Centrální banky vykazují pokračující poptávku po zlatě v roce 2023, jak vyplývá z nedávné zprávy Světové rady pro zlato (WGC), která poznamenala, že světové centrální banky v lednu nashromáždily 31 tun drahého kovu. Turecko bylo největším kupcem zlata, které přidalo 23 tun, zatímco Čínská lidová banka také nakoupila 15 tun zlata.
您可能对以下内容感兴趣: 2022 年购买比特币卡的 7 种最受欢迎的方式
Centrální banky zůstávají stabilní navzdory potenciálním výzvám v roce 2023
V době psaní tohoto článku je cena trojské unce ryzího zlata 1 857,50 USD, což je o 1,12 % více za poslední den. Ceny zlata klesají od 31. ledna 2023, kdy cena za unci dosáhla 1 950 USD za jednotku vůči americkému dolaru. 2. března zveřejnila Světová rada pro zlato (WGC) zprávu nazvanou „No Dry January for Central Bank Gold Buying“, která pojednává o tom, jak záznamy z ledna 2023 ukazují, že světové centrální banky udržely poptávku registrovanou na konci roku 2022.
Podle Krishana Gopaula, autora zprávy, mnoho nákupů pocházelo z Turecka, Číny a Kazachstánu. „V lednu centrální banky společně přidaly čistých 31 tun ke globálním zlatým rezervám (+16 % meziměsíčně),“ napsal Gopaul. “To bylo opět v rozmezí 20-60 tun hlášených nákupů, které se uskutečnily za posledních 10 po sobě jdoucích měsíců čistého nákupu.”
Nákupy a prodeje centrálních bank představovaly v lednu 2023 44 tun, přičemž jedna z nich kompenzovala své zásoby prodejem 12 tun. Největším kupcem zlata byla centrální banka Turecka, která během měsíce získala přibližně 23 tun. Podle záznamů země nyní Turecko drží 565 tun zlata.
Na druhém místě se umístila Čína, kde Čínská lidová banka koupila 15 tun ve stejném časovém rámci, jak uvedl Gopaul. „Národní banka Kazachstánu v lednu zvýšila své zlaté rezervy o skromné 4 tuny, čímž své zlaté rezervy zvýšila na 356 tun,“ vysvětluje autor WGC. Zpráva uvádí, že údaje jsou založeny na záznamech Mezinárodního měnového fondu (MMF) a některé údaje mohou být revidovány během příští měsíční zprávy WGC.
Kromě Turecka, Číny a Kazachstánu autor WGC upřesňuje, že Evropská centrální banka (ECB) získala dvě tuny, protože Chorvatsko vstoupilo do eurozóny, a země musela převést svá rezervní aktiva na ECB. Prodejcem 12 tun zlata v lednu 2023 byla Centrální banka Uzbekistánu a země nyní drží přibližně 384 tun.
Zpráva WGC dochází k závěru, že organizace má jen málo pochyb o tom, že centrální banky po celém světě budou pokračovat v nakupování zlata během zbytku roku 2023. Autor WGC však zdůrazňuje, že letošní nákup zlata nemusí odpovídat rekordům z roku 2022. “Je také rozumné se domnívat, že poptávka centrálních bank v roce 2023 může mít potíže s dosažením úrovně v loňském roce,” uvádí zpráva.
-
千万不要错过: 在哪里购买比特币和加密货币