Panel Světového ekonomického fóra (WEF) složený z centrálních bankéřů a globálních poskytovatelů technologií jmenoval digitální měny centrálních bank (CBDC) jako budoucnost peněz centrálních bank a představil je jako jedno z řešení omezení v současném platebním sektoru. Nicméně také uvedli, že CBDC má několik problémů, která je třeba ještě vyřešit.
Nicht verpassen: WO BITCOIN UND CRYPTOMEN ZU KAUFEN
Panel Světového ekonomického fóra vysvětluje výhody CBDC
Panel digitálních měn centrální banky, který je součástí zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, zdůraznil, že má velká očekávání od digitálních měn centrálních bank (CBDC) jako součásti budoucnosti peněz centrálních bank.
Panel složený z centrálních bankéřů jako Julio Velarde, guvernér centrální banky Peru, Lesetja Kganyago, guvernér Jihoafrické rezervní banky, a Amir Yaron, guvernér centrální banky Izraele, vyjmenoval několik výhod těchto nových finančních nástrojů, ale také zdůraznily obtíže při jejich účinném zavádění.
Guvernér Velarde vysvětlil, že podle jeho názoru má vliv centrálních bank na budování těchto nástrojů co dočinění se zaváděním standardů a také integrací soukromých bank a zároveň poskytováním finanční inkluze lidem, kteří jsou dosud mimo tradiční bankovní systém. K tomu sagte:
Zjistili jsme, že revoluce musí přijít od centrálních bank. Nevíme, jakým způsobem budou CBDC implementovány… ale pozorně sledujeme, co se stane po celém světě.
Guvernér Amir Yaron vysvětlil, že platby jsou nyní součástí popředí finančních trhů, a proto se o to v současné době zajímají centrální banky. Podle Yarona by CBDC mohla mít přechodnou funkci mezi digitálním světem a soukromými bankovními institucemi.
Jsme svědky rychlejších plateb, smart kontraktů, elektronických peněz, krypto aktiv a stablecoinů, a CBDC je veřejný statek, který je může doplňovat, ale také může některé z těchto věcí vytěsnit. CBDC by mohly být mostem mezi novou digitální ekonomikou a standardní ekonomikou.
Izrael experimentuje s CBDC. Jejich centrální banka je součástí projektu Icebreaker, který zahrnuje přeshraniční platby založené na CBDC mezi Izraelem, Norskem a Švédskem ve spolupráci s Bank of International Settlements (BIS).
Podle guvernéra Kganyaga je jedním z hlavních problémů pro více než 100 bank, které studují CBDC (včetně ČNB), překlenout digitální propast zahrnující nové druhy peněz, jako jsou Kryptowährungen, jejichž používání v současnosti narůstá, a modernizaci platebních systémů.
V tomto smyslu se domnívá, že se prostředí mění a některé centrální banky si myslí, že je třeba se měnit s ním, a nabízejí tyto digitální alternativy. Podle Kganyaga je v konečném důsledku potřeba celostátní diskuse na straně poptávky, kde jsou velké problémy s veřejnou volbou o použití CBDC.
Na závěr vysvětlil, že problémy zavádění CBDC pro vnitrostátní a přeshraniční platby budou spočívat spíše po regulační než technologické stránce, protože budou muset splňovat předpisy několika jurisdikcí z celého světa.
Das könnte Sie interessieren: 7 LIEBLINGSMÖGLICHKEITEN, 2022 EINE BITCOIN-KARTE ZU KAUFEN