměnách medvědí nebo býčí, Bubble or Revolution skvěle formuluje obě strany argumentu a nabízí dobře prozkoumaný pohled na budoucnost blockchainové technologie.“

penize 1

Bitcoin: Peníze budoucnosti

od Dominik Stroukal & Jan Skalický

Co je Bitcoin? K čemu je dobrá virtuální měna? Navíc ničím krytá? Dokonce i papírové peníze se dají použít do kamen, když je nejhůře, virtuální peníze se nutně vypaří a nezbyde nic. Je bitcoin jen hra a podvod, nebo zásadní technologická inovace?

Nic z toho prý není pravda, tvrdí autoři. Čím dál více lidí Bitcoin používá, čím dál více ho zná, čím dál více ho obdivuje. Stále však přežívají mýty a pořád je složité se zorientovat, pokud chcete vědět více. Právě proto autoři dle vlastních slov napsali tuto knihu.

Autoři poté přišli také s aktualizovaným vydáním své knihy. Jak název Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti napovídá, nevěnuje se jen Bitcoinu, ostatně kryptoměn existuje ohromné množství.

Publikace slouží jako analýza historie a ekonomie kryptoměn, stejně jako stručná příručka pro úplné začátečníky:

  • Příběh vzniku Bitcoinu
  • Příručka uživatele Bitcoinu: pořízení peněženky, Kde Bitcoin koupit, Jak Bitcoin těžit, Jak Bitcoin ochránit, Jak na něm vydělat, Jak být anonymní
  • Ekonomie virtuálních měn: Ekonomické základy Bitcoinu, Konkurenční kryptoměny
  • Budoucnost Bitcoinu: Možné problémy, Regulace, Nové trhy, Válka o Bitcoin

Dominik Stroukal je český ekonom, expert na kryptoměny, bývalý ředitel Liberálního institutu a bývalý ředitel českého a slovenského Ludwig von Mises institutu. V současné době vyučuje na vysoké škole CEVRO institut, vyučuje ekonomii na několika středních školách.

Jan Skalický vystudoval výpočetní techniku na Elektrotechnické fakultě ČVUT. V současnosti pracuje jako enterprise architekt a lektor kurzů programování. Kromě pozic specialisty vývoje softwaru a mikropočítačových systémů pracoval i v jaderné elektrárně Temelín. Přednáší na odborných konferencích, je příznivcem klasického liberalismu a decentralizovaných systémů, mezi něž patří i Bitcoin a jiné kryptoměny.

br 1

Blockchain Revolution: How The Technology Behind Bitcoin Is Changing Money, Business, and the World

od Don a Alex Tapscottovi

Jak vstupujeme do nového věku blockchainu a decentralizace, je nemožné hovořit o Bitcoinu a kryptoměnách bez zmínky o technologii za těmito inovacemi.

Blockchain Revolution je užitečné čtení pro všechny čtenáře, kteří chtějí získat více informací o fenoménu blockchainu. Kniha je napsána ve třech částech, včetně „Revoluce“, „Proměny“ a „Příslib a nebezpečí“ technologie blockchain.

První část vysvětluje protokol, který stojí za blockchainem, a jeho sedm principů návrhu: integrita sítě, distribuční systém, hodnota jako pobídka, bezpečnost, soukromí, vlastnická práva a začlenění.

Diskuse se zaměřuje na blockchain jako na výkonné řešení pro zlepšení finančních služeb, ochranu osobních údajů o identitě, podniků, individuálních smluv a rozšiřování a rozvoje internetu věcí pomocí chytrých zařízení, která mohou shromažďovat a sdílet informace.

Blockchain je ve své rané fázi a jeho aplikace nejsou omezeny pouze na kryptoměny. Každý podnik s elektronickou účetní knihou může těžit z technologie. Kniha Tapscottových pomáhá čtenáři překonat skeptické koncepty ohledně blockchainu a spojuje případy použití této technologie.

I když kniha jistě vysvětluje technologii blockchainu, jejím cílem není hluboce technické vysvětlení. Kniha skutečně uvádí několik způsobů, jak může blockchain změnit budoucnost měnových systémů, transakcí a podniků.

Klaus Schwab, zakladatel a výkonný předseda Světového ekonomického fóra, uvedl:

„Občas se objeví kniha, která změní globální diskurz. Tohle bude pravděpodobně jedna z těch knih. Blockchainy jsou jádrem čtvrté průmyslové revoluce a Tapscottovi srozumitelně vysvětlují, proč a jak využít příležitosti a vyhnout se nebezpečí.“

sat 1

The Book of Satoshi: The Collected Writings of Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto

od Phil Champagne

Pokud se trochu vyznáte v kryptoměně, bude vám povědomý Satoshi Nakamoto – otec Bitcoinu. Přestože je pozoruhodný jako zakladatel a vlastník obrovského jmění v BTC, nikdo nezná identitu této osoby nebo skupiny.

Phil Champagne nahlíží do myšlenkového procesu tvůrce Bitcoinu ve své práci The Book of Satoshi: The Collected Writings of Bitcoin Creator Satoshi Nakamoto.

Blockchain a bitcoin mají neoddělitelný vztah, protože bitcoin funguje prostřednictvím blockchainu. Pokud hledáte knihu s méně technickými a více koncepčními znalostmi, je to pro vás ta pravá kniha.

Kniha Satoshi obsahuje většinu důležitých Nakamotových spisů, včetně původního konceptu Bitcoinu, Nakamotova vysvětlení, jak Bitcoin funguje, a e-mailů a článků v chronologickém pořadí, které Nakamoto publikoval.

V knize jsou také přítomny konvenčnější témata včetně problematiky centrálního bankovnictví, regulačních problémů a problémů s peněžní zásobou, se kterými může Bitcoin pomoci.

im

The Infinite Machine

od Camilla Russo

Camila Russo, bývalá novinářka agentury Bloomberg, která se stala šéfkou přední DeFi publikace The Defiant, je autorkou knihy The Infinite Machine: první knihy věnované historii blockchainu Ethereum. Pečlivě prozkoumaný a odborně provázaný The Infinite Machine je napínavým příběhem „armády kryptohackerů“, osmi zakládajících členů Etherea.

Russo odhaluje, jak jeden z nich, Charles Hoskinson, který později založil Cardano, měl pro Ethereum zcela odlišnou vizi a jak hlavní tvůrce Etherea Vitalik Buterin, kterému v té době bylo pouhých 20 let, učinil osudová rozhodnutí, která určila budoucnost platformy, jejíž hodnota dnes přesahuje 400 miliard dolarů. Russo obratně popisuje založení Etherea, spory, hacky a hard forky, stejně jako jeho fenomenální růst a roli v budoucnosti internetu, což z knihy činí povinnou četbu pro každého nadšence do Etherea nebo DeFi. Kniha v nejbližší době vzjde i v českém překladu a brzy zamíří na stříbrné plátno, byla oznámena filmová adaptace, která bude financována z prodeje NFT.

knihy o kryptoměnách

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny

od Dominik Stroukal

A ještě jednou Dominik Stroukal. V knize s poměrně vypovídajícím názvem uvádí autor na pravou míru všemožné domněnky a legendy ohledně Bitcoinu a darknet marketů. Jedná se o jedinou českou knihu, která o problematice dark webu a skrytých tržišť pojednává.

Autor zde odkrývá jak temnější stránku dark webu – tj. prodej zboží a služeb spojených s lidským utrpením – tak i tu pozitivnější – možnost získat nedostupné léky, možnost anonymizace novinářů a disidentů, a podobně.

Dílo se rozděluje na dva segmenty – Část první: Temné příběhy a Část druhá: Temná teorie. Ještě dříve, než se začtete, čeká vás upozornění, co se na stránkách ukrývá. Samotný autor odrazuje citlivější povahy od čtení konkrétního tématu či je nabádá, aby se alespoň vyhnuli kapitole s názvem Porno: Peklo. Čtenář je systematicky seznamován se světem za virtuální oponou a postupně je na něj, zejména v prvním úseku, valeno více a více nepříjemností. Má však vždy možnost přesunout se do druhé poloviny, kde již nebude natolik šokován.
Dominik Stroukal vystavěl informace tak, aby rozuměl i naprostý laik, znalý alespoň základní práce s počítačem.
Druhá kniha Dominika Stroukala nese podnadpis “Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše”. Pokud vás zajímá, proč existuje hospodářský cyklus a s ním spojené investiční bubliny (a následná splasknutí), je toto kniha přesně pro vás.

Ekonomické bubliny jsou pozoruhodné svým záběrem: Dominik Stroukal se zabývá bublinami stovky let do minulosti, od Tulipánové horečky v letech 1634-1637, přes paniky v 18. a 19. století, až po Velkou depresi, Dotcom bublinu a hypoteční krizi. Co všechny tyto bubliny spojuje? Jedná se snad o nevyhnutelný důsledek kapitalismu? Nebo je spíše viníkem způsob tvorby peněz? Kniha Ekonomické bubliny je skvělá v tom, že problematiku hospodářského cyklu vysvětluje velice srozumitelným způsobem a poučení je tak každému čtenáři jasné: “Jestli chceme, aby bubliny nepraskaly, nesmíme je nafukovat.”

mid bitcoinove penize Sis 472901

Bitcoinové peníze

od Michael Caras

Michael Caras napsal v roce 2019 jednu z mála knížek, které představují Bitcoin dětem. A Braiins Publishing tuto knihu přeložilo do češtiny! V knize s podtitulem “Jak v městečku Bitville objevili dobré peníze” se malí čtenáři dozvědí, jaký je problém barteru (přímé směny zboží), a jakou roli hrají ve společnosti peníze. A proč záleží na tom, jak vzácné peníze jsou.

Knihu naleznete v PDF formátu ke stažení zdarma zde.

dg

Digital Gold

od Nathaniel Popper

Digital Gold je skvělá a strhující historie Bitcoinu reportéra New York Times Nathaniela Poppera – přelomové digitální peníze a finanční technologie, která zplodila globální sociální hnutí.

Pojem kryptoměny byl terčem mnoha vtipů, ale to nezabránilo tomu, aby se rozrostla v technologii v hodnotě miliard dolarů, podporovanou hordami následovníků, kteří stále přicházejí a považují je za nejdůležitější novou myšlenku od vzniku internetu. Lidé od Pekingu po Buenos Aires vidí potenciál pro finanční systém bez bank a vlád.

Kniha Nathaniela Poppera začíná ranými interakcemi mezi Nakamotem a jeho vzdálenými spolupracovníky a poté sleduje Bitcoin přes ikonická zajímavá místa, jako je hack na burze Mt. Gox a tržiště Silk Road. Zaznamenává také vzestup velkých krypto hráčů, jako jsou mimo jiné Erik Voorhees a dvojčata Winklevossovi. Pokud již poměrně dobře znáte novější historii Bitcoinu, pak je to velmi přesvědčivý způsob, jak vyplnit dřívější mezeru.

Tato kniha vyniká mezi ostatními knihami o Bitcoinu v jednom důležitém rozdílu: Tato kniha je výsledkem skutečné žurnalistiky. Spisovatel tu není proto, aby přitahoval dav lidí, kteří se zajímají o bohatství z těžby nebo investic do Bitcoinu. Ale dělá velmi dobrou práci, když zmiňuje všechny klíčové osoby a dává události do časové osy počínaje prvním dnem, od začátku roku 2009.

Zjistil všechny podrobnosti o životě zakladatele Silk Road, mluvil s jeho bývalými přítelkyněmi. Popisuje například podrobnosti o “supertajném” setkání Allen & Co. Tohle je žurnalistika ve své nejlepší podobě, aplikovaná na oblíbené, ale těžko pochopitelné současné téma.

Více o kryptoměnách zde

Závěr

Nejlepší příspěvky mezi nejoblíbenějšími knihami, zejména pro začátečníky, poskytují dostatečné zdroje, jak se o nich dozvědět. Knihy o kryptoměnách poskytují nejspolehlivější a nejuspořádanější zdroj informací o digitálních aktivech a o tom, jak fungují. Rostoucí popularita kryptoměn, jako je Bitcoin, v poslední době rozhodně podnítila zájem o poznání této technologie.

Nedostatek důvěryhodného vzdělávacího zdroje by však mohl být obrovskou překážkou ve veřejném povědomí o kryptoměnách. Začátečníci by se mohli pomocí knih dozvědět více o jejich designu, prospěchu a o tom, jak blockchain funguje. Postupem času se můžete posunout dále a naučit se pokročilé koncepty.

Veškerý obsah v tomto článku slouží jen pro informační účely a v žádném případě neslouží jako investiční rady. Investice do kryptoměn, komodit a akcií je velmi rizikové a může vést ke ztrátám kapitálu.

Podobné články