Platforma Celsius Network je insolventní a nebude schopna splácet své dluhy. Toto je tvrzení orgánu pro finanční regulaci státu Vermont (DFR) zveřejněné před dvěma dny.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Celsius Network nemá dostatek aktiv
Podle regulátora nemá Celsius dostatek aktiv ani likviditu, aby dostál svým závazkům vůči majitelům účtů a dalším věřitelům. Dokument také kritizuje postoje společnosti, která ohrožovala peníze svých klientů.
„Celsius nasadil klientská aktiva do různých rizikových a nelikvidních investic, obchodování a půjček. Aby se rizika zhoršila, společnost použila klientská aktiva jako zajištění pro další úvěry používané v investičních strategiích s pákovým efektem,“ dodává prohlášení.
Celsius je jednou z platforem pro půjčování kryptoměn, které čelí finančním problémům kvůli krizím likvidity. Společnost pozastavila výběry 12. června a nyní má potíže se splácením dluhů.
Celsius však dokázal uvolnit důležité kolaterály splacením starých dluhů. Poslední z nich byl v úterý, kdy společnost splatila svůj dluh v protokolu decentralizovaného financování (DeFi) Aave.
Poté Celsius uvolnil kryptoměny v hodnotě 26 milionů dolarů, které pak mohou být vráceny zákazníkům. Společnost také přesunula 418 milionů dolarů v staking etheru (stETH) do neznámé peněženky.
Minulý týden Celsius plně splatil svůj dluh vůči protokolu Maker a uvolnil 440 milionů dolarů jako kolaterál denominovaný v tokenech WBTC.
To znamená, že se Celsius Network postupně daří uvolňovat kolaterály, které mohou být použity ke splacení závazků společnosti, ale to zřejmě nebude stačit.
Má před sebou Celsius nový soudní proces?
Problémy společnosti ale zdaleka nekončí. Podle DFR je Celsius zapojen do neregistrované nabídky dluhopisů, což by mohlo vést k novému soudnímu sporu pro společnost.
V tomto ohledu vyžaduje úrok z kryptoměn placený společností na jejích účtech zaměřených na drobné investory povolení. Celsius ale takovou licenci neměl, což v praxi znamená, že jeho provoz je nelegální.
Celsius také nemá licenci k provozu služby převodu peněz, tvrdí DFR a poznamenává, že Celsius tedy fungoval z velké části bez regulačního dohledu. Kromě toho společnost také nezaznamenala své úrokové účty jako dluhopisy, což vedlo k nedostatečnému informování o riziku pro vkladatele a další věřitele.
Kvůli vyvrcholení obav ohledně Celsia se DFR připojilo k mnohostátnímu vyšetřování, aby prozkoumala aktivity společnosti.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY