Metamask je peněženka na Ethereum tokeny původně vyvinutá společností ConsenSys a prohlížeč decentralizovaných aplikací na Webu3. Nejznámější je její verze ve formě rozšíření do internetového prohlížeče. Dnešní Metamask recenze vám představí všechny možnosti peněženky a Metamask návod. Peněženka má přes milion aktivních uživatelů měsíčně a je pro nekorporátní účely open-source.
Metamask peněženka a Web3
Metamask recenze musí vždy začít Webem3. Web3 řeší problém ztráty kontroly nad uživatelskými daty (osobní i ostatní data, která třeba nemají být odhalena všem, aby nějaká aplikace správně fungovala), problém netransparentnosti (některé mechanismy na internetu nelze vnitřně ověřit, a tedy vědět, zda fungují tak, jak mají) a problém odměňování poskytovatelů platforemních služeb (decentralizované sociální sítě nebo hry apod.).
Web2, dosavadní web, nikdy nebyl skutečně bez prostředníka. Vždy nad vámi byl nějaký poskytovatel internetu, DNS servery atd., ale to blockchain napravuje. U Web2 ve skutečnosti všechna data a transakce vlastní prostředník, a i když má různé smlouvy a prohlášení, fakticky se na tom nic nemění. Blockchain je první technologie na světě zajišťující skutečnou kontrolu.
Blockchain = universal state layer (univerzální vrstva pro zachycení stavu)
Současný web není stavovým protokolem, ale pouze protokolem pro přesun informací. Reguluje transport dat, nikoliv jejich stav. Blockchain sice zatím neumí zpracovat takové množství dat, aby zachytil „stav“ celého internetu, nicméně s prozatímním obsahem na blockchainech již dnes umí interagovat třeba právě Metamask peněženka. Co to znamená? Znamená to interpretovat data na blockchainech třeba do podoby online hry (obecně do podoby decentralizované aplikace – Dapp) a každou akci provést jako transakci – útok ve hře na jinou postavu, odeslání zprávy v messengeru apod.
Metamask recenze
Tato peněženka potěší všechny, kdo si pro přístup do každé decentralizované směnárny nebo aplikace (DApps) potřebovali stahovat extra aplikace. Ovládání je samo o sobě extrémně jednoduché – těžší je spíše pochopit neintuitivní princip Webu3, proto s ním Metamask recenze začala.
Peněženka podporuje iOS i Android, ale hlavně je to rozšíření do prohlížeče, které vám vyskočí vždy, když budete chtít interagovat s rozhraním DAppky.
Podporované prohlížeče: Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, Brave (v Bravu je ve výchozím nastavení již nainstalovaná, akorát se musí aktivovat v Rozšíření)
Mohlo by vás zajímat: Na Brave můžete obchodovat kryptoměny přímo z prohlížeče
Alternativy a konkurence
- Formatic – uživatelsky příjemnější a intuitivnější peněženka, která servíruje Web3 jako Web2
- MyEtherWallet – peněženka na úrovni Bitcoin Core
- Trust Wallet – výchozí mobilní peněženka Binance
- Atomic Wallet – něco jako Exodus
- Cipher Browser – první mobilní prohlížeč DAppek
Mohlo by vás zajímat: Recenze BAT tokenu aneb internetový prohlížeč Brave s vlastním ICO
Metamask návod
Metamask peněženka je především rozšíření do prohlížeče. Dá se stáhnout přímo přes metamask.io nebo přes Rozšíření. Je to ale i mobilní aplikace (od října 2018).
Oprávnění prohlížet a měnit vaše data pro všechny weby je proto, že peněženka vloží do každé stránky Web3 objekt Javascriptu. To ho nezmění, ale umožní mu to přístup do sítě. Pokud si nejste stále jisti, můžete v prohlížeči vytvořit extra profil s rozšířením, který budete používat pouze pro peněženku (tzv. sandbox verze).
Vytvoření nové peněženky
Metamask peněženka se vytváří stejně jako jakákoliv jiná peněženka – vygeneruje se recovery seed (12 tajných slov, z nichž se generují soukromé klíče a které byste si měli bezpečně uložit výhradně ve fyzické podobě, např. napsat na papír) a vymyslíte si heslo.
Peněženka může mít více účtů, které se vytvoří v rámci jednoho seedu. Privátní klíče nebo peněženku lze pomocí JSON souboru či seedu i importovat, ale pokud nebyly vytvořeny Metamaskem, nebudou se asociovat s vaším účtem (nezobrazí se v „Accounts“ – místo toho se budou chovat jako zcela nová peněženka).
Metamask návod na nabytí peněženky Etherem
Interakce s blockchainem spotřebovávají tzv. gas, palivo. Všechny interakce kromě čtení blockchainu jsou tak zpoplatněny, takže nejprve budete muset peněženku nabít Etherem (ETH adresa pro nabytí se ukazuje pod účtem, resp. pod obrázkem vašeho účtu, který má každý uživatel unikátní).
Než začněte cokoliv dělat, zkontrolujte si v menu, k jaké síti jste připojeni (Ethereum Mainnet). Některé aplikace běží na tzv. testnetech, ale o těch tento Metamask návod nebude.
Metamask peněženka pro mobilní zařízení funguje podobně jako na počítači a z hlediska ovládání se chová podobně jako např. Trust Wallet – čtverečkem v pravém horním rohu skenujete QR kódy (odchozí adresy apod.), můžete nakupovat Ether na kartu přímo v aplikaci atd.
Mohlo by vás zajímat: Trust Wallet recenze
Metamask návod by vám měl odpovědět i na otázku, jak synchronizovat mobilního a počítačového klienta – přejděte do nastavení, pokročilé, synchronizovat s mobilem a naskenujte telefonem QR kód. Můžete alternativně naimportovat recovery seed.
Metamask návod na práci s tokeny
ERC-20 tokeny a Ether se posílají na Metamask adresu v rozšíření. Pokud kliknete na název účtu, adresa se automaticky zkopíruje do schránky. Na tuto adresu lze posílat pouze tokeny z blockchainu Etherea, jinak budou nenávratně ztraceny.
Některé se nemusejí zobrazit, pak je potřeba zkopírovat tzv. adresu kontraktu tokenu (např. z Etherscanu) a dát „add custom token“.
Proč ale vůbec tokeny? Web3 je svým způsobem na tokenech založený. Reprezentují objekty ve hrách, vklady na půjčovacích službách, vstupenky nebo cokoliv jiného. Další data (schopnosti postavy ve hře, délka půjčky, datum vypršení platnosti vstupenky apod.) se k tokenům přiřazují a společně tvoří tzv. globální stav sítě Ethereum.
Metamask návod na připojení Ledgeru nebo Trezoru
Hardware peněženky fungují jako izolační mosty mezi nekonečně nebezpečným prostředím internetu a privátními klíči, ale Metamask peněženka ve spojení s nimi má ještě jednu výhodu navíc – můžete interagovat s decentralizovaným webem a aplikacemi v něm pomocí hardwarových peněženek i tam, kde není tato možnost podporována.
Nainstalujte si na Ledger nejaktuálnější firmware a mějte nejaktuálnější verzi internetového prohlížeče i Ethereum aplikace v Ledgeru (což zkontrolujete skrze Ledger Live -> Manager). Zapněte na zařízení „contract data“. Mějte ho připojené přes USB a zavřete Ledger Live. Zařízení odemkněte a přejděte do Ethereum aplikace.
Potom odemkněte svůj Metamask, rozklikněte možnosti a dejte „Connect Hardware Wallet“.
Pro Trezor je připojení prakticky identické.
To je všechno?
To je ten decentralizovaný web? Co dál? Web3 bohužel intuitivně neodpovídá našim zažitým představám o prohlížení internetu. Prohlížet Web3 znamená prohlížet blockchain a interagovat s ním znamená interagovat s chytrými smlouvami (vnitřními účty s vlastní logikou) fungujícími jako aplikace pomocí placených transakcí.
Teď je čas přejít na webové rozhraní takových aplikací. Stačí chvíli googlovat a najdete třeba populární decentralizovanou směnárnu Uniswap nebo půjčovací protokol Aave. Níže najdete přehled decentralizovaných aplikací (Metamask peněženka podporuje všechny).
Finance
Lend protokoly: Compound, Oasis, Aave
Směnárny a yield farming: Uniswap
Trading: Loopring
Predikční trh: Augur
Anonymní transakce: Tornado cash
Drtivou většinu případů užití zahrnují decentralizované finance (tzv. DeFi).
Mohlo by vás zajímat: Co jsou DeFi?
Zábava
Loterie: PoolTogether
Hry: Splinterlands, Crypto Dynasty, Decentraland
Technologie
Proč používat DAppky?
Web3 je zcela nová vrstva webu, resp. nové aplikační elementy, abyste mohli interagovat s blockchainem. Veškeré aplikační výpočty se provádějí v EVM, takže se to „nemůže zabugovat nebo zalagovat“ jako tradiční hra.
Metamask recenze bezpečnosti
Ve výchozím nastavení poskytuje funkci full nodu bohužel Infura, a to kompletně, takže zde máme problém zprostředkovatele a zbavujeme se výhod decentralizace. Infura totiž nefunguje ani jako zjednodušený uzel sítě (tzv. SPV – Simplified Payment Verification). Řídit plnohodnotný uzel Etherea je ale velmi náročné, a tak doporučuji Metamask připojit k vašemu geth SPV uzlu, který ověřuje alespoň hlavičky transakčních bloků.
Kromě toho doporučuji připojovat k Metamasku Trezor nebo Ledger, aby nebyly privátní klíče uložené na vašem počítači.
Závěr
Jsme na konci Metamask recenze. V principu má Web3 určitě budoucnost, ale… Transakční poplatky jsou příliš vysoké. U složitějších aplikací se můžete dostat i na 100 dolarů na interakci. Metamask peněženka je jedna z nejrozšířenějších peněženek používaných pro DeFi a DApps na světě, ale pokud vůbec netušíte, jak funguje blockchain a decentralizované aplikace, potažmo Web3, nikdy jí nepochopíte. Web3 totiž není o klasickém adresním řádku ani o webových stránkách. Pokud se vám tato Metamask recenze a Metamask návod líbil nebo máte dotaz, napište nám do komentářů.