Úvod

1inch DEX agregátor: Recenze nejpopulárnějšího DEX současnosti

Obsah článku

Poslední dobou se ve světě DeFi těší stále větší oblibě decentralizovaný agregátor směnáren 1inch. Mohou za to vysoké poplatky způsobené zvýšenou aktivitou na ethereovém blockchainu a rostoucí obliba odvětví decentralizovaných financí. 1inch agregátor, který při propagaci neváhá použít internetové memy, funguje jako Google mezi weby. V článku nechybí 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, CHI Gas Token a Mooniswap.

Navštívit 1Inch

V článku najdete:

 1. Základní údaje
 2. Co je 1inch a jak funguje?
 3. Jak se liší od ostatních decentralizovaných burz?
 4. 1inch recenze
 5. 1inch návod

Základní údaje

 • Typ: DEX agregátor
 • Podpora: ERC-20
 • Poplatky: 0 % (poplatek u agregátoru nedává smysl)
 • Vytvoření: květen 2019
 • Funding: Rockaway Blockchain Fund (český), Galaxy Digital, Binance Labs, Pantera Capital a další (12 mil. USD)
 • Obchodovaný objem: přes 500 milionů USD (únor 2021)
 • Řízení: DAO, skrze 1INCH token

Co je 1inch DEX a jak funguje?

1inch je agregátor decentralizovaných směnáren (DEX). To znamená, že hledá ideální kombinaci DEXů tak, aby uživatel zaplatil při směně tokenů co nejmenší poplatek a cenový skluz (což je fenomén nízkolikvidních směnáren, kde velká objednávka způsobí nepříznivý cenový výkyv) a získal co nejlepší kurz. 1inch tak elegantně doplňuje portfolio základních DeFi produktů a funguje jako konfigurátor letenek. Výhodou agregátoru je i tzv. CHI Gas Token představený v sekci 1inch návod.

Mohlo by vás zajímat: Co jsou DeFi?

DEX agregátory (nebo též agregátory likvidity) jako 1inch se staly populárními už v polovině roku 2020, kdy skrz ně proteklo 20 % objemů decentralizovaného obchodování.

1inch je pojmenovaný po „1inch úderu“ Bruce Leeho, který pomocí prstu dokázal provést silný úder, a ztělesňuje efektivitu.

Navštívit 1Inch

Mooniswap

Mooniswap je projekt vytvořený od 1inch, který vypadá jako Uniswap. Na konci minulého roku oznámil expanzi na blockchain NEAR (smart chain se single sharded blockchainem), čímž se stal prvním DeFi protokolem vyvinutým na NEAR. Tento krok do budoucna umožní experimentovat s protokolem na shardované platformě, aby byl připraven pro Ethereum 2.0.

Tým

Projekt 1inch byl vyvinut během pouhých šedesáti hodin na hackathlonu v New York City. Vytvořili ho dva ruští vývojáři Sergej Kunz a Anton Bukov.

Jak se liší od ostatních decentralizovaných burz?

Je to agregátor, nebere si poplatek a má vlastní směnárnu i technologii pro snížení poplatků. Konkurenci tvoří:

 • 0x API – startoval teprve 28. ledna 2021
 • Ag – Pro verze má také limit order jako 1inch, navíc funkce X Blaster pro rozdělení velkých objednávek do více menších, ale přibližně 25x menší obchodovaný objem skrze platformu
 • Matcha – pozitivní surplus jde výhradně uživatelům, nejjednodušší rozhraní
1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: Substack

Mooniswap od 1inch

1inch recenze se neobejde bez Mooniswapu, protože když se spustil 1inch, tým slíbil, že vyřeší problémy stávajících DEX směnáren a vyvinul svou vlastní. Mooniswap řeší „nestálou ztrátu“ (potenciální ztrátu při výběru likvidity z poolu způsobenou arbitráží) a front-running (zneužití vnitřní informace o budoucích transakcích v protokolu k dosažení zisku). Nepoužívá ale (jako např. Bancor V2) žádné oracly.

Mooniswap CEO dokonce řekl, že si arbitři na DEXech vydělají více než poskytovatelé likvidity. Použil proto příspěvek Vitalika Buterina, aby vyvinul tzv. virtuální bilance, kdy se bilance uvnitř směnárny při vysokém cenovém skluzu aktualizuje až během pěti minut. Okamžitá aktualizace umožňovala odměnit více ty rychlejší arbitry. Nový systém má zajistit, aby si vydělal více poskytovatel likvidity než arbitr.

Navštívit 1Inch

1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: defi.cx

1inch recenze

1inch šetří poplatky na Ethereu, protože celý swap skrze více poolů a protokolů provede v jediné transakci.

Jeho hlavní výhodou ale paradoxně není agregace, ale tzv. Gas token (CHI Gas Token), který využívá vlastnosti Etherea pro snížení poplatků.

Mohlo by vás zajímat: Uniswap recenze

1inch návod

1inch má podobně jako ostatní DEXy adresu vlastního kontraktu na ethereovém blockchainu.

1.     Připojení peněženky

Než začnete směnu, je tak potřeba připojit vlastní peněženku. 1inch podporuje technologii WalletConnect (kterou disponuje např. mobilní peněženka Trust Wallet), Web3, Ledger, Formatic apod., připojení probíhá přes QR kód.

1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: Blockonomi

2.     Swap

Aplikační rozhraní 1inch se od jiných DEXů v zásadě příliš neliší. Vyberete dvojici pro swap (pouze tokeny běžící na Ethereu). Jakmile swap provedete, musíte transakci potvrdit i na vaší peněžence.

1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: 1inch (na Medium.com)

Možnosti

 • Částečné splnění objednávky
 • Zobrazení cesty
 • Výběr zdrojů likvidity
 • Porovnání kombinací
 • Vlastní limit nebo tolerance

Navštívit 1Inch

Ordery

1inch návod nelze nechat bez vysvětlení dalších možností objednávky. Lze aktivovat tzv. „limit order“ jako na burze a čekat, dokud se nesplní kritéria pro směnu:

 • Množství prvního tokenu (který poskytnete)
 • Cena
 • Vypršení objednávky
 • Množství druhého tokenu (který dostanete)
 • Kurz
 • Inverzní kurz

1inch governance token

Spread surplus je pozitivní změna konečného kurzu transakce, tzn. když zaplatí více. Tato hodnota navíc je dle protokolu rozdělena v podobě Spread Surplus coinů, které se přes Mooniswap převádí do 1INCH token. Ten, kdo drží 1INCH token a poskytuje likviditu v Mooniswapu, je oprávněn zasahovat do protokolu skrze hlasování.

1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: Blockonomi

Ve vybraných poolech (WBTC, ETH, USDC, USDT, DAI, YFI) získá poskytovatel likvidity bonusové tokeny. Zbytek tokenů se bude uvolňovat postupně a bude z něj financován vývoj protokolu, jak je již u DeFi obvyklé.

1inch provedl na konci minulého roku i airdrop těm, kdo platformu použili (pasivně i aktivně). Airdop se stal legendou, protože zatímco někdo si přišel na dvacet milionů, jiný přišel o potenciálních 1,8 milionu, protože transakce, které za účelem kvalifikace do airdropu udělal, byly příliš malé.

CHI Gas Token

CHI Gas Token je token pro snížení poplatků na 1inch. Cena CHI je taková jako cena ETH gas, ale při nákupu a prodeji šetříte oproti normálnímu ETH gas. CHI Gas Token využívá tzv. storage refund Etherea a optimalizuje transakci včetně adres tak, aby byla co nejlevnější. Použití CHI Gas Token dává smysl, ale není jednoduché.

Navštívit 1Inch

Referral program

Na konci webového přístupu k 1inch naleznete možnost nechat si vygenerovat referral link. Pokud přes něj někdo přistoupí k protokolu a provede směny, máte přibližně jednou týdně nárok na odměnu z doporučení. O velikosti této odměny vám umožňuje hlasovat 1INCH token.

1inch, 1inch návod, 1inch recenze, 1INCH token, Mooniswap, CHI Gas Token
Zdroj: 1inch Help

Pokud se vám 1inch recenze líbila nebo se chcete zeptat, zanechte komentář.

Veškerý obsah v tomto článku slouží jen pro informační účely a v žádném případě neslouží jako investiční rady. Investice do kryptoměn, komodit a akcií je velmi rizikové a může vést ke ztrátám kapitálu.

Podobné články