Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poprvé po 11 letech zvýšila úrokové sazby v eurozóně, protože hlavním zájmem centrálních bankéřů se stala vysoká a rostoucí inflace.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Evropská centrální banka normalizovala úrokové sazby
Zvýšení sazeb o 50 bazických bodů je vyšší, než očekávali analytici, EU je na nulových úrokových sazbách od roku 2016. Obecná shoda panovala v tom, že ECB zvýší sazby o 25 bazických bodů, ale zvýšení o 50 bodů bylo v posledních dnech považováno za stále pravděpodobnější kvůli prudce rostoucím spotřebitelským cenám v eurozóně.
“Rada guvernérů usoudila, že je vhodné udělat první krok na cestě normalizace základních úrokových sazeb větší, než bylo signalizováno na jejím předchozím zasedání,” uvedla ECB .
Úroková sazba ECB před čtvrtečním zvýšením:
Banka také uvedla, že na nadcházejících zasedáních Rady guvernérů budou další normalizace úrokových sazeb pravděpodobné.
Úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby pro mezní zápůjční facilitu a vkladovou facilitu budou s účinností od 27. července 2022 zvýšeny na 0,50 %, 0,75 % a 0,00 %.
V komentáři před zvýšením sazeb analytici Deutsche Bank v poznámce pro klienty citované CNBC uvedli, že nezveřejněné údaje o inflačních očekáváních mohly úředníky ECB znepokojit. V důsledku toho bylo nedávno na stole zvýšení o 50 bodů, napsali.
Analytici navíc poukázali také na takzvaný anti-fragmentační nástroj, na který se v poslední době soustředila prezidentka ECB Christine Lagardeová, přičemž uvedli, že zvýšení o 50 bodů by pomohlo při vyjednávání podrobností o takovém nástroji.
„Anti-fragmentace“ označuje práci, kterou ECB dělá, aby zabránila tomu, že rozdíly v tržních podmínkách pro státní dluhopisy v eurozóně nejsou příliš velké. Návrh anti-fragmentačního nástroje je předmětem intenzivních jednání v rámci 25členné Rady guvernérů ECB.
Ke zvýšení sazeb dochází v době, kdy se eurozóna potýká s nejhorší inflací všech dob. Začátkem tohoto týdne Eurostat zveřejnil čerstvá data, která ukázala, že meziroční inflace dosáhla v červnu 8,6 %. Inflační cíl ECB je 2 %. Centrální banka doufá, že inflace dosáhne svého cíle ve „střednědobém horizontu“.
A přestože inflace v Evropě zůstává nižší než 9,1% inflace zaznamenaná v USA minulý měsíc, sazby v USA byly zvýšeny na 1,75 %, zatímco ECB ponechávala svou sazbu na nule. Neochota zvýšit sazby v eurozóně vedla k výraznému oslabení eura vůči americkému dolaru, přičemž parita mezi dvěma hlavními fiat měnami byla dosažena v červenci poprvé za 20 let.
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY