Po 48letém obchodování výhradně s americkým dolarem saúdskoarabský ministr financí Mohammed Al-Jadaan prohlásil, že království je otevřené i jiným měnám než americký dolar. Prohlášení následují po rozhovorech čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s představiteli Rijádu, v nichž žádal panovníky v Perském zálivu, aby přijali juan za ropu.
Не пропусти: ГДЕ КУПИТЬ БИТКОИН И КРИПТОМЕН
Odklon Saúdské Arábie od amerického dolaru
Tento týden se světová elita sešla ve švýcarském alpském městě Davos na Světovém ekonomickém fóru 2023 a saúdskoarabský ministr financí Mohammed Al-Jadaan v úterý promluvil pro Bloomberg TV. Ohromil novináře, když řekl, že Saúdská Arábie je otevřená obchodování s jinými měnami. “Nemáme žádné problémy s diskusí o tom, jak vyrovnáme naše obchodní ujednání, ať už je to v americkém dolaru, euru nebo saúdském riyalu,” řekl Al-Jadaan a dodal:
Nevylučujeme jakoukoli diskusi, která pomůže zlepšit obchod po celém světě.
Prohlášení saúdskoarabského ministra financí byla interpretována jako další krok k dedolarizaci. Abychom pochopili, proč jsou komentáře Al-Jadaana tak významné, musíme se vrátit v čase. V roce 1971 americká vláda a prezident Richard Nixon ukončili zlatý standard a během následujících tří let ceny ropy raketově vzrostly. V letech 1973 a 1974 navštívili federální úředníci a ministr financí USA William Simon Rijád.
V té době se zrodil petrodolar, když Simon přesvědčil Saúdy, aby prodávali ropu v amerických dolarech, a instruoval je k nákupu státních dluhopisů. Kromě Saúdské Arábie následovaly všechny země Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a stanovily cenu své ropy v amerických dolarech. Mnozí se domnívají, že to poskytlo USA nespravedlivou výhodu a že to bylo hlavní příčinou mnoha válek, do kterých se USA v posledních několika desetiletích zapojily. V nedávné době začala být hegemonie amerického dolaru ohrožena.
Rostoucí napětí mezi Saúdskou Arábií a USA
Například Saúdská Arábie nedávno zvažovala připojení k zemím BRICS, mezi které patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Na summitu Čína-GCC vyzval čínský prezident Si Ťin-pching Saúdskou Arábii, aby začala přijímat juany za barel ropy. Saúdská Arábie poté она заявила, že o přijetí čínské měny za ropu uvažuje. The Wall Street Journal poznamenal, že Saúdové nebyli spokojeni s jednáním amerického prezidenta Bidena s Íránem ohledně tamního jaderného programu.
Al-Jadaan v úterý uvedl, že vůdci Saúdské Arábie mají dobré vztahy s Čínou a dalšími národy.
“Máme velmi strategické vztahy s Čínou a máme stejné strategické vztahy s ostatními národy, včetně USA, a chceme je rozvíjet s Evropou a dalšími zeměmi, které jsou ochotné a schopné s námi spolupracovat.”
Вам может быть интересно: 7 ЛЮБИМЫХ СПОСОБОВ КУПИТЬ БИТКОИН-КАРТУ В 2022 ГОДУ