Podle firmy Peckshield, která se zabývá zabezpečením blockchainu, bylo v roce 2022 dosud ztraceno rekordních téměř 3 miliardy dolarů kvůli narušení protokolu, což je více než dvojnásobek celkového počtu v loňském roce.
Das könnte Sie interessieren: 7 LIEBLINGSMÖGLICHKEITEN, 2022 EINE BITCOIN-KARTE ZU KAUFEN
Hacky na rekordních maximech
Říjen byl letos nejrušnějším měsícem, ukradeno bylo přibližně 760 milionů dolarů. Kumulativní součet odcizených kryptoměn v roce 2022 je nyní nejméně 2,98 miliardy dolarů, což je již více než dvojnásobek částky ukradené prostřednictvím exploitů v roce 2021.
Společnost Peckshield veröffentlicht tato čísla a použila termín „Hacktober“. Neuplynul ani týden bez toho, abychom se nedočetli o exploitech v kryptoměnách. Peckshield odhadl, že v říjnu došlo k nejméně 44 exploitům zahrnujícím asi 53 protokolů.
Také listopad už má bouřlivý začátek. Ve středu společnost Deribit uzavřela výběry zákazníků z derivátové burzy, aby mohla opravit chybu ve své hot peněžence, která vedla ke ztrátě 28 milionů dolarů v BTC, ETH a USDC. Poté DeFi protokol Solend oznámil odcizení 1 milionu dolarů. Mezitím byla objevena nová chyba Lightning Network, která může způsobit selhání transakcí.
To, že se dosud vrátilo nějakých 100 milionů dolarů z finančních prostředků ukradených v říjnu, je jen malá útěcha. Malá úleva je skutečnost, že kryptoměny, kdysi považované za doupě nezákonného chování na deep webu, jsou jen zlomkem celosvětové kriminality. Ale i když je jen malé procento celkových kryptoměnových transakcí spojeno s kriminálním chováním, hackeři budou i nadále poškozovat pověst tohoto odvětví.
Exploity přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Nejoblíbenější jsou útoky na mosty, komunikační portály mezi různými blockchainy a na „flash půjčky“.
Další narůstající oblastí zájmu jsou protokoly, které využívají blockchainová orákly, aby jim poskytovaly data z reálného světa. Minulý měsíc hacker manipuloval s cenovými kanály, aby si vzal půjčku 116 milionů dolarů na Mango Markets, čímž odčerpal likviditu protokolu. Zdá se, že tento útok, jeden ze tří, ke kterým došlo 12. října, byl znovu zopakován při hacku Solendu.
Nyní je jasné, že kryptoměny potřebují odolnější infrastrukturu.
Odborníci kritizovali tato data, která analyzovala 27 000 tokenů. Někteří, jako Mark Zeller, viceprezident výboru DeFi v L’Adan, francouzské průmyslové skupině digitálních aktiv, uvedli, že uživatelé kryptoměn znají rizika, když se rozhodnou zapojit.
Tento argument je však méně přesvědčivý vzhledem ke kryptoměnovým platformám, jako jsou Celsius Network a Voyager Digital, které inzerovaly uživatelské zkušenosti podobné legitimním bankovním a obchodním aplikacím.
Nicht verpassen: WO BITCOIN UND CRYPTOMEN ZU KAUFEN