Robert Kiyosaki se narodil na Hawai v roce 1947, vystudoval Naval College a poté sloužil jako pilot vrtulníku ve Vietnamu. Po válce si udělal MBA a pracoval jako asistent prodeje v Xeroxu. Nakonec rozjel svůj vlastní byznys a stal se autorem (zejména knížkou Bohatý táta, chudý táta), motivačním i finančním guru, a hlavně milionářem. Jak se mu povedlo odejít do důchodu ve 47 letech, jak překonal krysí závod, proč je tolik známý a jak souvisí s Bitcoinem?
1. Podporovatel bitcoinu
V dubnu minulého roku (2020), těsně po tom, co nás svět zasáhla pandemie koronaviru, projevil Robert Kiyosaki první přímou veřejnou podporu bitcoinu, a to na Twitteru. Naléhavým textem vyzval čtenáře, aby nepropásli bitcoinovou příležitost, dokud je ještě čas a dolar není v medvědím trhu.
Musíme vnímat, že to byl z nemalé části jeho osobní marketing a že tak vzdělaná osobnost jako on by rozhodně inteligentnímu člověku nesdělovala investiční příležitost tímto způsobem. Nicméně Tweet byl určen hlavně pro masy.
Nejzajímavější tweet je pravděpodobně tento, kde přirovnává komoditní peníze k penězům bohů a bitcoin k penězům „lidí“, protože z něj není přímo jasné, jestli si máme vybrat kovy nebo bitcoin. V závěru ještě upozorňuje, že stříbro je tak levné, že si ho může dovolit i chudý.
2. Strůjce pojmu tzv. krysího závodu
Tento pojem už asi slyšel každý, kdo se, byť jen na minutu, dotkl tématu zbohatnutí – krysí závod. Spočívá ve zvyšování výdajů při zvýšení příjmů, naše finanční situace tak zůstává stále stejně špatná navzdory vyššímu platu a jsme uvězněni v koloběhu (proto krysí závod). Chci lepší auto, vydělám více peněz, koupím dražší auto, platím dražší pojištění, jsem tam, kde jsem byl. Co je horší, zvýšení příjmu je často dosaženo jednoduše „těžší prací“ (work harder), a tak se navíc ještě udřeme a nemáme nikdy prostor najít práci, která by nás skutečně bavila.
Klíčem je, aby peníze pracovaly pro vás, nikoliv naopak jak demonstruje krysí závod. A k tomu je musíme umět uspořit a rozumně investovat, aby generovaly další peníze (pasivní příjem). Jako dům na pronájem. Připodobnění ke krysímu závodu je natolik geniální, že se uchytilo po celém světě a stal se z něj pojem.
3. Ten, kdo prosadil „pasivní příjem“
Kiyosaki miluje nemovitosti, protože umožňují brát pasivní příjem ve formě nájmů. „Jediné“, co musíte udělat, je správně spočítat návratnost, sehnat financování a manažera s uklízečkou, kteří budou nemovitost udržovat v chodu.
Pointa jeho filozofie tkví ale v něčem hlubším než v nemovitostech, na něž ve svých knížkách tak často naráží. Pointa tkví ve vybudování systému (Bohatý táta, chudý táta v sobě má pasáž, kde jeden staví potrubí, sytém, zatímco druhý nosí vodu), který bude pracovat bez vás, resp. kde peníze budou pracovat pro vás, jak vyplývá z tzv. cashflow kvadrantu, který pro tento účel vytvořil:
Nejprve prodáváme svůj čas, první polovina kvadrantu. Přestaneme aktivně pracovat? Příjem končí. V druhé polovině nejprve řídíme lidi, kteří aktivně pracují a prodávají nám svůj čas (majitelé byznysů, kteří ale potřebují kapitál), a nakonec rozhodujeme, kde necháme naše peníze pracovat (v kterých byznysech kapitál uplatníme). Máme pasivní příjem.
4. Bohatý táta z jeho slavné knížky Bohatý táta, chudý táta, byl skutečný
V dětství se Robert Kyiosaki seznámil s přítelem Alanem Kimim, jehož otec Richard vlastnil Sand & Seaside Hotels v Hawaji, který Alan po jeho smrti zdědil. Otec Kiyosakiho představoval školství v Havaji a nebyl příliš bohatý, protože neměl správně nastavenou mysl, a tak se Alanův otec stal finančním guru obou chlapců a vedl je po cestě za bohatstvím. Knížka Bohatý táta, chudý táta tuto cestu dokumentuje, i když se jedná částečně o fikci.
5. Síťový marketing jako podnikání 21. století
Kiyosaki doporučuje síťový marketing jako podnikání 21. století, nicméně je za to často kritizován, protože např. neříká, že v tomto businessu je dnes jen velmi nízká míra skutečné úspěšnosti. Důvodem, proč obhajuje MLM, však není genialita strukturálního obchodu ani pasivní příjem – je tím fakt, že MLM vás odnaučí závislosti na výplatní pásce.
Pokud jste závislí na výplatní pásce, „zaprodali jste svou duši, tělo i mysl v duchu emocí a sedíte tu se strachem přijít o práci (pohltil vás krysí závod) … Když děláte byznys, tak někdy nedostanete výplatu třeba ani po 5-6 letech.“
6. V podnikání se mu moc nedařilo, ale uměl se prodat
Založil první společnost na světě, která vyráběla surfařské peněženky na suchý zip (Rippers), vydělal na ni pře milion dolarů, ale brzy zkrachoval, protože neuměl řídit takový majetek. Poté si sehnal licenci na výrobu peněženek a trik s logy heavymetalových skupin, ale dlouhodobě ho konkurence předstihla.
Úspěch se dostavil až v roce 1985, kdy spoluzaložil Excellerated Learning Institute (zabývající se podnikatelským vzděláním) a z peněz si mohl dovolit začít investovat do nemovitostí, které tolik miluje.
Jeho první knihou však nebyl Bohatý táta, chudý táta (ten přišel až v roce 1997, 40 mil. výtisků), ale Pokud chcete být bohatí a šťastní, nechoďte do školy. Opět bestselling název už sám o sobě.
7. Aktivní konání
Robert Kiyosaki dával ve svých knížkách (zejména v Proč jedničkáři pracují pro trojkaře) vždy radu, abychom si věci zkoušeli, zaváděli je do práce, selhávali a učili se. Praxe je nejlepší výuka. Víte, Proč jedničkáři pracují pro trojkaře? Protože jedničkáři se učí vyhýbat úplně chybám. Nemusíte být naprostý odborník, abyste vytvořili byznys. Point knížky byl natolik intuitivní a marketingově geniální, i když se jednalo o poměrně širokou generalizaci, že se z ní stal opět bestseller.
Kiyosaki v této knížce ostře kritizoval strukturu vzdělávacího systému a finanční vzdělání. Také upozornil na fakt, že se spousta mladých lidí snaží žít ve světle světa, který už neexistuje – ve světle světa svých rodičů (pracuj tvrdě a nos dobré známky, abys brzo dostudoval a našel si jistou a dobře placenou práci) a ve světle, kde je jen krysí závod a neštěstí.
8. Prodej sebe sama
Kiyosaki podobně jako ostatní motivátoři prodává sám sebe a svou reputaci. Bohužel, jeho myšlenky jsou natolik jednoduché a geniální, že je dokázal vždy roztahat na další novou knihu, až docílil obrázku, že všechny jeho knihy jsou v podstatě o tomtéž a stačí přečíst Bohatý táta, chudý táta.
Jedna z jeho společností (Rich Global LLC) na vzdělávání v roce 2012 zkrachovala, protože Kiyosaki neplatil spoluzakladateli, který mu pomohl pořádat řečnické projevy, část profitů.
9. Muž za 80 milionů dolarů
Odhaduje se, že Robert Kiyosaki má jmění v hodnotě přes 80 milionů dolarů. odkud všechny tyto peníze pocházejí? Kiyosaki se po třech veleúspěšných knižních titulech vydal na dráhu světového řečníka, investoval do nemovitostí, a dokonce koupil i stříbrný a zlatý důl v Jižní Americe a Číně.
10. Kolik má Robert Kiyosaki bitcoinu?
Kdysi koupil bitcoin za 9000 dolarů, ale koupil ho i teď? A kolik? Kiyosaki bitcoinu v KITCO News vysílaném v dubnu 2021 předpověděl slibnou budoucnost, když řekl, že bude za pět let stát milion dolarů, ale kolik bitcoinu drží, ve skutečnosti nikdy neodhalil.