Evropa se připravuje na vydání vlastního digitálního eura. Je však nepravděpodobné, že by se CBDC dostalo velké pozornosti v kryptoprostoru. Jak se ukazuje, ve vizi ECB není místo pro vlastní správu.
Do not miss: WHERE TO BUY BITCOIN AND CRYPTOMEN
Digitální euro v rukou soukromých bank
Evropská centrální banka (ECB) ve středu vydala svou druhou zprávu o pokroku v investigativní fázi vývoje digitálního eura. Jde o digitální měnu centrální banky (CBDC) eurozóny.
ECB vysvětlila svou vizi fungování digitálního eura. „Eurosystém“, který se skládá z ECB a centrálních bank členských států, by měl na starosti vydávání a vypořádání digitálního eura.
Evropský měnový úřad tvrdí, že jeho role při zpracování uživatelských dat by byla minimální. „Eurosystém by nebyl schopen odvodit, kolik digitálních eur vlastní jednotlivý koncový uživatel, ani odvodit platební vzorce koncových uživatelů,“ říká ECB.
Distribuce těchto digitálních eur uživatelům bude v rukou soukromých subjektů. Zprostředkovatelé, jako jsou „úvěrové instituce a poskytovatelé platebních služeb“, by zpracovávali všechny transakce s uživatelem. Jako takové by měly podobnou roli jako banky v současném systému. Zprostředkovatelé by měli na starosti „otevření digitálních euro účtů nebo peněženek a související platební operace,“ uvádí zpráva.
Kromě toho by zprostředkovatelé byli zodpovědní za kontroly KYC a kontroly proti praní špinavých peněz.
Spuštění digitálního eura do roku 2023?
ECB spolu s centrálními bankami zemí eurozóny zahájila investigativní fázi vývoje digitálního eura již v říjnu 2021. Očekává se, že tato fáze bude dokončena do konce roku 2022. Pokud vše půjde podle plánu, Eurosystém by mohl dospět k rozhodnutí již na podzim 2023. V tu chvíli by ECB mohla zahájit plné spuštění digitální měny.
ECB je pouze jednou ze stovek centrálních bank po celém světě, které v současnosti zkoumají digitální měnu. Včetně České Národní Banky, která odstartovala investigativní fázi v roce 2021. Další země, včetně Číny a Kanady, již pilotní projekty zahájily. Čína zašla tak daleko, že rozdala 30 milionů dolarů v digitálních juanech, aby podpořila přijetí.
Eurozóna je jednou z největších ekonomik na světě s více než 400 miliony lidí. Digitální euro by mohlo v budoucnu udávat trendy v tom, jak budou ostatní země řešit problém CBDC.
Digitální měny centrální banky vyvolávají obavy ohledně soukromí a ochrany dat. Kritici navíc tvrdí, že aktiva poskytují centrálním bankám příliš velkou kontrolu nad ekonomikou. Digitální euro tedy pravděpodobně nezaujme kryptoinvestory a obchodníky, kteří upřednostňují vlastní správu.
You might be interested in: 7 FAVORITE WAYS TO BUY A BITCOIN CARD IN 2022