Centrální banka Ukrajiny představila zainteresovaným stranám návrh koncepce budoucí digitální měny země, E-hřivny. Regulátor v současné době zvažuje několik potenciálních aplikací pro své digitální mince, včetně maloobchodních plateb a přeshraničních vypořádání.
Das könnte Sie interessieren: 7 LIEBLINGSMÖGLICHKEITEN, 2022 EINE BITCOIN-KARTE ZU KAUFEN
Ukrajinský měnový úřad představil bankám a podnikům koncept projektu E-hřivny
Národní banka Ukrajiny (NBU) představila návrh konceptu své budoucí digitální měny centrální banky (CBDC) zástupcům bank, dalších finančních institucí a účastníkům kryptotrhu. Regulátor hledá zpětnou vazbu k možnému vydání této verze národní fiat měny, hřivny.
Hlavním účelem E-hřivny bude doplnění hotovostních a bezhotovostních forem Ukrajinských peněz, vysvětlil regulátor měnové politiky v oznámení zveřejněném v pondělí. Plánem je zpřístupnění CBCD všem segmentům obyvatelstva, právnickým osobám, státním orgánům, bankovnímu a finančnímu sektoru.
Projekt byl zahájen v září loňského roku. Od té doby NBU zkoumá proveditelnost rozsáhlé emise digitální měny. Místopředseda banky Oleksiy Shaban v prohlášení zdůraznil, že vývoj a implementace E-hřivny může být dalším krokem ve vývoji ukrajinské platební infrastruktury a dodal:
E-hřivna přispěje k digitalizaci ekonomiky, dalšímu rozšíření bezhotovostních plateb, snížení jejich nákladů, zvýšení úrovně jejich transparentnosti a obecně ke zvýšení důvěry v národní měnu.
Během jednání se zainteresovanými stranami NBU představil návrh E-hřivny, její architekturu, vlastnosti a výhody pro poskytovatele platebních služeb, včetně možnosti okamžitých plateb. Banka vzala v úvahu výsledky průzkumu mezi odborníky na finanční trh ohledně poptávky po digitální E-hřivně.
Národní banka Ukrajiny nyní zvažuje několik možných implementací E-hřivny. Mezi nimi je použití CBDC pro maloobchodní bezhotovostní platby, cílené sociální a jiné vládní platby a smart kontrakty.
Mince lze také použít k usnadnění oběhu digitálních aktiv, včetně vydávání, směny a dalších souvisejících operací. „E-hřivna se může stát jedním z klíčových prvků rozvoje kvalitativní infrastruktury pro trh virtuálních aktiv na Ukrajině,“ věří centrální banka. Může také umožnit přeshraniční platby, které jsou rychlejší, levnější a transparentnější.
Ukrajina teprve musí komplexně regulovat svůj digitální měnový prostor. Loni na podzim parlament v Kyjevě, přijal návrh zákona „O virtuálních aktivech“, který v březnu 2022 podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj po určitých revizích, které požadoval.
Národní úřad pro dohled nad cennými papíry dostal nedávno za úkol připravit změny daňové legislativy nezbytné k prosazení zákona. Mezitím se začalo pracovat na jeho aktualizaci v souladu s normami EU v této oblasti.
Nicht verpassen: WO BITCOIN UND CRYPTOMEN ZU KAUFEN