Evropská komise má v plánu přimět kryptoměnové společnosti, aby hlásily držby uživatelů daňovým úřadům, uvedla ve čtvrtek. Orgán Evropské unie (EU) ale tvrdí, že stále pracuje na tom, jak prosadit opatření u poskytovatelů peněženek nebo burz se sídlem mimo blok.
Jak již dříve informoval CoinDesk, navrhovaná nová daňová pravidla, známá jako osmá směrnice o administrativní spolupráci nebo DAC8, se snaží zastavit úniky v miliardách eur daňových poplatníků, kteří ukrývají kryptoměny v zahraničí.
Do not miss: WHERE TO BUY BITCOIN AND CRYPTOMEN
EU chce donutit kryptoměnové společnosti hlásit držby svých uživatelů
Komisař EU pro daně Paolo Gentiloni ve svém prohlášení said: „Anonymita znamená, že mnoho uživatelů digitálních aktiv, kteří dosahují značných zisků, spadá pod radar národních daňových úřadů. To není přijatelné.”
Na otázku, jak bude EU prosazovat opatření vůči společnostem mimo blok, Gentiloni novinářům řekl: „Budeme na tom pracovat. Pro nás je důležité, že se tato opatření zaměřují na obyvatele EU, i když využívají poskytovatele kryptoměn odjinud.
Prosazování těchto opatření nebude zcela jednoduché, protože kryptoměnový průmysl má různé subjekty a aktéry sídlící v různých jurisdikcích, včetně těch, kteří neuvádějí žádnou základnu.
Kromě toho by měla existovat obava o zásobárnu uživatelských dat, kterou vytváří registrace uživatelských držeb. Držby na centralizovaných burzách spárovány s citlivými identifikačními informacemi by mohly být potenciálně zneužity zločinci.
Došlo k různým případům zdokumentovaných úniků dat in kryptoměnovém průmyslu i mimo něj, a to jsou jen ty, které se dostanou na světlo. Pokud budou kryptoměnové společnosti nuceny, aby poskytovaly evropským daňovým úřadům – včetně těch se sídlem mimo EU – donutí firmy shromažďovat velké množství údajů odhalujících držby uživatelů a citlivá data.
Zazněly také obavy, že by to mohlo mít důsledky pro nařízení EU o trzích s krypto aktivy (MiCA), což je „první všezahrnující úsilí o řešení regulace digitálních aktiv a přináší do odvětví pravidla obsažená v Mifid. Mifid jsou předpisy upravující podmínky pro poskytování investičních služeb a organizování trhů s finančními nástroji v rámci Evropské unie.
EU uvedla, že věří, že tento krok by mohl vygenerovat až 2,5 miliardy dolarů (2,4 miliardy eur). Jakákoli mezera pro zahraniční poskytovatele by však mohla znamenat ztrátu daně a znevýhodnění společnosti registrovaných v EU.
You might be interested in: 7 FAVORITE WAYS TO BUY A BITCOIN CARD IN 2022