25. února síť Solana utrpěla první výpadek v roce 2023, který trval 19 hodin a 20 minut. Výpadky Solana opět vyvolaly otázky ohledně designu předního blockchainu vrstvy 1.
Validátoři se pokusili o víkendu dvakrát restartovat síť poté, co aktivita na řetězci zamrzla. Solana v jednu dobu zpracovával pouze 93 TPS. Po snížení výkonu se komunita validátorů nakonec musela rozhodnout pro synchronizovaný restart sítě.
Mohlo by vás zajímat: 7 OBLÍBENÝCH ZPŮSOBŮ JAK KOUPIT BITCOIN KARTOU V 2022
Blockchain Solana zaznamenal další výpadek
Podle oficiálního příspěvku na blogu nebyla příčina výpadku zatím stanovena, tým Solana ji však stále aktivně vyšetřuje. Tým uvedl, že síť se nedokázala obnovit bez zásahu komunity validátorů.
Rozhodnutí restartovat síť navrhli inženýři ladící problémy. Poté se komunita validátorů společně rozhodla přejít na předchozí stabilní verzi v1.13.6. Současně byla spuštěna verze 1.14, aby se snížilo riziko restartu.
„Počáteční pokus o restart byl odvolán, abychom měli čas na důkladnější analýzu dat a zajistili, že nebudou ovlivněny žádné uživatelské transakce. Po další analýze komunita kolektivně restartovala síť pomocí staršího slotu, než který byl dříve vybraný. Žádné potvrzené uživatelské transakce nebyly vráceny zpět ani ovlivněny.“
Reakce krypto komunity
Solana loni utrpěla 14 výpadků, s malými i vetšími následky. Rozzuření členové komunity poukázali na to, že pokračující výpadky mohou být způsobeny masivní konstrukční chybou v síti. Uživatel s názvem „DBCrypt0“ uvedl , že model konsenzu v řetězci Solana zahrnuje síťové transakce sestávající z konsensuální komunikace mezi validátory a samotnými transakcemi, což „navyšuje objem transakcí i TPS“.
Mnozí kritizovali síť a uvedli, že ze 4k TPS, kterými se Solana chlubí, je pouze 10 % skutečných transakcí, přičemž dodali, že většinu objemu tvoří zprávy validátorů, což nakonec zahltí systém.
V případě výpadku komunikace mezi validátory ustane, během které se obrátí na Discord, aby dali doromady plán. Dvě třetiny validátorů se však musí dohodnout na řešení, aby se mohly vrátit, a někteří z nich mohou být offline nebo o výpadku netuší.
Zpomalení blockchainu Solana nebo jeho výpadky nejsou nic nového. V loňském roce tým, který stojí za jeho vývojem, dokonce navrhl způsoby, jak tyto incidenty zmírnit. Nedávno vývojáři implementovali novou funkci nazvanou „Prioritní poplatky“, která uživatelům umožňuje platit navíc, aby se zabránilo přetížení.
-
Nenechte si ujít: KDE KOUPIT BITCOIN A KRYPTOMĚNY