Bank of America varovala, že Federální rezervní systém bude muset pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, dokud nenajde „bod bolesti pro spotřebitelskou poptávku“. Ekonom banky očekává, že zpomalení spotřebitelské poptávky povede k úplné recesi a varoval, že „další zvýšení Fedu by také znamenalo větší bolest pro úrokově citlivé nespotřebitelské sektory, jako je bydlení“.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Ekonomické varování Bank of America
Hlavní ekonom Bank of America Aditya Bhave publikoval počátkem tohoto týdne zprávu varující, že Federální rezervní systém by mohl zvýšit úrokové sazby nad očekávání trhu, aby srazil inflaci na svůj 2% cíl. Podle memoranda, které zveřejnil web Fortune, banka napsala:
Fed bude muset pokračovat ve zvyšování sazeb, dokud nenajde bod bolesti pro spotřebitelskou poptávku.
Bank of America dodala, že v této fázi zvýšení úrokových sazeb o 25 bodů na nadcházejících zasedáních Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC) v březnu a květnu „vypadá extrémně pravděpodobně“. Ekonom také poukázal na to, že Bank of America nedávno změnila svou prognózu Fedu tak, aby v červnu zahrnula další zvýšení úrokových sazeb o 25 bodů.
Odolnost poptávky řízené inflace znamená, že Fed možná bude muset zvýšit sazby blíž k 6 %, aby dostal inflaci zpět k cíli.
Několik dalších ekonomů varovalo, že Fed nemůže dosáhnout svého 2% inflačního cíle, aniž by „rozdrtil ekonomiku“, včetně hlavního ekonoma Allianz Mohameda El-Eriana, který věří, že „2 % nejsou tím správným cílem “.
Začátkem tohoto týdne ministryně financí USA Janet Yellenová řekla, že „desinflace není přímá čára“. Zatímco ministr financí prohlásil, že „je třeba udělat více práce“ vzhledem k tomu, že „jádrová inflace stále zůstává na úrovni, která je nad tím, co je v souladu s cílem Fedu“, odmítl myšlenku, že recese je nevyhnutelná.
V komentáři k Yellenova prohlášení hlavní ekonom Bank of America zdůraznil, že „recese se zdá pravděpodobnější než měkké přistání“.
Zpomalení spotřebitelské poptávky, které je podle naší analýzy nezbytné pro návrat inflace zpět k cíli, by pravděpodobně vedlo k přímé recesi.
„Spotřebitelské výdaje tvoří 68 % HDP a další zvýšení Fedu by také znamenalo větší bolest pro úrokově citlivé nespotřebitelské sektory, jako je bydlení,“ napsal ekonom Bank of America.
„Myslíme si, že recese začne ve 3. čtvrtletí 2023. Rizika jsou vychýlena směrem k delšímu období odolnosti spotřebitelů, lepkavější inflaci a dalšímu zvyšování Fedu. Ať tak či onak, poučení pro investory zní: Žádná bolest, žádný zisk.“
Několik představitelů Fedu již uvedlo, že je zapotřebí další zvýšení sazeb, aby se inflace dostala pod kontrolu. Mezi nimi, začátkem tohoto týdne prezident Federální rezervní banky v Atlantě Raphael Bostic varoval před „katastrofálními“ ekonomickými důsledky, pokud Fed předčasně uvolní svou politiku.
-
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY