Globální vývoj CBDC během koronavirové pandemie výrazně zrychlil. Podle nedávné zprávy amerického think tanku „Atlantic Council“ se v současné době digitálními měnami centrální banky zabývá 114 zemí, což je nárůst o 280 procent ve srovnání s květnem 2020. V té době se tímto tématem zabývalo „jen“ 30 zemí.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY
Zpráva uvádí, že 46 procent zemí je nyní alespoň ve fázi testování nebo vývoje. Pouze v Ekvádoru a Senegalu byly projekty pro vlastní digitální měnu centrální banky odloženy. Obecně je Čínská lidová republika považována za průkopníka ve vývoji CBDC. Peking v současné době testuje digitální juan již s téměř 260 miliony lidmi. Kromě toho se CBDC již používají v jedenácti zemích – především v karibských zemích, jako jsou Bahamy a Jamajka.
Také Nigérie, největší ekonomika v Africe, představila digitální měnu e-Naira v říjnu 2021, nutno dodat, že s velmi mírnou poptávkou. Digitální měnu dosud použilo jen 0,5 procenta lidí. Centrální banka zareagovala a od 9. ledna omezila výběry hotovosti z bankomatů.
G7 i Česká republika ve fázi vývoje
Sedm ekonomicky nejsilnějších průmyslových zemí také pracuje na „penězích budoucnosti“. Federální rezervní systém zahájil velkoobchodní experiment v listopadu loňského roku. Evropská unie pověřila mimo jiné Amazon vývojem prototypu digitálního eura. Podle zprávy Atlantic Council navíc téměř každá země G20 za posledních šest měsíců dosáhla „významného pokroku“.
O vlastní CBDC se zajímá také Česká národní banka, která zřídila specializovanou pracovní skupinu. Ta v současné době monitoruje zahraniční vývoj, ale zatím nepadlo žádné rozhodnutí o tom, zda ČNB bude zavádět vlastní digitální měnu, či nikoli. Mluvčí ČNB, Denisa Včetíčková k tomu řekla:
“Banka dosud nemá žádný aktivní projekt CBDC, jako je třeba e-krona švédské Riksbank. Termín zavedení hypotetické e-koruny tak nelze aktuálně odhadovat. Záleželo by na účelu, parametrech a technologické podobě digitální měny.“
CBDC: příležitost nebo pohroma?
Výhody digitálních měn centrálních bank jsou zřejmé. Mohou zjednodušit přeshraniční platby a obecně podporovat inkluzi občanů z regionů se slabou finanční infrastrukturou. Nicméně, Atlantic Council vidí různé problémy spojené se širším zavedením digitálních měn centrálních bank.
Na jedné straně hrozí kybernetické útoky na peněžní systém. Za druhé, vysoká spotřebitelská poptávka by mohla vyvolat run na banky, což by ovlivnilo jejich poskytování úvěrů a úrokové sazby.
Vznik různých CBDC by také mohl mít dopad na celkovou geopolitickou nerovnováhu moci. Usnadnily by obcházení sankcí – příklad: Rusko. Od začátku války Federace naplno pracovala na zavedení digitálního rublu. V roce 2024 by mělo být hotovo.
V neposlední řadě je s CBDC neodmyslitelně spojena i otázka soukromí.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022