Rockaway Capital je investiční skupina Jakuba Havrlanta (CEO a jediný 100% akcionář) založená v roce 2013 se zaměřením na digitální technologie, pod níž spadá Rockaway Blockchain Fund. Do portfolia Rockaway Capital spadá i e-commerce platforma Mall Group, srovnávač Heureka Group, cestovní kancelář Invia, přepravce Wedo nebo právě Rockaway Blockchain. Rockaway Capital spravuje majetek o celkové hodnotě přes 900 milionů USD.
Jde o venture kapitál, což znamená investování do expanze nezavedených firem v rané fázi vývoje. Venture investor zpravidla dodává peníze pro růst a počítá s tzv. exitem, kdy podíl ve společnosti prodá nebo jej odkoupí vlastník. Venture kapitál je vysoce rizikový právě proto, že probíhá v rané fázi životního cyklu firmy. Venture investor také aktivně zasahuje do řízení firmy.
Rockaway Blockchain Fund je největší evropský fond rizikového kapitálu zaměřený na digitální aktiva o velikosti 100 milionů USD spadající pod Rockaway Capital. Celých 30 % jde do fondů a 70 % přímo do společností.
Základní údaje
- Měna: CZK
- Cílový výnos: 30 % p.a.
- Vstupní poplatek: max. 3 % cílové částky
- Poplatek za správu: 1,8 % p.a.
- Minimální investice: 1 mil. Kč
- Typ: fond kvalifikovaných investorů (kryptofond)
- Výstupní poplatky: 0-5 od vzniku nelze odkoupit, 6-8 let 40 % hodnoty, 9-10 10 % a 10 a více 0 %
Rockaway Blockchain otevřený podílový fond (RBOPF) musel vzniknout, aby mohlo do Rockaway Blockchain Fund (RBF) investovat více investorů a již od 1 mil. Kč. RBOPF vznikl v dubnu 2021 a investice je možná přes banku J&T Bank. RBOPF tedy investuje výhradně do RBF. Do této doby mohli do Rockaway Blockchain Fund investovat lidé částku min. 1 milion USD.
Historie Rockaway Blockchain Fund
V červnu 2020 Rockaway Capital oznámila vznik nového fondu Rocakway Blockchain Fund. Covid-19 tu ale řádil již od března 2020, a tak panovaly ze stran investorů obavy. Managing partner Viktor Fisher to ale zvládl a založil fond s cílem vybrat 100 milionů dolarů na investice do blockchainových projektů.
O osm měsíců později již ale „jeho“ portfolio s 22 startupy a VC fondy vykázalo astronomické zhodnocení přes 500 %, které sice lze z velké části přiřknout kryptoměnové horečce, ale také neoddiskutovatelně solidní správě.
Fond se zabývá zejména financemi na blockchainu (DeFi).
Viktor Fisher
Jakuba Havrlanta znáte nejspíš jako zakladatele služby Bezrealitky.cz, nicméně Viktora Fishera, zakladatele a partnera Rockaway Blockchain Fund, už moc lidí nezná.
Partner fondu Viktor Fisher v rozhovoru s Pavlem Kakoušem prozradil, že platformy pro DeFi projekty se programovaly už od roku 2016, ale až o tři roky později se spustily a my nyní (2020/21) vidíme jejich ovoce. Všemu pomohl i covid a zavřené pobočky bank. Blockchain a jeho smart kontrakty dokáží papírování kolem půjčky nebo spořícího účtu provést automaticky, což je úžasné. Fungovat naplno v DeFi ale ještě stále nejde – účetní se kryptoměn bojí a kryptodolarem (USDC) jen tak nezaplatíte.
Viktor Fisher také přiznal, že má na blockchainu většinu (přes 80 %) svých peněz. Jako největší problém vidí odlišnost DeFi světa a kryptoměn od tradičního finančního světa peněz vydávaných státem. Najednou mizí absolutní důvěra ve třetí stranu a lidé to nechápou. Řešením je, aby lidé ani nepoznali, že se za danou službou skrývá blockchain, s čímž mohu jedině souhlasit.
Jak investovat do Rockaway Blockchain Fund
Jak to funguje? Dám peníze do fondu, který je investuje podle svého uvážení a mě dá podíl? Nebo jak? Dobrá otázka.
Ve skutečnosti stačí mít alespoň milion korun a zkontaktovat se s bankéřem z J&T Bank, který vám poskytne podrobnosti.
Podle všeho investice do kryptoměnových DeFi projektů provádí fond přímo nákupem jejich tokenu jako kdokoliv jiný a aktivní participaci vykazuje pouze u společností bez vlastního digitálního tokenu (např. Oasis Labs).
Portfolio Rockaway Blockchain Fund
Projekty
- Wintermute – algoritmický centralizovaný market-maker (párovač nabídky s poptávkou – protože v DeFi chybí „srovnávače“) pojmenovaný po umělé inteligenci v knize Neuromancer (klasické dílo cyperbunku)
- Blockdaemon – poskytovatel blockchainové infrastruktury (blockchainových uzlů) pro institucionální investory
- Bitcoin Suisse – švýcarský kryptostartup poskytující trading, cold storage pro instituce, půjčky, staking apod.
- BCB Group – poskytovatel bankovních účtů pro byznysy související s blockchainem
- Solana – vysokorychlostní DApps a DeFi platforma
- Terra – blockchainové platební síť pro e-commerce
- exchange – agregátor decentralizovaných směnáren (vybere nejlepší umístění likvidity)
- Uniswap – legendární decentralizovaná směnárna na Ethereu
- Kyber – DeFi protokol na směnu tokenů v rámci tokenizace komodit, nemovitostí, šperků apod.
- Vega – decentralizovaná směnárna finančních derivátů
- Opium Protocol – permissionless platforma pro deriváty (zejm. exotické, jejichž zavedení v tradičním finančním světě bylo nemožné)
- Agoric – smart kontrakty v JavaScriptu napříč různými blockchainy
- Siren Markets – tokenizace opčních kontraktů
- Sushiswap – podobný jako Uniswap
- Centrifuge
- Oasis Labs – programování aplikací zabezpečujících soukromí dat (homomorfní šifrování :D)
Fondy
- Polychain Capital
- Multicoin Capital
- Pantera Capital – první firma ve Spojených státech investující do blockchainu
- Blockchain Ventures – dceřiná společnost Pantera Capital a investor do DLT
- 1kx – tokenový fond, který se snaží o rozsáhnou integraci kryptoekonomických pobídek