Evropská unie (EU) zvažuje vytvoření nových pravidel a omezení pro BTC a kryptoměny.
Mis niet: WAAR BITCOIN EN CRYPTOMEN KOPEN?
V úvahu přicházejí dvě hypotézy
Mezi první pravidla by patřilo zákonem omezit množství BTC a kryptoměn, které mohou banky držet.
Jde o návrh zákona, který včera navrhla Strana zelených, podle kterého by banky v Evropské unii, které drží kryptoměny, čelily zvláště vysokým limitům a kapitálovým požadavkům.
Je však třeba říci, že ačkoli má Evropská strana zelených (EGP) 52 poslanců z celkových 751, nemá žádného zástupce ani v Evropské komisi, ani v Evropské radě. Nezdá se tedy vůbec snadné najít většinu pro podporu tohoto návrhu, protože Zelení nejsou součástí současné většiny v Evropském parlamentu.
Návrh předložený Finem Ville Niinistö je však v některých ohledech podobný návrhu předloženého Basilejským výborem vždy upravovat vztah mezi bankami a kryptoměnami, ale stále je ve fázi konzultací.
Niinistöův návrh je považovat kryptoměny za aktiva třídy 2, tedy s nejvyšším rizikovým ratingem, takže by je banky nemohly používat například na půjčky. Kromě toho by existoval limit na expozici bank ve výši 1 % jejich kapitálu.
EU: pravidla pro Bitcoin
Některé kryptoměny by spadaly do třídy 1, ale jednalo by se pouze o regulované stablecoiny. Je zvláštní, jak je v tomto návrhu Bitcoin považován za rovnocenný nejhorším altcoinům. Mezi těmi méně obeznámenými s kryptoměnami ještě není propastný rozdíl mezi Bitcoinem, Ethereem a dalšími kryptoměnami dobře pochopen, i když alespoň rozdíl mezi stablecoiny a skutečnými kryptoměnami začíná být jasný.
Druhou hypotézou je zřízení nové agentury vytvořené pro boj proti praní špinavých peněz. Není to vlastně jen nápad, ale návrh, který je zřejmě již v pokročilé fázi. Nová agentura se bude jmenovat Anti-Money Laundering Authority (AMLA) a její vytvoření již má podporu Evropské rady.
Agentura se nebude konkrétně zabývat kryptoměnami, ale vzhledem k tomu, že se výslovně věnuje boji proti praní špinavých peněz, bude se určitě zabývat i krypto transakcemi, které jsou z tohoto pohledu považovány za podezřelé.
Konkrétně to byla Rada EU, která chtěla dát AMLA pravomoci dohlížet nejen na určité typy úvěrových a finančních institucí, ale také na poskytovatele krypto služeb.
Zdá se velmi pravděpodobné, že taková agentura brzy vznikne, a to natolik, že by mohla začít fungovat již v příštím roce. Podrobnosti však zatím nejsou jasné, abychom pochopili, jaký dopad by to mohlo mít na každodenní používání kryptoměn v EU.
Mogelijk bent u geïnteresseerd in: 7 FAVORIETE MANIEREN OM EEN BITCOINKAART TE KOPEN IN 2022