Základní průvodce WordPress SEO pro začátečníky

Zlepšení SEO u WordPressu je zásadní pro získání většího množství návštěvníků vašich webových stránek. Bohužel většina SEO průvodců pro WordPress je příliš technická pro začínající uživatele. Chcete-li zvýšit návštěvnost webových stránek, je zapotřebí věnovat pozornost osvědčené praxi SEO pro WordPress. Stále si nedokážete zcela ujasnit, co je SEO a chcete zlepšit své SEO ve WordPressu? Zde jsou všechny osvědčené postupy WordPress SEO pro začátečníky, tipy na nejlepší SEO pluginy o kterých musíte vědět. Zlepšete si návštěvnost vašich stránek.

WordPress SEO pro začátečníkyMožná jste slyšeli odborníky, kteří říkají, že WordPress je přátelský k SEO. To je také vlastně důvod, proč si mnoho lidí zvolí WordPress pro tvorbu blogu nebo webových stránek. Máme pro vás řadu kroků, které musíte provést, abyste mohli správně optimalizovat vaše SEO pro WordPress.

Abychom to ulehčili, vytvořili jsme tabulku s obsahem, která vám pomůže se snadno orientovat naším základním průvodcem WordPress SEO pro začátečníky.

Obsah

Úvod

 • Co je SEO?
 • Proč je SEO důležité?

Základy SEO pro WordPress

 • Zkontrolujte nastavení viditelnosti vašeho webu
 • SEO tipy pro tvorbu vhodné URL struktury
 • URL adresy s www nebo bez www

Nejlepší SEO pluginy pro WordPress

 • Výběr nejlepšího SEO pluginu pro WordPress
 • Přidání XML sitemap do WordPressu
 • Přidání stránek do služby Google Search Console
 • Optimalizace blogových příspěvků pro SEO

Osvědčené postupy pro SEO v aplikaci WordPress

 • Správné používání kategorií a štítků v aplikaci WordPress
 • Zvykněte si tvořit vnitřní odkazy
 • Optimalizujte komentáře
 • NoFollow externí odkazy ve WordPressu
 • Úplné příspěvky vs. souhrny

Rychlost a zabezpečení pro SEO ve WordPressu

 • Optimalizujte rychlost a výkon vaší webové stránky
 • Optimalizace obrázku pro SEO
 • Bezpečnost vaší stránky ve WordPressu
 • Začněte používat protokol SSL/HTTPS

Podívejte se na další SEO nástroje a vylepšete své SEO pro WordPress o mnohem více.

Úvod

Víme, že optimalizace webu SEO může být pro začátečníky zastrašující, zvláště pokud nejste technicky zdatní.

Ale nebojte se, nemusí to být tak komplikované. Začněte zde, abyste se naučili potřebné základy a poté je můžete začít používat na svých webových stránkách.

Co je SEO?

Co je SEO? Stále neznáte přesnou odpověď na otázku, co je SEO? Je to zkratka, která označuje Search Engine Optimization. Je to strategie, kterou používají majitelé webových stránek, aby zvýšili návštěvnost svých stránek tím, že ve vyhledávačích získají vyšší hodnocení.

Optimalizace pro vyhledávače neznamená podvádět Google nebo manipulovat se systémem. Jedná se pouze o vytvoření webových stránek, které mají optimalizovaný kód a formátování, což usnadňuje vyhledávačům najít vaše webové stránky.

Když lidé vyhledávají na webu témata o kterých píšete, váš obsah optimalizovaný pro vyhledávače se zobrazí ve výsledcích vyhledávání na vyšších pozicích a tím získáte více lidí, kteří kliknou na vaše stránky.

Proč je SEO důležité?

Vyhledávače jsou často největším zdrojem návštěvnosti pro většinu webových stránek.

Google i další vyhledávače používají pokročilé algoritmy pro správné pochopení a hodnocení stránek ve výsledcích vyhledávaní. Ale tyto algoritmy nejsou dokonalé – stále potřebují vaši pomoc, aby pochopily, jaký je váš obsah.

Není-li vás obsah optimalizován, vyhledávače nebudou vědět, jak ho hodnotit. Když lidé vyhledávají témata, o kterých píšete, vaše webové stránky se nebudou objevovat ve výsledcích vyhledávání a vy byste přišli o veškerou návštěvnost.

Základy SEO pro WordPress

Stačí se naučit několik základních SEO tipů pro optimalizaci vašeho webu, které vám mohou znatelně zvýšit návštěvnost stránek.

Nemusíte být technický génius, abyste používali níže uvedené tipy. Pokud již používáte WordPress, pak máte to, co je potřeba.

Pojďme začít optimalizovat vaše webové stránky.

Zkontrolujte nastavení viditelnosti vašeho webu

WordPress vám poskytuje možnost skrýt vaše webové stránky z vyhledávačů. Účelem této možnosti je poskytnout vám čas na práci na svých webových stránkách předtím, než jsou připraveny být zveřejněny.

Někdy však může být tato možnost náhodně zkontrolována a může znepřístupnit vaše stránky pro vyhledávače. Pokud se vaše webové stránky nezobrazují ve výsledcích vyhledávání, pak první věc, kterou musíte udělat, je ujistit se, že tato možnost není zaškrtnuta.

Jednoduše se přihlaste do administrátorské oblasti ve WordPressu a navštivte stránku „Nastavení -> Čtení“.

optimalizace webu SEOMusíte se dostat dolů k sekci „Dostupnost pro vyhledávače“ a ujistěte se, že není zaškrtnuto políčko „Zakázat prohledávání a indexování obsahu webu“.

Nezapomeňte kliknout na tlačítko „Uložit změny“.

SEO tipy pro tvorbu vhodné URL struktury

Vhodné URL adresy z hlediska SEO obsahují slova, která jasně vysvětlují obsah stránky a jsou snadno čitelná lidmi i vyhledávači.

Ukázky správných URL adres:

https://www.digitalnitrend.cz/jak-nainstalovat-wordpress/
https://www.digitalnitrend.cz/bezne-chyby-wordpressu-a-jak-je-opravit/

Všimněte si, že tyto URL adresy jsou čitelné a uživatel může odhadnout, co se na stránce zobrazí, a to pouze při prohlížení textu URL adresy.

Jak vypadá nevhodná URL adresa?

https://www.digitalnitrend.cz/?p=10456
http://example.com/archives/345

Všimněte si, že tyto URL adresy používají čísla, která nesouvisejí s obsahem a uživatel nemůže odhadnout, co na stránce najde.

Použití vhodné URL struktury zlepšuje vaše šance a získání lepších pozic ve výsledcích vyhledávání.

Zde je návod, jak si můžete zkontrolovat a aktualizovat strukturu odkazů:

Navštivte stránku „Nastavení -> Trvalé odkazy“ a vyberte možnost „Název příspěvku“. Poté klikněte na tlačítko uložit změny.

optimalizace webu SEOPoznámka: Pokud vaše webové stránky fungují déle než 6 měsíců, neměňte prosím strukturu odkazů pokud nepoužíváte volbu čísel. Používáte-li Den a Jméno nebo Měsíc a Jméno, pokračujte v jejich používání.

Tím, že změníte strukturu odkazů na již zavedené webové stránce, riskujete, že ztratíte svou již vybudovanou pozici a hodnocení.

Pokud musíte upravit strukturu odkazů, najměte si raději profesionála, aby mohl zajistit nastavení správného přesměrování. I přesto utrpíte určité ztráty.

URL adresy s WWW nebo bez WWW

Pokud právě začínáte s vaší webovou stránkou, musíte se rozhodnout, zda chcete v adrese URL vašeho webu použít www (http://www.example.com) nebo www používat nechcete (http://example.com).

Vyhledávače tento případ považují za dvě různé webové stránky, takže to znamená, že si musíte vybrat jednu variantu a držet se jí.

Své preference můžete nastavit na stránce „Nastavení -> Obecné“ Přidejte vaši preferovanou URL adresu do políček „Adresa WordPress“ a „Adresa webu“.

optimalizace webu SEONavzdory tomu, co by mohl někdo jiný říkat, z hlediska SEO neexistuje žádná výhoda při používání jedné nebo druhé možnosti URL adresy.

Nejlepší SEO pluginy pro WordPress

Jednou z nejlepších částí WordPressu jsou pluginy, které existují na všechno a SEO není výjimkou. Existují tisíce pluginů, což začátečníkům poměrně stěžuje situaci, aby správně vybrali nejlepší SEO pluginy pro WordPress.

Namísto instalace samostatných pluginů pro jednotlivé SEO úkoly vám pomůžeme vybrat nejlepší SEO plugin, který dělá vše a je 100% zdarma.

Výběr nejlepšího SEO pluginu pro WordPress

nejlepší SEO pluginyPokud jde o výběr nejlepšího SEO pluginu pro WordPress, tak s největší pravděpodobností zúžíte své možnosti na dvě nejoblíbenější řešení: Yoast SEO nebo All in One SEO Pack.

Oba jsou efektivním řešením a udělali jsme pro vás srovnání pro a proti u Yoast SEO vs. All in One SEO Pack.

Náš web DigitalniTrend.cz používá Yoast plugin, takže budeme v tomto návodu používat screenshoty a příklady.

Máme pro vás návod krok za krokem pro správné nastavení každého z těchto pluginů:

 • Jak nainstalovat a nastavit Yoast SEO plugin v aplikaci WordPress
 • Uživatelská příručka pro All in One SEO Pack

Přidání XML sitemap do WordPressu

YOAST plugin

XML sitemap je speciálně formátovaný soubor, který obsahuje seznam každé stránky vašeho webu. To umožňuje vyhledávačům vyhledávat váš veškerý obsah.

Přidání souboru XML sitemap nezvýší hodnocení vašich webových stránek, pomáhá vyhledávacím nástrojům najít stránky rychle a začít je hodnotit.

Pokud používáte Yoast plugin, automaticky pro vás vytvoří soubor XML sitemap. Chcete-li najít soubor sitemap, přejděte na tuto URL adresu (nezapomeňte nahradit example.com svým vlastním názvem domény):

http://example.com/sitemap_index.xml

Ukážeme vám, jak v následujícím kroku odeslat/předložit/postoupit soubor XML sitemap společnosti Google.

Přidání stránek do služby Google Search Console

YOAST plugin Služba Google Search Console známá také jako „Nástroje pro Webmastery“ je sada nástrojů, které nabízí společnost Google k tomu, aby majitelé webových stránek viděli, jak jejich obsah vypadá z pohledu vyhledávače.

Poskytuje přehledy a údaje, které vám pomohou pochopit, jak se vaše stránky budou zobrazovat ve výsledcích vyhledávání. Dostanete se také k zobrazení skutečných dotazů ve vyhledávání, které používají lidé, aby našli vaše webové stránky, jak se každá stránka zobrazí ve výsledcích vyhledávání a jak často dochází ke kliknutí na vaše stránky.

Všechny tyto informace vám pomohou pochopit, co na vašem funguje nebo nefunguje. Následně podle toho můžete naplánovat obsahovou strategii.

Jakmile přidáte své webové stránky do služby Google Search Console, klikněte na „Crawl menu“ a vyberte soubory „Sitemap“.

Nejlepší SEO pluginyPoté musíte kliknout na „Přidat soubor Sitemap“.

YOAST pluginVáš hlavní sitemap je sitemap_index.xml takže pokračujte a vložte ho.

Po úspěšném přidání souboru sitemap tento soubor nejprve získá status „nevyřízený“. Bude chvíli trvat, než Google projde vaše webové stránky. Po několika hodinách byste již mohli zaznamenat nějaké statistiky souboru sitemap.

Doporučujeme, abyste alespoň jednou za měsíc zkontrolovali vaši vyhledávací konzoli, abyste získali informace a sledovali vývoj SEO u vašich webových stránek.

Optimalizace blogových příspěvků pro SEO

Začátečníci často dělají chybu, když si myslí, že instalace a aktivace SEO pluginu pro WordPress je vše, co je potřeba. SEO je proces, se kterým musíte držet krok, abyste viděli maximální výsledky.

Yoast plugin vám umožňuje přidat název, popis a focus keyword (hlavní slovo, o kterém je celý článek) ke každému blogovému příspěvku nebo stránce. Zobrazuje také náhled toho, co uživatelé, kteří vyhledávají vaší stránku, uvidí.

Doporučujeme optimalizovat název a popis, abyste získali maximální počet kliknutí.

Při psaní vašeho příspěvku na blog jednoduše sjeďte dolů k sekci Yoast SEO a začněte tuto výhodu plně využívat.

YOAST pluginOsvědčené postupy pro SEO v aplikaci WordPress

Pokud se budete řídit základy SEO pro WordPress a používat nejlepší SEO pluginy, budete již ve výhodě oproti dalším webovým stránkám.

Nicméně, pokud chcete dosáhnout ještě lepších výsledků, musíte postupovat podle osvědčených postupů níže.

Tyto postupy nejsou příliš technické a většina z nich ani nebude vyžadovat použití kódů.

Správné používání kategorií a štítků v aplikaci WordPress

Co je SEO? WordPress umožňuje třídit příspěvky blogu do kategorií a štítků. Díky tomu je snadné spravovat obsah podle témat a uživatelé lépe vyhledají obsah, který potřebují.

Kategorie a štítky také pomáhají vyhledávačům pochopit strukturu a obsah webových stránek. Začátečníci jsou obvykle zmateni tím, jak nejlépe používat kategorie a štítky.

Kategorie jsou určeny pro široké seskupení vašich příspěvků. Pokud by byl váš blog knihou, pak by kategorie byly tabulkou obsahu. Na svém osobním blogu můžete mít například kategorie jako hudba, jídlo, cestování apod.

Na druhou stranu jsou štítky konkrétnější klíčová slova, která popisují obsah jednotlivých příspěvků. Například blogový příspěvek, který je zařazen pod kategorii jídlo, může obsahovat štítky jako salát, snídaně, palačinky.

Tím, že budete používat kategorie a štítky správně, usnadníte uživatelům prohlížení webových stránek.

Zvykněte si tvořit vnitřní odkazy

WordPress SEO pro začátečníky

Vyhledávače přiřazují každé stránce na vašem webu skóre (autorita stránky). Recept tohoto skóre je uchováván v tajnosti, takže lidé nemohou manipulovat s výsledky.

Nicméně, nejběžnější signály autority jsou odkazy. Měli byste si zvyknout tvořit obsahy a propojit své vlastní příspěvky kdykoli je to možné.

Optimalizujte komentáře

nejlepší SEO pluginyKomentáře mohou být silným ukazatelem zapojení uživatelů na vaše webové stránky. Uživatelé, kteří se angažují, vám zajistí větší návštěvnost a zlepšení SEO.

Musíte se v prvé řadě ujistit, že komentáře jsou skutečné a nejedná se o spam. Spameři odesílají komentáře s nevhodnými odkazy, které by mohly ovlivnit nebo dokonce zničit vaše hodnocení ve vyhledávačích.

Proto doporučujeme všem, aby začali používat Akismet. Jedná se o jeden ze dvou pluginů, který je ve WordPressu již předinstalovaný a pomáhá vám bojovat proti spamu.

Pokud vaše příspěvky přitahují spoustu skutečných komentářů, pak byste se měli poplácat po rameni, že jste vybudovali tak zábavnou webovou stránku.

Nicméně, příliš mnoho komentářů u příspěvku může způsobit, že dojde k pomalému načítání což může ovlivnit vaše hodnocení.

NoFollow externí odkazy ve WordPressu

Co je SEO? Jak bylo uvedeno výše, odkazy pomáhají vyhledávačům rozhodovat, které stránky jsou důležité. Čím kvalitnější webové stránky budou odkazovat na váš web, tím roste hodnota vašeho tzv. link „juice“. Link juice vyjadřuje hodnotu webu, která se předává skrz příchozí a odchozí odkazy.

Pro dobré hodnocení je potřeba se ujistit, že získáváte více link „juice“ od jiných webových stránek než dáváte vy.

Přidání atributu „NoFollow“ k externím odkazům (odkazy na webové stránky, které nevlastníte) instruuje vyhledávače, aby tyto odkazy nesledovaly.

Běžný externí odkaz v HTML vypadá takto:

<a href=“http://example.com“>Example Website</a>

Externí odkaz s atributem NoFollow vypadá takto:

<a href=“http://example.com“ rel=“nofollow“>Example Website</a>

Úplné příspěvky vs. souhrny

Co je SEO? WordPress zobrazuje a odkazuje na vaše příspěvky z mnoha stránek, jako je například domovská stránka, archiv kategorií, archiv štítků, archiv dat, apod.

Ve výchozím nastavení se zobrazuje obsah všech článků na všech těchto stránkách. To ovlivňuje SEO vaší stránky, protože to vyhledávače mohou považovat za duplicitní obsah. Úplné příspěvky také zpomalují načítání vašeho archivu stránek.

Zobrazování úplných příspěvků ovlivňuje i zobrazení stránek. Například uživatelé, kteří se přihlásili k odběru vašeho RSS kanálu, si budou moci přečíst celý článek nebo příspěvek ve své čtečce, aniž by navštívili vaše webové stránky.

Nejjednodušší způsob, jak toto vyřešit, je ukázat souhrny nebo výňatky místo úplných příspěvků.

Mžete to provést tak, že navštívíte „Nastavení -> Čtení“ a vyberete souhrn.

Rychlost a zabezpečení pro SEO ve WordPressu

I když budete následovat všechny SEO tipy pro WordPress a osvědčené postupy popsané výše, a vaše stránky jsou pomalé nebo napadeny hackerem, vaše hodnocení bude významným způsobem zasaženo.

Zde je způsob, jak zabránit tomu, aby vaše stránky ztratily návštěvnost a hodnocení kvůli pomalému výkonu nebo nízké bezpečnosti.

Optimalizujte rychlost a výkon vaší webové stránky

Co je SEO? Výzkum ukazuje, že v době internetu je průměrná délka pozornosti člověka kratší než u zlaté rybky. Odborníci na webovou použitelnost se domnívají, že uživatelé rozhodují, zda chtějí zůstat a nebo opustit webové stránky během několika sekund po návštěvě.

To znamená, že jako vlastník webových stránek máte pouze několik sekund na prezentaci vašeho obsahu a zapojení uživatelů. Určitě nechcete ztrácet čas, než se návštěvníkovi načtou vaše webové stránky. Vyhledávače jako Google přiznávají, že dávají vyšší hodnocení stránkám, které načítají rychleji než těm, co načítají pomalu.

Optimalizace obrázků pro SEO

Obrázky jsou mnohem zábavnější než text, ale jejich načítání také trvá déle. Pokud nejste opatrní s velikostí a kvalitou obrázků, mohou zpomalit vaše webové stránky.

Ujistěte se, že používáte obrázky, které jsou optimalizovány pro rychlejší načítání.

Dalším trikem, který můžete použít pro optimalizaci obrázků pro vyhledávače je použití popisných názvů a alt tagů. Tyto tagy pomáhají vyhledávačům pochopit, čeho se týká váš obrázek.

WordPress umožňuje přidávat názvy a alt tagy při nahrávání obrázků.

Alt tagyPokud jste fotograf a nebo máte v plánu přidávat mnoho fotek na váš web, použijte plugin pro fotogalerie. Doporučujeme používat Envira Gallery. V našich testech rychlosti jsme zjistili, že se jedná o nejrychlejší plugin a vhodný pro SEO.

Bezpečnost vaší stránky ve WordPressu

Bezpečnost stránky WordPressGoogle každý týden vydává černou listinu, kde uvádí zhruba 20 000 webů, které jsou nebezpečné pro malware a phishing. Když je stránka uvedena na černé listině, nezobrazuje se vůbec v žádném výsledku vyhledávání.

To znamená, že bezpečnost vašeho webu je rozhodující pro dobré hodnocení. Nechcete, aby byla vaše veškerá práce na SEO zbytečná, pokud je ohrožena hackery.

Pro ochranu vašich webových stránek před útoky doporučujeme používat Sucuri. Tato služba dokázala zablokovat až 450 000 útoků během tří měsíců.

Začněte používat protokol SSL/HTTPS

Protokol SSL a HTTPSSSL (Secure Sockets Layer) je technologie, která šifruje spojení mezi prohlížečem uživatele a serverem, ke kterému se připojují. To přidává další vrstvu zabezpečení pro vaši webovou stránku ve WordPressu.

Webové stránky zabezpečené protokolem SSL jsou označeny značkou visacího zámku v adresním řádku prohlížeče. Díky tomu je vaše webová stránka důvěryhodnější. Tento protokol je nutný, pokud provozujete internetový obchod v aplikaci WordPress a zpracováváte citlivé platební údaje.

Protokol SSL můžete také získat zdarma s Let’s Encrypt.

Začněte s optimalizací vašeho webu

Doufáme, že vám tento článek, který se týká tématiky WordPress SEO pro začátečníky, pomohl se správně naučit optimalizovat vaše webové stránky. Zaveďte tyto SEO tipy pro váš web a nezapomeňte nainstalovat nejlepší SEO pluginy. Měli byste zaznamenat zvýšení návštěvnosti během několika měsíců.

Redakce doporučuje:Jak vytvořit web krok za krokem snadno a rychle

Plugin Install : Subscribe Push Notification need OneSignal plugin to be installed.

Related Posts

Leave Comment