eBay aneb nakupování nebylo nikdy snazší

Při rostoucí globalizaci už dnes nejsme omezeni pouze na nákupy z tuzemska, nebo ze sousedních států. Díky internetovým obchodům a stránkám, ke kterým patří i eBay, si můžete pořídit prakticky cokoliv z jakékoliv části světa. Přesto má mnoho lidí k této nákupní platformě odpor, což je zcela nepochopitelné. Nakupování na internetu totiž nebylo nikdy jednodušší, a hlavně snazší. Jak nakupovat na eBay?

Co je eBay?

Stránka je pouze nákupní platforma, a nikoliv přímý prodejce. Právě prostřednictvím této stránky se sdružují prodávající a nakupujícího z celého světa, aby zde prodali nebo nakoupili prakticky cokoliv. Stránka tak funguje na stejném principu jako například český projekt Aukro.cz, který je v našich končinách opravdu oblíbený.

Jaké jsou na eBay recenze?

EBay.com jako globální značka disponuje velice dobrými recenzemi a hodnoceními. Nejinak je tomu i v České republice, kde většina lidí zažila pouze pozitivní zkušenosti. Hlavními výhodami je široký sortiment zboží, který tak trochu koresponduje s platformou internetového obchodu a samozřejmě cenová politika. Za pár korun tady můžete sehnat relativně kvalitní zboží, za které byste v kamenném obchodě zaplatili o dost více. Nevýhodou je delší čas dodání a v některých případech drahé poštovné.

Jak nakupovat na eBay?

Před samotným nákupem se budete muset zaregistrovat. To je prakticky všechno, protože pak už si stačí vybrat zboží a vložit jej do nákupního košíku. Vybírejte pokud možno moudře, neboť levné produkty nejsou vždy těmi nejlepšími. Hledejte zboží s co nejvyšším hodnocením, a ještě si zkontrolujte, zda daný prodejce zasílá zboží do České republiky. Nejlépe si vyhledejte i eBay recenze tohoto prodejce.

Budu platit DPH a clo?

Jedinou legální cestou, jak se vyhnout platbě cla a DPH, je nakupovat zboží pro osobní spotřebu pouze z Evropské unie. U každé položky vidíte, odkud prodejce pochází, a tedy i informaci, zda budete muset zaplatit DPH a clo. Při nákupu z nečlenských zemí EU však existují výjimky, u kterých tyto poplatky taktéž platit nebudete.

Pokud vaše objednávka nepřesáhne hodnotu 22 USD, je osvobozena od cla i DPH. Jestliže si objednáte věc s cenou vyšší než 150 USD a současně vlastní hodnota zboží plus náklady na dopravu nepřesáhnou 22 USD, jste osvobozeni od cla, ale zaplatíte DPH.

Podporuje eBay češtinu?

I když je stránka globální platformou používanou v drtivé většině civilizovaných států, rozhraní v češtině zde budete hledat marně. Počeštěná verze sice existovala v letech 2010 až 2013, avšak mnoho lidí používalo raději originální anglické stránky. Nemusíte si však zoufat, protože znalost angličtiny není při možnosti použití automatických překladačů vůbec nutná.

Dejte si pozor na eBay recenze

Stejně jako ve všech ostatních e-shopech, tak i na zde hrozí, že naletíte podvodnému prodejci. Dá se tomu snadno předejít, pokud si jej nejprve prověříte. Nikdy byste neměli nic kupovat od prodejce s menším uživatelským hodnocením než 90 %. Čím hodnotnější zboží prodávají, tím by měly být recenze lepší. Nenechte si také uplynout ochrannou lhůtu, protože poté už vám nikdo z oficiální podpory nedokáže pomoci.

Jak na eBay fungují reklamace?

Pokud vám zboží nepřijde ve stanovené lhůtě nebo jej chcete z jakéhokoliv důvodu reklamovat, měli byste tak učinit neprodleně po obdržení balíčku. Na otevření sporu totiž máte 30 dní od předpokládaného termínu doručení, nebo 30 dní od dodání zboží v případě reklamace. V případě platby přes PayPal pak můžete spor otevřít až 180 dní po jeho zaplacení. Nikdy ovšem neuzavírejte spor na popud prodejce. Takto uzavřené jednání už nejde znovu otevřít.

Jak na eBay zaplatit?

Nejjednodušší cestou, jak zaplatit zásilku, je založit si účet PayPal. Vyhnete s tím podvodům s platebními kartami. Navíc někteří obchodníci zasílají zboží pouze na ověřenou adresu, kterou potvrdíte právě pomocí účtu PayPal. Pozor si dejte na placení klasickým bankovním převodem, protože v takovém případě se na vás nevztahuje garance vrácení peněz přímo od eBay. Návod ani není nutný, je to opravdu jednoduché.

Mohu sledovat zásilku?

Sledování zásilky eBay.com je naprostou samozřejmostí. Stačí, když v položce My eBay kliknete na objednávky, u nichž se zobrazují různé symboly. Jakmile daný symbol ztuční, proces už proběhl. Dolar označuje platbu, další je eBay doprava odeslání objednávky, třetí vaše hodnocení prodejce a čtvrtý to, jak prodejce ohodnotil vás. Přidáte také svou zkušenost do eBay recenze?

 

Exit mobile version